Yeniden Isıtılınca Hasta Edebilecek 6 Gıda

Yemekleri ikinci kez ısıtmak, para harcamamak ve artık üretmemek için iyi bir yoldur. Ancak, bazı gıdalar yeniden ısıtılınca sağlığınıza zarar verebilir.
Yeniden Isıtılınca Hasta Edebilecek 6 Gıda
Elisa Morales Lupayante

tarafından incelendi ve onaylandı. beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Tekrar gıda ısıtmak, birçok insanın bir yemeği daha sonra yemek için ya da yiyecek atıklarını azaltmak için kullandığı çok rastlanan bir alışkanlıktır. Dünyada bir çok insanın yıllardır uyguladığı bir kavram olduğu halde, yakın zamanda yapılan bir araştırmada, gıdaları yeniden ısıtmanın bazı durumlarda sağlığınıza zararlı olabileceği keşfedildi.

Avrupa Gıda Bilgi Konseyi, iyice pişmemiş gıdaların yeniden ısıtılmasının sağlığımız için ciddi sonuçları olabileceği konusunda uyarıda bulundu. Bunun nedeni, bazı bakterilerin 4° – 65°C arasında değişen bir ortama maruz kaldıklarında katlanarak çoğalmalarıdır.

Bu durum, gıda kaynaklı hastalıkların veya distansiyon, kolik veya gaz gibi diğer sindirim problemlerinin riskini arttırır. Bir çok kişi hangi gıdaların yeniden ısıtılmaması gerektiğini bilmiyor, bu yüzden sizlere tekrar ısıtılmaması gereken en yaygın olan 6 gıdadan bahsedeceğiz.

1. Pirinç

pirinç tekrar ısıtılmaması gereken gıda

Pirinç en çok tekrar ısıtılan yiyeceklerden biridir. Dokusu ve tadı oda sıcaklığında bozulmasa da pirinç taneleri ısı ile aktive edildiğinde gıda zehirlenmesine yola açabilecek küçük bakteri sporları taşır. 

Pirincin piştikten sonra yüksek sıcaklıklara maruz bırakılması, gıda zehirlenmesine yakalanma olasılığını artırır. Yemekleri piştikleri zaman tüketmek en iyisidir. Pişirmenin ardından 24 saat içinde yiyin. Pirinç zehirlenmesi midede rahatsızlık, enflamasyon ve en kötü durumlarda kusma ve ishale neden olur.

2. Patates

Patates hem soğuk hem de sıcak tariflerde kullanılan, gerçekten de besleyici bir sebzedir. Patates yeniden ısıtıldığı veya uzun süre buzdolabı dışında kaldığı zaman risk oluşur. Bu, vücudun içine girdikleri zaman sindirim rahatsızlığı ve gıda zehirlenmesi belirtilerine neden olan bir spor üretir. 

Patatesleri atmak zorunda kalmamak için en iyi yol onları ezerek veya soğuk bir salata ile kullanmanızdır.

3. Kereviz

kereviz demeti

Birçok kişi kerevizi çiğ sever çünkü bu sebze, salatalara ve çorbalara ilginç bir lezzet katar. Bununla birlikte, sıcak yemeklerde kullanıldığı zaman, en iyisi piştiğinde tüketmektir. Böylece yeniden ısıtıp zehirlenme riskine karşı korunabilirsiniz.

Bu sebze, ısıya maruz kaldığında sağlığa zararlı maddeler oluşturan nitratlar içerir. Aslında, yüksek konsantrasyonlarda, nitritlere dönüşebilirler; bu da kanser oluşum riskini artırır.

4. Pancar

Pancar gerçekten popüler bir sebzedir ve içerdiği önemli miktarda antioksidan, vitamin ve mineraller sayesinde doğal tıp için çok değerlidir. Sorun, yüksek sıcaklıklara maruz kaldığında ortaya çıkar. Kereviz gibi, pancar da, sağlığınız için tamamen iyi olmayan az miktarda nitrat içerir.

Öte yandan, beslenme uzmanları, bu sebzelerin özelliklerinden yararlanmak için en iyi yolun, salatalarda çiğ yemek veya smoothie şeklinde içmek olduğunu belirtiyor.

5. Tavuk

kızarmış tavuk

Tavuğu güvenle tüketebilmek için iyice pişmiş olduğundan emin olmak çok önemlidir. Salmonella kuşlar arasında çok yaygındır ve tavuğu yeterince pişirmemek enfeksiyon riskini arttırır.

Tüm parçaların iyice piştiğinden ve pembe ya da sulu bir alan kalmadığından emin olun. Sindirim problemlerini önlemek için, tavuğu piştikten hemen sonra yiyin ve tekrar ısıtmayın. Tavuk, doğru pişirilmediğinde ve yeniden ısıtıldığında sizi hasta edebilecek gıdalardan biridir.

Lezzeti iyi olsa da, protein bileşenleri değişir ve böylece midede olumsuz tepkilere neden olabilir. Bir oturuşta hepsini yiyemiyorsanız, bir daha ısıttığınızda çok düşük ateş kullanın.

Şu makaleye de göz atın: Tavuk Nuggetların Arkasındaki Gerçek

6. Mantar

Mantardaki proteinler, enzimlerin ve bazı mikroorganizmaların etkisiyle kolaylıkla zarar görebilir. Bu yüzden onları pişirdikten sonra oda sıcaklığında tutmak öldürücüdür.

İlk pişirmeden sonra tekrar ısıtılmasını önermiyoruz çünkü karın bölgesinde şişme, distansiyon ve bazı durumlarda ishale neden olabilir. Bununla birlikte, 70° C’nin üzerinde ısıtıldığı sürece bir sorun olmaz.

Konuyu toparlayacak olursak, yiyeceklerinizdeki içeriklerin her birinin farklı olduğunu ve yüksek sıcaklıklara maruz kaldığında değişebileceğini unutmayın. Bu nedenle, bazı yiyecekleri yeniden ısıtmak tehlikelidir.

Eşit şekilde pişmeleri için yemeklerinizi tekrar ısıtırken üstlerini örtmeyi unutmayın.

İlginizi çekebilir ...
Beslenme Uzmanlarının Kaçındığı 9 Zararlı Besin
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Beslenme Uzmanlarının Kaçındığı 9 Zararlı Besin

Tadları çok güzel olsa da ve sağlıklı olarak bilinseler de, bazı besinler aslında sandığımız kadar bizlere yarar sağlamaz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Song P., Wu L., Guan W., Dietary nitrates, nitrites and nitrosamines intake and the risk of gastric cancer: a meta analysis. Nutrients, 2015. 7 (12): 9872-95.
  • Bula Rudas FJ., Rathore MH., Maraqa NF., Salmonella infections in childhood. Adv Pediatr, 2015. 62 (1): 29-58.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.