Yorgunluk için Kavun, Ispanak ve Üzümlü Smoothie

Bu smoothieyi içerek yalnızca mükemmel bir vitamin, antioksidan ve besin maddesi kaynağı almış olmakla kalmayacaksınız. Ayrıca yorgun kaslarla savaşmanıza yardımcı olacak ve size ekstra enerji takviyesi olacak.
Yorgunluk için Kavun, Ispanak ve Üzümlü Smoothie
Eliana Delgado Villanueva

Yazan ve doğrulayan beslenme uzmanı Eliana Delgado Villanueva.

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Vücudunuzun beslenme ihtiyaçlarını karşılayacak kavun, ıspanak ve üzümle yapılan bu leziz smoothie, yorgunluk için birebirdir.

Siz de hiç şüphesiz kaslarınızın zayıfladığı ve günlük aktivitelerinize normal enerji seviyeleriyle devam edemediğiniz günler yaşamışsınızdır.

O can sıkıcı kas yorgunluğunun birçok potansiyel sebebi vardır, ancak kesinlikle görmezden gelmemeniz gerekir. Bu durumu her gün yaşıyorsanız, altında yatan başka bir sorun olup olmadığını belirlemek için doktorunuzu ziyaret etmelisiniz.

Ancak ara sıra yaşadığınız yorgunluklar için, kendinizi güçsüz veya aşırı bir yükün altında hissettiğiniz her zaman bu sağlıklı ve leziz tarifi denemek için zaman yaratın. Beş dakika kendinizi yeniden enerjik hissedeceksiniz!

Kas yorgunluğunun sebepleri

Kas yorgunluğu fiziksel olarak kendinizi zorladıktan sonra neredeyse her zaman yaşanan bir durumdur. Gerçek sorun bu hissi herhangi bir fiziksel aktiviteyle meşgul olmadığınız zamanda dahi hissettiğiniz zaman ortaya çıkar.

Peki buna ne sebep olur? Eğer bu yazının sizi anlattığını düşünüyorsanız ve sürekli kas yorgunluğundan şikayet ediyorsanız, aşağıdaki noktaları dikkate almanızda fayda var:

kas ağrısı
 • Kronik yorgunluk sendromu kas yorgunluğu veya ağrısının en yaygın sebeplerinden biridir. Erkeklerden çok kadınları etkiler ve bazen de zayıflamış bir bağışıklık sistemi ile bağdaştırılır.
 • Bazen kas yorgunluğuna kas zayıflığı da eşlik edebilir. Kısaca kendinizi güçsüz hissedersiniz. Bu da musküler distrofi (kas distrofisi) veya enflamatuar miyopati gibi çeşitli hastalıklardan kaynaklanabilir.
 • Kas yorgunluğunun yanında ara sıra osteoartrit ve artrit de görülür. Bu, egzersiz yapıyor veya ağırlık kaldırıyor olmanızdan bağımsız olarak yaşanır.
 • Kalsiyum eksikliği kas yorgunluğunu karakterize eden en önemli faktörlerden biridir. Bu mineralin kas gruplarının kasılmasını kolaylaştırdığını unutmayın. Yeterli kalsiyum almadığınız takdirde, ağrı ve yorgunluk ortaya çıkabilir.

Yorgunluk için kavun, ıspanak ve üzümlü smoothie

salatalık, limon, kavun ve ıspanak

Kaslarınız için ıspanağın faydaları

Kas sağlığınıza bakabilecek bir sebze varsa, o da ıspanaktır. Sebepleri aşağıdaki maddelerde özetleyebiliriz:

 • Ispanak protein sentezini arttıran bir tür nitrat yönünden zengindir. Bu sayede, kas dokusunun güçlenmesine yardımcı olur.
 • Ispanağın dünyadaki en kalsiyum zengini sebzelerden biri olduğunu unutmayın. Kalsiyum iyonlarının salgılanması kaslarınızın kasılmasını teşvik eder.
 • Ispanaktan faydalanmanın en iyi yolu onu çiğ tüketmektir. Bitkisel kaynaklardan aldığınız kalsiyumun süt ürünlerine göre daha iyi olduğunu hatırlamakta fayda var (pastörizasyon süreci standart sütte bulunan besin maddelerini etkileyerek sizin için daha az sağlıklı hale getirebilir).

Yorgunluk için faydalı olan kavun

Kavunun çok lezzetli bir tadı vardır ve serinletici bir etkiye sahiptir. Kavunun aynı zamanda zengin bir karbonhidrat, vitamin ve mineral kaynağı olduğunu da biliyor muydunuz?

Kavun yemek ayrıca eklem iltihabı ve gutu da önleyerek, vücudunuzun doğal detoks sürecine yardımcı olur ve kas ve sinir sağlığına iyi gelir. Kesinlikle denemeye değer!

Üzümün kas sağlığına faydaları

Atletler genelde bol üzüm ve kuru üzüm tüketirler. Kırmızı ve mor üzüm yemenizi öneririz; çünkü daha koyu olan çeşitler bol miktarda antioksidan içerirler ve genel olarak sağlığınız için daha faydalıdırlar.

 • Üzüm aynı zamanda magnezyum ve potasyumla dolu olup, fiziksel performansınızı iyileştirmek ve kas yorgunluğuyla savaşmak için idealdir.
 • Güne üzüm ve fındıkla beraber bir kase yulaf ezmesi yiyerek başlamak gibisi yoktur. Bu sayede önünüzdeki yeni gün için ihtiyaç duyduğunuz  temel besin maddeleri ve enerjiyi depolamış olursunuz.

Yorgunluk için kavun, ıspanak ve üzüm içeren smoothie tarifi

yorgunluk için yeşil smoothie

Malzemeler

 • 1 bardak kavun (150 g), tercih ettiğiniz herhangi bir kavun çeşidi olabilir
 • 8 çiğ ıspanak yaprağı
 • 10 kırmızı üzüm
 • 1 bardak su (200 g)

Hazırlanışı

 • İlk yapmanız gereken şey kavunu parçalara bölmek. Sezonluk herhangi bir kavunu tercih edebilirsiniz, ama çok fazla olgun olmamasına dikkat edin.
 • Miksere kavun ve ıspanağı ekleyin.
 • Üzümleri yıkayıp bir bardak su ile beraber mikserden geçirin.
 • Yumuşak, homojen bir sıvı elde edene kadar karıştırın.

Tercihe göre, bu tarifteki süt yerine yulaf sütü veya hatta sade yoğurt da ekleyebilirsiniz. Her şey tamamen sizin zevkinize bağlı.

Bu smoothieyi aç karna güne başlamak ve yorgun kasları önlemek amacıyla için. Ancak başta da belirttiğiniz gibi, sürekli kas yorgunluğundan şikayetçiyseniz, bu durumda en iyisi doktorunuza başvurmaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Bested, Alison C.; Marshall, Lynn M. (2015). «Review of Myalgic Encephalomyelitis/Chronic Fatigue Syndrome: an evidence-based approach to diagnosis and management by clinicians» 30 (4): 223-49.
 • Mayo Clinic Staff. (2018). Chronic fatigue syndrome.
  mayoclinic.org/diseases-conditions/chronic-fatigue-syndrome/symptoms-causes/syc-20360490
 • Myalgic encephalomyelitis/chronic fatigue syndrome: Possible causes. (2017).
  cdc.gov/me-cfs/about/possible-causes.html
 • Allen, DG, y Westerblad, H. (2001). Papel de las reservas de fosfato y calcio en la fatiga muscular. The Journal of Physiology, 536 (3), 657–665. https://doi.org/10.1111/j.1469-7793.2001.t01-1-00657.x.
 • Abu Al-Qumboz, Mohammed N. and Abu-Naser, Samy S., Spinach Expert System: Diseases and Symptoms (March 2019). International Journal of Academic Information Systems Research (IJAISR), 3(3), 16-22, March 2019. Available at SSRN: https://ssrn.com/abstract=3369032
 • Chan, FK, Hsu, C., Li, T.-C., Chen, W.-H., Tseng, K.-T., y Chao, P.-M. (2018) El aceite de semilla de melón amargo aumenta el contenido mitocondrial en el músculo gastrocnemio y mejora la resistencia al correr en ratones sedentarios C57BL / 6J. The Journal of Nutritional Biochemistry, 58, 150-157. https://doi.org/10.1016/j.jnutbio.2018.05.008
 • O’Connor, PJ, Caravalho, AL, Freese, EC y Cureton, KJ (2013). Efectos del consumo de uva sobre la condición física, las lesiones musculares, el estado de ánimo y la salud percibida. Revista internacional de nutrición deportiva y metabolismo del ejercicio, 23 (1), 57–64. https://doi.org/10.1123/ijsnem.23.1.57

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.