Yumurta Hakkında Çok Bilinmeyen Gerçekler

Yumurta pek çok kişinin beslenme düzeninin önemli bir parçasıdır çünkü yumurtalar bol miktarda vitamin, mineral ve protein içerir. Bedenimiz bu besinleri kendisi üretemediği için dışarıdan almak zorundayız. Yumurtalar hem bize bu besinleri sunarlar hem de düşük kalorilidirler. Yumurta, büyüme çağındaki çocuklar, hamile kadınlar, yaşlılar, süt ürünleri ve yumurta yiyen vejetaryenler ve düşük kalori diyeti uygulayan kişiler için vazgeçilmez bir besindir. Yumurtalar hakkında bilmediklerinizi öğrenmek için okumaya devam edin!

Yumurtanın rengi

Yumurtanın rengi, onu yumurtlayan tavuğa göre değişir; yani eğer tavuk kahverengiyse yumurta kahverengi olur, tavuk beyaz ise beyaz. Yani yumurtanın rengi tavuğun genetiğine bağlıdır.

Bir yumurtanın taze olduğunu nasıl anlaşılır?

yumurta-beyaz

Pek çok kişinin sandığının aksine, yumurtalarınızın taze olup olmadığını çok kolay bir yöntemle anlayabilirsiniz. Yumurtayı bir bardak suyun içerisine atın, eğer suyun üstüne çıkmıyor ve dibe batıyorsa tazedir.

Sağlıklı bir yumurta pişirme şekli

Sahanda yumurta yaparken, yumurtaya çok fazla yağ eklenir ve bu yumurtanın doğal özelliklerini değiştirir. Bir yandan da bol miktarda sıvı yağ veya tereyağı tüketmiş olursunuz. Bu yüzden en sağlıklı yumurta pişirme yöntemi, yumurtayı 10 dakika kadar kaynatmaktır; böylece yumurtanın doğal özelliklerini de koruyabilirsiniz.

Yumurta sarısı

yumurt

Daha önce yumurta yemiş herkesin fark etmiş olduğu üzere, bazı yumurtaların sarısı diğerlerinden daha parlaktır. Bu renk farkının nedeni tavuğun beslenme ve yetiştirilme şeklidir. Tavuğun kümeste mi, açık havada mı yoksa kafeste mi yetiştirildiği ve yediği şeyler gibi etkenlere göre yumurta sarısının rengi değişebilir.

Hamileyken yumurta yemek

Kadınların hamilelik döneminde yumurta tüketmesi çok önemlidir çünkü yumurtanın içerdiği kolin, hamilelik sırasında bebeğin beyin gelişimine destek olur.

Yaşlılar için yumurtanın faydaları

Yaşlı kişiler için yumurta çok yararlıdır, özellikle de yaş ile ortaya çıkan görme kaybını, kataraktları ve kas kaybını önlerler.

Yumurta üretimi ve tüketimi

yumurtalar

Her yıl yaklaşık 1.2 trilyon yumurta üretilir. Bir kişi yılda yaklaşık 173 yumurta tüketir. Kulağa inanması güç gelse de, dünya çapında üretilen yumurtaların %40’ı Çin’de tüketilmektedir.

Bir tavuk ne kadar üretir?

Bu soru tavuğu olan veya almayı planlayan kişilerin sıkça sorduğu bir sorudur. Ortalama olarak bir tavuk yılda 250 ila 270 yumurta yumurtlar, sıra dışı durumlarda ise bir tavuğun yılda 300’e yakın yumurta yumurtladığı görülmüştür.

Yumurtaların boyu

Yumurtaların boylarının farklı olması biraz kafa karıştırıcı olabilir. Basitçe açıklamak gerekirse, tavuğun ne kadar yaşlı olduğu ile yumurtanın boyutu doğru orantılıdır; yani daha yaşlı tavuklar daha büyük yumurtalar yumurtlarlar.

Yumurtalar ne kadar dayanır?

yumurta-beyaz-1

Evinizdeki yumurtalar eğer 10 haftadan kısa bir süredir orada duruyorsa, onları istediğiniz gibi yiyebilirsiniz. Ancak 10 haftadan eski yumurtaları atmalısınız.

Yumurtalar yıkanır mı?

Biz yumurtalarınızı yıkamamanızı öneriyoruz çünkü yumurtaları yıkarken kabuğuna zarar verebilirsiniz ve bu da sizi hasta edebilecek zararlı mikroorganizmaların yumurtanın içine girmesine neden olabilir. Eğer illa yumurtalarınızı yıkamak istiyorsanız, onları yıkadıktan sonra pişirmeden önce bir saat bekleyin. Böylece olası bulaşma riskini en aza indirirsiniz.

Kırılmış veya çatlamış yumurtalar yenir mi?

Bu haldeki yumurtaları yemenizi önermiyoruz çünkü bu çatlaklardan yumurtanın içine sizi hasta edebilecek mikroorganizmalar girebilir. Bazen yumurtanın kabuğunda dikkatlice bakmadığınızda fark edemeyeceğiniz kadar ufak bir çatlak olabilir, bu yüzden onları hazırlamadan önce yumurtalarınızı dikkatlice incelemelisiniz.

Unutmayın…

Günlük beslenme düzeninize bir yumurta eklemenin bedeniniz üzerinde kötü bir etkisi olmayacaktır. Ancak yumurtanın besinsel özelliklerinin, yumurtanın pişirilme şekline göre değiştiğini unutmayın. Sizce hangisi daha iyi bir seçenek; haşlanmış yumurta mı sahanda yumurta mı? Tabii ki haşlanmış yumurta! Sabahları kahvaltınıza bir haşlanmış yumurta ekleyerek gününüzü lezzetlendirin!

Bu yazımıza da bir göz atmanızı öneriyoruz: Neden Sık Sık Yumurta Yemelisiniz?