Yüzünüzdeki Koyu Lekeler İçin Kremler

Yüzünüzdeki Koyu Lekeler İçin Kremler

Son Güncelleme: 12 Kasım, 2018

Çeşitli nedenlerden dolayı oluşabildikleri için, koyu lekeler çok yaygın olarak görülür. İyi haber ise, yüzünüzdeki koyu lekeler için ev yapımı ve doğal kremler kullanabilirsiniz.

Yüzümde Neden Siyah Nokta Oluşuyor?

Alt derinin renginde değişimler meydana gelir. Beyaza, kahverengiye, pembeye, kırmızıya vb. dönüşebilir. Renk ne kadar koyulaşırsa, yol açtığı sorunlar da o kadar fazla olur. Bu noktalar, hücre sayısının çoğalması gibi nedenlerle doğal pigmentin (melanin) artışına bağlı olarak ortaya çıkar.

En yaygın sebeplerinden biri, güneşe maruz kalmadır. Bu durum, geçici veya kalıcı koyu lekelerin oluşmasına neden olur.

Yüzde (veya cildin herhangi bir bölgesinde) ortaya çıkan en yaygın lekeler; ben, güneş lekesi, çil ve lentijindir (fasülye şeklinde). Sağlığa zararlı olmasalar da, birçok kişi daha iyi görünmek için çeşitli bakım yöntemleriyle bu lekelerden kurtulmayı tercih eder.

alnına köpük süren kadın

Koyu Lekeleri Önlemek İçin Öneriler

 • Güneşten korunun, özellikle de yazın öğlen vaktinde. Yüksek koruma faktörlü bir güneş kremi kullanmadan güneşe çıkmayın. Şapka ve gözlük takın.
 • Sağlıklı ve dengeli bir şekilde beslenin: Bol bol sebze ve meyve tüketin. Alt deri için oldukça sağlıklı olan balık ve cevizi tüketmeyi unutmayın.
 • Cildiniz ve vücudunuzun ihtiyacı olan suyu karşılamak için, günde en az 6 bardak su için.
 • Yüzünüzü her gün yıkayın ve nemlendirin. Yatmadan önce makyajınızı silin ve yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Sabahları iyi bir nemlendirici ve doğal ürünlerle cildinizi nemlendirin.

Yüzdeki Koyu Lekeler İçin Doğal Tedaviler

Koyu lekelerden yavaş yavaş kurtulmak için aşağıdaki besinleri yüzünüze sorunsuz olarak uygulayabilirsiniz.

 • Elma sirkesi: Bir parça pamuğu elma sirkesine batırıp her gün uygulayın. 20 dakika bekletin ve bol suyla durulayın.
 • Hindistan cevizi kremi: Hindistan cevizi sütü de iyidir. Her gece uygulayın ve ertesi sabaha kadar bekletin.

hindistan cevizi

 • Limon suyu: Koyu lekelerden kurtulmak için kullanılan en ünlü ev yapımı ilaçtır. Ancak uygularken çok dikkatli olmalısınız. Güneşle temas ettiğinde istenilen sonucun tam tersini vereceği için, daima geceleri veya evden çıkmayacağınız zamanlarda (örneğin hafta sonu) uygulanmalıdır.
 • Zeytinyağı: Natürel sızma zeytinyağı olmalıdır (en doğalı). Bir parça pamukla, az miktarda zeytinyağını yüzünüze uygulayın. Kuruyana kadar bekletin ve sıcak suyla temizleyin.
 • Soğan: Suyunun içinde bulunan maddeler sayesinde, koyu lekelerden kurtulmak için kullanılabilecek diğer muhteşem ilaçtır. Kırışıklıkları, akneleri vb. örtecek şekilde yüzünüze bölgesel olarak uygulayın. 10 dakika beklettikten sonra yüzünüzü soğuk suyla yıkayın. Cildiniz hasar görmüşse veya çok hassassa, yüzünüz biraz yanabilir. Böyle bir durumda derhal yüzünüzü temizleyin.

koyu lekeler için soğan

 • Süt: Süt, binlerce yıldır cildi pürüzsüzleştirmek ve güzelleştirmek için kullanılmıştır. Örneğin Kleopatra, fermente keçi sütüyle banyo yapmıştır. Süt asidi, alt derinin yüzeyindeki tüm ölü hücreleri ortadan kaldırır. Böylece deriyi beyazlatır ve parlaklığını geri kazandırır. Aynı şekilde, yoğurttan da faydalanabilirsiniz. Nazikçe masaj yaparak cildinize uygulayın ve kurumasını bekleyin. Daha sonra ılık suyla iyice durulayın.
 • Salatalık: Cilt bakımı listelerinin olmazsa olmazıdır (spa tedavisinde boşuna başrol oynamıyor). İçeriğinde bol miktarda su, E vitamini ve doğal yağlar vardır. Aynı zamanda; deriyi yeniden canlandıran, koyu lekeleri ve kırışıklıkları ortadan kaldıran diğer birçok madde içerir. Salatalığı ince ince doğrayıp homojen bir püre elde edin. Yüzünüze uygulayıp 10 dakika bekletin ve durulayın.
 • Aloe vera: Eksik olmaması gereken güzellik ürünlerinden biridir. Antik Mısır zamanında bile Nefertiti tarafından kullanılmıştır. Cildi besler ve pürüzsüzleştirir. Aloe vera yaprağını kesip içindeki jeli çıkarın. Lekeli bölgelere sürün ve 30 dakika bekletin.

aloe vera

 • Domates: Özellikle domates suyu; serbest radikallerin çoğalmasını önleyen likopenin yanı sıra, C ve A vitamini, proteinler gibi birçok faydalı madde içerir. Domatesi ortadan ikiye kesin ve suyundan faydalanmak için yüzünüze uygulayın. Güneş yanıkları için mükemmel bir ilaçtır.
 • Zerdeçal tozu: Birçok Hint yemeğinin gözde malzemesidir ve ciltteki koyu lekelerden kurtulmak için kullanılabilecek harika bir ilaçtır. Biraz su veya limon suyu ile karıştırıp nazikçe masaj yaparak yüzünüze uygulayın. 30 dakika beklettikten sonra durulayın.
 • Hidrojen peroksit: Gerçekten inanılmaz bir beyazlatıcıdır (dişler için de kullanılır). Geceleyin, bir parça pamuğu hidrojen peroksidin içine batırıp cildinizi nazikçe silin. Bu işlemi iki hafta boyunca her gün yapın.
 • Papatya: Papatya çayı kanamayı durdurucu veya cildi temizlemek için tonik olarak kullanılabilir. Yüzünüzü derinlemesine temizlemek için, papatya çayı kullanmalısınız. Papatya çayını hazırlayın ve demlenmesini bekleyin. Bir parça pamuğu çaya batırıp yüzünüze uygulayın ve kurumasını bekleyin. Durulamanız gerekmez.

Umarız yüzünüzdeki koyu lekeler için kremler hakkındaki makalemizi yararlı bulmuşsunuzdur.

Fotoğraflar, Shannon Kringen, Kristen Taylor, Daniel R. Blume, ER ve Jenny and Eddi izinleriyle kullanılmıştır.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.