Yüzünüzün Vitamin Eksikliği Hakkında Sizi Uyarmakta Olduğu Beş Durum

Aşırı saç dökülmesinin vitamin eksikliğinin bir sonucu olduğunu biliyor muydunuz? Diyetinizi gözden geçirin ve bu sorunu çözmek için sebze ve meyve gibi taze gıdaları beslenme planınıza eklemeyi deneyin.
Yüzünüzün Vitamin Eksikliği Hakkında Sizi Uyarmakta Olduğu Beş Durum

Son Güncelleme: 12 Şubat, 2019

Vücudunuzdaki bir vitamin eksikliği, kolayca fark edebileceğiniz bir dizi semptomla yüzünüzde görülebilir. Doğru ve dengeli bir diyet ile semptomları ya da sorunları önlemek mümkündür.

Bununla birlikte, cildinizin bir iyileşme sürecine ihtiyacı olduğu konusunda şüpheleriniz varsa, vücudunuzun size söylediklerine göre gerekli gıdaların alımını arttırmanız en iyisidir.

Eğer düzelmezse vitamin eksikliği için olası diğer nedenleri hakkında doktorunuza danışın. Yüzünüzün bir yönünü geliştirebileceğinizi düşünüyorsanız, bu işaretlere dikkat edin, çünkü yüzünüz sağlığınız hakkında bir şeyler söylüyor olabilir.

1. Çok soluk cilt

yüz temizliği

Rengi çok soluk olan bir cildiniz varsa ve normalde böyle değilse, B12 vitamini eksikliğiniz olabilir. Bu vitaminden yoksun olduğunuz zaman moraliniz bozuk ve yorgun hissedebilirsiniz. Bu vitamin çok düşük seviyelerde olduğunda, vücutta bir amino asit birikimine de neden olur.

Bu durum atardamarlarda hasar yaratabilir ve kan damarlarının tıkanma riskini artırabilir. Bu da dolaşım ve kalp problemi olan insanlar için özellikle tehlikeli olabilir.

Çözüm

Vücudunuzdaki B12 seviyesini artırmak için beslenme planınız dahilinde daha fazla et ve deniz ürünü tüketin.

2. Vitamin eksikliği yüzünden kaynaklanan kuru ve kırılgan saçlar

Kuru ve kırılgan ya da kepek üreten saçlarınız varsa, bu durum B7 olarak da bilinen biyotin eksikliğinin bir sonucu olabilir. Bu eksiklik genellikle antibiyotik kullanımından sonra ortaya çıkar.

B7 vitamini bağırsaktaki bakteriler vasıtasıyla vücudumuzun içinde üretilir. Vücut ihtiyaçlarını yerine getirmek için genellikle yeterli miktarda üretebilir, ancak bu durum gerçekleşmez.

Çözüm

B7 vitamini seviyesini artırmak için, aşağıdakilerin alımını artırmanız gerekir:

 • et
 • balık
 • sebzeler
 • meyve
 • mantar
 • fasulye

Bir diyet uyguluyorsanız, bir süre durmanız gerekir. Ayrıca, omega 3 yağ asitleri bu açıdan çok yardımcı olabilir. Saçların kurumasına engel olan ve onlara daha iyi bir parlaklık kazandıran elastin üretimini arttırırlar.

Ayrıca retinanın oluşumuna dahil olan yağ asidi olarak bilinir. Bu nedenle, göz sağlığınız için oldukça idealdir ve bağışıklık sisteminizin doğru şekilde çalışmasına yardımcı olur.

 • Yeterli miktarda omega 3 alınımı sağlamak için, ceviz ve mavi balık tüketimini artırın.

3. Şiş gözler

şiş gözler

Gözlerinizin şiştiğini fark ederseniz, özellikle kenarlardan daha fazla, bu durum iyot eksikliğinin bir sonucu olabilir.

Çözüm

Bu mineral açısından zengin gıdaların tüketimini artırın, örneğin:

 • Deniz ürünleri (ıstakoz, karides)
 • Deniz yosunu
 • Süt Ürünleri
 • Ekmek
 • İyotlu tuz

4. Solgun dudaklar

Eğer dudaklarınızın rengi solgun ise, bu durum genellikle anemi olarak bilinen demir eksikliğine bağlı olabilir. Aneminin diğer belirtileri sık sık soğuk algınlığına yakalanma ve düşük kan basıncına sahip olmaktır.

Bununla birlikte, anemiye dönüşebilecek demir eksikliğinden kaynaklanan en yaygın semptom yorgunluktur. Kanda yeterli miktarda hemoglobin bulunmadığı zaman anemi ortaya çıkar. Hemoglobin, demir açısından zengin, kırmızı kan hücrelerinde bulunan ve vücuda oksijen taşıyan bir proteindir.

Çözüm

Demir seviyenizi artırmak için daha fazla kırmızı et yemeli ve fazla kalsiyum içeren gıdaları geçici olarak ortadan kaldırmalısınız. Kalsiyum, demir emilimini daha zor hale getirebilir ve demirin faydalarını azaltabilir.

5. Kanayan diş etleri

beyaz dişler

Eğer diş etleriniz çok fazla kanıyor ise, vücudunuzda C vitamini eksikliği olabilir. Zayıflamış bir bağışıklık sistemine neden olabileceği için bu konuda oldukça dikkatli olmalısınız.

Ayrıca aşağıdakilere de neden olabilir:

 • Kas ve kemiklerde ağrı
 • Dişlerinizle ilgili sorunlar

Çözüm

 • Unutmayın ki C vitamini, diğer gıdaların yanı sıra, sitrik meyvelerde ve kırmızı biberlerde bulunur.
 • Ağza zararlı olabilecek asitlik seviyelerini azaltma özellikleri sayesinde süt ürünleri de yararlıdır.
İlginizi çekebilir ...
20’li, 30’lu ve 40’lı Yaşlarda Günlük Olarak Almanız Gereken Vitaminler
Sağlığa bir adımsayfasında okuyun Sağlığa bir adım
20’li, 30’lu ve 40’lı Yaşlarda Günlük Olarak Almanız Gereken Vitaminler

Her yaşta sağlıklı ve dengeli beslenmek gerekir ancak vücudunuz değiştikçe almanız gereken vitaminler de yaşınıza göre değiştiğini hatırlamak öneml... • Huskisson, E., Maggini, S., & Ruf, M. (2007). The role of vitamins and minerals in energy metabolism and well-being. Journal of International Medical Research. https://doi.org/10.1177/147323000703500301
 • Lancaster, C. A., Gold, K. J., Flynn, H. A., Yoo, H., Marcus, S. M., & Davis, M. M. (2010). Risk factors for depressive symptoms during pregnancy: a systematic review. American Journal of Obstetrics and Gynecology. https://doi.org/10.1016/j.ajog.2009.09.007
 • LeBlanc, J. G., Milani, C., de Giori, G. S., Sesma, F., van Sinderen, D., & Ventura, M. (2013). Bacteria as vitamin suppliers to their host: A gut microbiota perspective. Current Opinion in Biotechnology. https://doi.org/10.1016/j.copbio.2012.08.005