Zehirli Bir İnsan Olduğunuzun 5 İşareti

Eğer insanlarla ilişkinizde aynı yolu izleyip duruyorsanız, belki de problemin onlarda değil de sizde olup olmadığını sorgulamanın zamanı gelmiştir. Zehirli bir insan mısınız?
Zehirli Bir İnsan Olduğunuzun 5 İşareti

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Daha önce burada zehirli kişileri ve o kişilerin hareketlerini konuştuk. Aynı zamanda en iyisinin onlardan uzak durmak olduğunu da söyledik. Fakat hiç kendimizin zehirli bir insan olup olmadığını düşündük mü? Olsaydınız bilir miydiniz?

Gerçek şu ki bunun gibi soruları ve onlarla gelen her şeyi çok nadiren durup düşünüyoruz. Fakat bir dakikanızı ayırıp bunu düşünmeniz çok önemlidir.

Durup düşünmek çok önemlidir çünkü hayatınıza şekil veren, kişiler arası ilişkilerinizdir. Sorun şu ki zehirli bir insan olduğunuz zaman, size mutluluk getirmeyen ya da hayatınıza güven vermeyen çatışmalı ilişkiler bulacaksınız.

Şimdi artık bildiğinize göre, zehirli bir insan olup olmadığınıza karar vermek için arayacağınız işaretleri öğrenmenin zamanı geldi.

1. Başkaları hakkında kötü konuşuyorsanız

zehirli insanlar

Zehirli bir insan olabileceğinizin işaretlerinden biri, diğer insanlar hakkında kötü konuşmak ya da onları eleştirmektir. İnsanlar, doğası gereği iletişen canlılardır; hatta, düzenli bir biçimde iletişim kurmalıyız.

Öte yandan, bu dedikoduya döndüğü zaman, sağlıklı ya da pozitif bir şey olmaktan çıkar. Kendinize sorun:

  • Sürekli insanları eleştiriyor musunuz?
  • Diğer insanlar hakkında hep negatif şeyler mi düşünüyorsunuz ve asla güzel olanı görmek için bir dakika duraksamıyor musunuz?
  • Sırf söyleyecek bir şeyiniz olsun diye olmayan şeyler mi uyduruyorsunuz?

Gerçek şu ki sonuçta insanlar size güvenmemeyi öğrenecektir, sizin için bir önemi olmasa bile. Zaman içinde, sizin diğer insanları aşağıladığınızı gördüğü zaman insanlar size karşı güvenlerini kaybedeceklerdir. Nihayetinde sizle kendileri arasına mesafe koyacaklardır.

Bu problemi çözmek için, herkes hakkında sürekli negatif şeyler söylemeye bir son verin. Ciddiyiz, işin ucunda başkalarını kırmak varsa bazen hiçbir şey söylememek en iyisidir.

2. Hayata negatif yönünden bakıyorsanız

Zehirli bir insan olduğunuzun bir başka işareti de, her zaman negatif olmanızdır. Her durumun içindeki negatif tarafı görürsünüz ve her zaman için üzgün ya da sinirli olmanız için bir neden vardır.

Eğer iğneleyici davranarak, her şey hakkında şikayet ederek ya da üzgün bir biçimde zaman geçirirseniz, bu durum kimsenin yanınızda olmak istememesiyle son bulacaktır.

Yanlış anlamayın; bunalımlı hissetmeniz için hiçbir zaman iyi bir sebep olamaz demiyoruz. Olan şey şu ki, hiçbir şeyin içinde pozitif bir şey göremeyen biriyle zaman geçirmek, etrafınızdaki insanların içindeki enerjiyi alır. Eğer bu durum sizi anlatıyorsa, o kişilerin bunu neden yaptığını anlamanın zamanı geldi.

Sağlıksız alışkanlıklar, sağlıksız tutumlar doğurur. Eğer belirli bir sebep olmadan bu şekilde davranıyorsanız, sizi buna iten şeyi ya da negatifliğinizin arkasındaki nedeni analiz etmelisiniz.

3. Diğer insanlardan çok fazla beklenti içindeyseniz

tartışmış arkadaşlar

Arkadaşlarla, aileyle ya da eşinizle zaman geçirmek hayatınızdaki en önemli şeylerden biri olmalıdır. Sonuç olarak bu ilişkiler, kimliğinizi oluşturan şeylerin bir parçasıdır ve sizi mutlu eder.

Fakat eğer onlardan çok fazla şey beklerseniz, bu sizin zehirli bir insan olduğunuzun bir işareti olabilir.  Şunu aklınızda tutun, onların hayatlarının bir parçası olsanız bile, o kişilerin tüm ilgisini alamazsınız.

Kişiler arası ilişkiler; zaman, boşluk, arkadaşlık vb vermek ve almak üzerine kuruludur. Eğer istediğiniz anda bu insanlardan zaman ve ilgi talep ediyorsanız fakat sizi seven insanlar için orada olmuyorsanız, kendilerini kullanılmış hissedeceklerdir.

Eğer bu hataya düştüğünüzü düşünüyorsanız, sizi seven insanlara, onlardan istediğiniz kadar çok şey verip vermediğinizi anlamak için bir dakikanızı ayırın.

Onlara para vermekten bahsetmiyoruz, fakat bir öğleden sonrayı birlikte geçirebilirsiniz, bir akşam sinemaya ya da bir kafeye gidebilirsiniz ya da sadece konuşabilirsiniz. Aynı zamanda onlardan istediğiniz ve beklediğiniz her şeyden de vazgeçebilirsiniz.

4. İlgi manyağı iseniz

Zehirli bir insan olduğunuzun bir başka işareti de, negatif durumları abartıp abartmadığınızdır. Bu tip durumları dramatize eden insanlar, genelde ilişkilerini yıpratır, yorar ve diğer insanları rahatsız eder.

Aslında, dramayı gerçekten seven bazı insanlar şunları da yapar:

  • Problemleri abartmak
  • Kıskançlık sahneleri yaratmak
  • Sürekli kavga etmek ve tartışmak

Bunların herhangi biri size tanıdık geliyor mu? Eğer geliyorsa, bu tutumu terk etmeyi ya da en azından yavaş yavaş değiştirmeyi düşünebilirsiniz. Hayatınızın sürekli drama ile geçirmek, bir zaman sonra heyecanlı olmayı da bırakır. İnsanlar sizden kaçmaya başlar, tabii hala kaçmadılarsa.

5. Sürekli yalan söylüyorsanız

zehirli insan

Yalan söylemek hiçbir zaman iyi bir fikir değildir, en iyi niyetlerle söylense bile. Eğer bunu sürekli olarak yapıyorsanız, bu kesinlikle sizin zehirli bir insan olduğunuza işarettir.

Bazen gerçekle yüzleşmenin zor olduğunu biliyoruz, özellikle de bu bazı acılarla ya da mahcubiyetle yüzleşmek demekse, hele ki çok sevdiğiniz biri içinse.

Bu gibi bir durumda, yalanlar zarar verici ise ve kaçınılması gerekiyorsa, sadece “arkanızı toplamak” için yapıp yapmadığınızı belirlemek oldukça önemlidir.

Neden yalan söylediğinizi ve yalan söyleyerek neyi çözmeye çalıştığınızı düşünmelisiniz. Eğer yalan söylemek sizin için bir alışkanlık haline geldiyse fakat ortada gerçek bir neden yoksa, yardım almak için çaba harcayın çünkü bu sağlıklı bir alışkanlık değildir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.