Aşırı Hassas Olan İnsanların Verdiği 5 Tepki

Aşırı hassas biri misiniz? Daha önce hassas birinin etrafında bulundunuz mu? Aşırı hassas kişiliği anlamak için kendinizi onların yerine koymaya çalışın. Dünyayı onların bakış açısından göremiyorsanız, onları yargılamayın.
Aşırı Hassas Olan İnsanların Verdiği 5 Tepki

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Aşırı hassas kişiler diğer insanlarda yanlış anlaşılmalara yol açabilir. O zaman fazla abarttıkları düşünülür. Gündelik durumlara otomatik ve istenmeyen dikkat çekici tepkiler verirler. Bu durum onlar için normaldir ve sizin de bunu hatırlamanız önemlidir.

Ancak, olanlardan haberiniz yoksa ve onları yargılıyorsanız yanlış anlaşılmalara yol açarsınız. Bir çok insan hissettiği rahatsızlığı ve bu tür tepkilere yol açan şeyleri anlamayabilir.

Bugün, sizlere aşırı hassas insanların genel tepkilerinden bahsedeceğiz ve bunları anlamanız için rehberlik edeceğiz.

1. Baskı altında kalamazlar

balonlar ve düşünce

Aşırı hassas insanlar için birkaç farklı işi üstlenmek ezici olabilir. Onlar tek bir işe odaklanmayı ve ona herşeylerini vermeyi tercih ederler. Aslında genelde bu tür insanlar çok yaratıcı insanlardır.

Yalnız ve sessiz bir ortamda çok daha iyi çalışırlar. Bu gerçekleşmedi zaman stres altına girerler ve etkin ve üretken olamazlar. Etraflarında ses olduğunda ya da yanlarındaki kişi bazı sorulara ilgi göstermelerini istediğinde kendilerini sınırlanmış hissederler.

Bu olduğu zaman aşırı hassas insanlar çok rahatsız edici ve dayanılmaz olabilir.

2. Kaotik ortamlardan uzak dururlar

keman ve kadın

Toplumumuzda kaos iyi karşılanır. Sessizlikten uzak durmak için sanki ses, yüksek sesli müzik ve güçlü uyarıcılar ararız. Ancak aşırı hassas insanlar bütün bunlardan uzak durmaya çalışır.

Aynı zamanda bir çok şeyden uyarılmak onları çileden çıkarır. Kokular, sesler, kesilmeler … bunların hepsi, onların o ana kadar kurmuş oldukları dengeyi bozar. Bazen durum öyle bir noktaya geliyor ki kişi yanında sakız çiğnenmesinden bile hoşlanmaz.

Bu küçük şeylerde karşılaştıkları zaman verdikleri tepkiler. Genelde çevrelerindeki insanları sinirlendirirler ama aslında onları sıkıntıya soktuklarını fark etmezler.

3. Her şeyi kişisel olarak algılarlar

Aşırı hassas bir kişi deneyimlerini kişisel olarak algılar. Bunun nedeni bu kişilerin empatik olmasıdır. Sosyal adaletsizliklere çok sert tepki verirler. Ayrıca başkalarını kullanan insanlara karşı da tepkili olurlar.

Bu yazımıza da göz atın: Duygusal Yoksunluk: Ruhunuzun Eksik Gıdası

Bunun nedeni aşırı hassas kişilerin sürekli detaylara odaklanmasıdır. Onlar kelimelerden daha çok şey ifade eden sözel olmayan iletişimi analiz etme uzmanlarıdır. O yüzden sizin güvenilir olup olmadığınızı ya da bir şey saklayıp saklamadığınızı her zaman bilirler.

Bunu pek sevmezler. Bu durum başkalarını da ilgilendirir. Çünkü insanlar genelde hepimizin yaptığı mikro ifadelere odaklanmaz ya da bunları analiz etmez.

Bazı insanlar sadece hayal güçlerinden kaynaklandığını düşünür. Diğerleri ise bunu kişisel olarak algılamamaları gerektiğini söylemeye çalışır. Ne yazık ki bunların hiçbirisi işe yaramaz.

4. Kendi başlarına zaman geçirmek isterler

yalnız düşünen kadın

Bu dünyanın geri kalanı için büyük süpriz olabilir. Sonuçta insanlar genellikle yalnız kalmakdan kaçınır. Herkesten ve her şeyden uzak olmanın korkusunu yaşarlar.

Ancak aşırı hassas insanlar sükûnet ararlar. Dış dünya hiçbir şeyin ya da hiç kimsenin onları etkileyemeyeceği huzur ve sakinlik anları ararlar. Bu yüzden davetleri reddetmeleri, telefonlarını gün boyunca kapalı tutmaları ya da mesajlarına bakma ihtiyacı duymamaları normaldir.

Maalesef bu davranışlar arkadaşlarını kızdırabilir ya da üzebilir. Bu durum eşleriyle sorun yaşamalarına sebep olabilir. Bu arkadaşları ya da eşleri ile vakit geçirmek istemedikleri anlamına gelmez. Bu sadece kendileri için diğer insanlara nazaran daha fazla zaman ayırmaya ihtiyaç duydukları anlamına gelir.

5. Eğer bir şey canlarını yakarsa, bir daha asla aynı olmazlar

düşünceli adam

Aşırı hassas insanların dengesi de hassastır, ama bu sadece zihinleri için değil vücutlarında olan şeyler için de geçerlidir. Çünkü aşırı hassas kişiler vücutlarına çok yakından bağlıdırlar.

Bir baş ağrısı, karın ağrısı, aç olmak ya da herhangi bir rahatsızlık dayanılmaz hale gelebilir. Bu, onların davranışlarında öyle bir ani değişikliğe yol açar ki çevrelerindeki insanlar endişe duymaya başlayabilir.

Aşırı hassas insanlarla başa çıkmak bazen çok zor olabilir. Sonuçta kendimizi onların yerine koymak oldukça zordur. Yine de yargılamamak, anlamak için sorular sormak ve onların dünyayı nasıl gördüğünü anlamak için zihnimizi açmak her iki tarafa da yardımcı olacaktır.

Siz de aşırı hassas bir insan mısınız? Daha önce aşırı hassas bir insanım çevresinde bulundunuz mu?


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Benham, G. (2006). The Highly Sensitive Person: Stress and physical symptom reports. Personality and Individual Differences. https://doi.org/10.1016/j.paid.2005.11.021
  • Acevedo, B. P., Aron, E. N., Aron, A., Sangster, M. D., Collins, N., & Brown, L. L. (2014). The highly sensitive brain: An fMRI study of sensory processing sensitivity and response to others’ emotions. Brain and Behavior. https://doi.org/10.1002/brb3.242
  • Smith, A. (2006). Cognitive empathy and emotional empathy in human behavior and evolution. Psychological Record. https://doi.org/10.1007/BF03395534

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.