Duygusal Yoksunluk: Ruhunuzun Eksik Gıdası

Birisi, dikkat ve şefkat görmediği için gerçekten hasta olabilir mi? Cevap evettir. Nedenini buradan öğrenin.
Duygusal Yoksunluk: Ruhunuzun Eksik Gıdası

Son Güncelleme: 30 Aralık, 2018

Duygusal yoksunluk birçok hastalığımızın kaynağıdır. Sonuçta, sevmek bizi iyileştirir. Sarılmak bize güvende ve sevildiğimizi hissettirir. Şefkat dolu bir görünüm, ruhumuzu mutlu etmenin bir yoludur.

Ancak bir kişi bu tür bir sevgiyi almadığı için gerçekten hasta olabilir mi? Cevap evettir. İnsanlar sosyal ve duygusaldırlar. Hayatta kalabilmek ve bir grubun parçası olarak kendimizi doğrulamak için duygusal bağlara ihtiyacımız vardır.

Gün gün etkileşimlerimiz bencillik, soğukluk, aldatma veya güvensizlik özelliklerine sahipse, bu benlik saygısını etkiler. Sonra, yavaş ve aşağıya doğru bir tahribata düşeriz. Kendimizden şüpheleniriz. Örneğin, kendimize şunu soruyoruz: “hatırlanmaya veya saygı görmeye layık mıyım?”.

Bu tür düşünce bizi savunmasız bir duruma düşürür. Savunmalarımız düşer, bağışıklık sistemimiz zayıflar ve depresyonun korkulu gölgesi görünür.

Bugünkü yazımızda, bu önemli konuyu derinlemesine incelemek ve insanoğlunun duygusal sağlığına odaklanmak istiyoruz.

çocuk ve kedi resmi

Duygusal yoksunluk: kişiliğimizdeki boşluklar

Tüm hayatımız boyunca bize güçlü olmamız, hatta çocukluk ve ergenlik dönemlerinde daha da güçlü olmamız öğretilir. Fakat, duygusal güç kavramını yanlış anlayan aileler vardır. Şunları hatırlayın:

 • Bazıları bunu “zayıflık” olarak görse de, bir çocuk sarılmaktan, öpücükten veya şefkatten yoksun olarak, güçlü olamaz.
 • Duygularını bastırması öğretilen bir genç güçlü bir yetişkin olamaz.
 • Benzer şekilde, ağlarken “yalnızca çocuklar ağlar” diye eleştirildiklerinde ya da “yetişkin olmak demek, sorunlarını kimsenin yardımını istemeden kendi başına çözmek demektir” gibi düşüncelerle, güçlü olmayacaklardır.
 • Bu eğitimsel yaklaşım zararlı ve tehlikelidir. Sevdiklerinden şefkat görmeden büyüyen bir çocuk, dünyanın, kendisini savunması gerektiği düşmanca bir yer olduğunu düşünmeye başlar.
 • Er ya da geç, bu çocuk düşmanlaşabilir veya öfke sorunları gelişebilir.
 • Aynı şekilde, gençler empati ve yakınlığı tecrübe etmezse, dünyadan kopuk kalırlar. Kendilerini kendi evrenlerine kilitlemek için duygusal duvarlar inşa edeceklerdir.
 • Bu son derece zararlı ve sorunludur. Sürekli olarak dünyanın geri kalanına kendini kapatan insanlar, yeme bozukluklarına sahip olur, uyuşturucuya başlayabilir ve kötü arkadaşları hayatında tutmaya devam edebilir vs.

Diğer bir yandan, duygusal yoksunluk belirtileri ilerleyen yaşlarda ortaya çıkar. Hayatımızda, belirli güçlerimizin yüzeye çıktığı anlar vardır. Bu genellikle, bizim için önemli olan insanlar tarafından, psikolojide “negatif vuruşlar” olarak bilinen şey uygulanırsa oluşur.

Size aşağıda daha fazla bilgi vereceğiz.

Duygusal yoksunluk dil ile iletilir

yaprak ve kalp

Bazen, bir kelime, bir darbeden veya vücudumuza aldığımız fiziksel bir etkiden daha fazla acıtmaktadır. Dil; sağlıklı, onurlu ve mutlu bağlar kurmak için duyguların ve etkileşimlerin iletilmesi için güçlü bir yoldur. Şunları hatırlayın:

 • Sevdiklerimizin bizimle bağırarak veya sürekli olarak olumsuz iletişim kurmaları durumunda, sonuçları olan duygusal acılar yaşarız.
 • Saygılı, pozitif ve anlamlı kelimelere ek olarak, anlaşıldığımızı ve duyulduğumuzu bilme ihtiyacı hissederiz.
 • Bir mesajın iletilmesi, iletişimin tek parçası değildir. Ayrıca, karşılıklı olarak aktif, empatik ve yapıcı dinleme uygulamak gerekir.

Şefkat işaretleri olmayan bir ilişki samimi değildir

sarılan çift

Günlük ilgiyi veya şefkatin basit, küçük fakat güçlü görünümlerini içermeyen bir sevgi giderek yok olur. Öyle ya da böyle, tam anlamıyla tatmin edici bir ilişki olmaz.

Romantik bir ilişki sadece birlikte vakit geçirmek ve aynı alanları, sorumlulukları ya da yatağı paylaşmak anlamına gelmez. Esas, gerçek bir bağ oluşturmak için ilişkide bulunan küçük şeylere dikkat etmek gerekir.

Hayran dolu bir bakış, beklenmedik bir ilgi, sarılmak ve karşılıklı yakınlık arayışı bizi mutlu ve güvende hissettirir.

Duygusal yoksunluk sağlığımızı etkileyebilir

çiçek koklayan kadın

Tuhaf gelebilir ama hayatımızda sarılmamaya alıştığımız zamanlar vardır. Öpülmemeye, ilgi gösterilmemeye ve pozitif ifadelerin olmamasına alışırız.

Kendimize iyi olduğumuzu ve ilişkimizin son kullanma tarihinin geçtiğini söyleriz. Hatta kendimize, çocuklarımızın bu şeyler için çok büyüdüğünü bile söyleyebiliriz.

Ancak, bu doğru olmayabilir. Duygusal olarak boş bir yaşama alışmak gerçekten yaşamak değildir. Böyle bir hayat depresyona yol açabilir, çünkü bu şekilde boş, bitkin, yalnız ve değersiz hissederiz.

Şunu hiçbir zaman unutmayın ki, tam anlamıyla yaşamak için ruhlarımızın şefkate, duygusal ilgiye ve olumlu sözlere ihtiyacı vardır. Bunları hep uygulayalım.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Garnefski, N., Kraaij, V., & Spinhoven, P. (2001). Negative life events, cognitive emotion regulation and emotional problems. Personality and Individual Differences. https://doi.org/10.1016/S0191-8869(00)00113-6
 • Hamilton, M. (1960). A rating scale for depression. Journal of Neurology, Neurosurgery, and Psychiatry. https://doi.org/10.1136/jnnp.23.1.56

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.