1 Haftada Kuru Dirsek ve Ayakları İyileştirin

Gündelik duşunuzu alırken dirsek ve ayaklarınızdaki ölü hücreleri bir kese eldiveniyle keseleyebilir, buradaki ölü hücrelerden arındıktan sonra nemlendirici krem sürebilirsiniz.
1 Haftada Kuru Dirsek ve Ayakları İyileştirin
Karla Henríquez

tarafından incelendi ve onaylandı. Doktor Karla Henríquez.

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Güneşe maruz kaldığı için veya çevresel kirlilikten dolayı cildin nemini kaybetmesi kaçınılmaz bir durumdur. Ama nem kaybını doğal ürünler uygulayarak ve bazı cilt bakım adımlarını takip ederek koruyabilirsiniz. Ayak ve dirsek gibi vücut bölgeleri, vücudun genelinde oynadıkları rol ve temas ettikleri yerler dolayısıyla kuruma durumunda oldukça hassastır. Kuru dirsek ve ayaklarla nasıl başa çıkacağınızı buradan öğrenebilirsiniz.

Vücudun bu bölgeleriyle ilgili en büyük problem, bunların tedavisinin bayağı zor olmasıdır, çünkü zaman geçtikçe sertleşip çatlayabilirler. Sonuç olarak cilt gözle görülür biçimde kuru olur ve bu da hem sağlığınızı hem de görüntünüzü etkiler.

Cildin sağlığını ve görünümünü geliştirmek, restore etmek ve rahatlatmak için tüm doğal malzemelere sahip olduğunuzda bu problemi çözmek o kadar da zor bir iş değildir.

İşte bu sefer, biz de sizlerle bu problemi ortadan kaldırmak için tamamen doğal malzemelerle hazırlayabileceğiniz tam bir bakım ve onarım yolu sunacağız. Eğer takip ederseniz, bir hafta içinde gelişme gözleyeceksiniz.

1. Günlük temizlik

duş alan kadın

Bu elbette ki açıkça ortada, ama gündelik temizlik kuruluktan kurtulmak için önemli rol oynamaktadır. Su ve sabunla temizleyerek vücudun bu bölgelerindeki cildi yumuşatırsınız, böylece de ölü hücrelerin temizlenmesi kolaylaşır. 

Küçük bir fırça veya kese eldiveni kullanmanızı öneriyoruz, böylece süreci kolaylaştıracaksınız.

2. Nemlendirici krem

Duş alıp banyo yaptıktan sonra cildi nemlendirmek için bir tür nemlendirici krem kullanın, bu aynı zamanda cildin yenilenmesi için gerekli besleyici maddeleri de içerirse çok daha iyi olur.

Bal, aloe vera ve elmadan yapılan bir krem vücudun bu bölgelerinde antioksidan ve rejeneratif özellikler gösterir.

3. Daha çok su için

Cildi hem içeriden hem de dışarıdan nemlendirmek için, her gün bol bol su içmekten daha iyisi yoktur.  Su hücresel yenilenme ve susuzluktan kaynaklı kuruluğun giderilmesinde çok büyük rol oynar.

4. Nemlendirici yağlar

şişede zeytinyağı

Her gece yatağa girmeden önce etkilenmiş kuru bölgelere biraz zeytinyağı ve Hindistan cevizi yağı sürüp ovun. Bunlar nemlendirici özellikleriyle gece boyunca etki edecekler.

5. Bal

Bir diğer harika nemlendirici ise kuru ciltlere çok iyi gelen baldır. Antioksidan ve yenileyici özellikleri cildin esnekliğini korumasına ve sertleşmiş ciltler ve nasırlar için iyileştirici etki yaratmasına sebep olur.

Okumanızı öneririz: Balın 6 Şifalı Özelliği

Kuru dirsek ve ayakları bir haftada yenilemek için doğal çözüm

Eğer kuru cildi yukarıda sunduğumuz yöntemlerle yumuşatamıyorsanız, o zaman bir haftada iyileşmeyi hızlandırmak için yenileyici bir tedavi uygulamanız gerekecek. 

Bu, yoğurt ve avokadonun karışımından oluşan, bu popüler malzemelerle cildi doğal olarak nemlendirip pürüzsüzleştirebileceğiniz bir kombinasyondur.

yarım avokado

Bu tedavi haftada bir kez kullanılır, ve aşağıdaki önerileri takip ederseniz çok yakın zamanda sonuçları göreceksiniz. 

Malzemeler

  • ½ kap doğal yoğurt
  • 1 olgun avokado

Hazırlanışı

  • Avokadoyu ikiye bölün ve meyveyi bir kaba boşaltıp bir çatal yardımıyla ezin.
  • Avokado macununu yarım kap doğal yoğurt ile homojen bir krem olana kadar karıştırın.

Uygulanışı

Etkilenmiş bölgeleri temizleyin ve eğer mümkünse keseleyin. Temiz ve hazır olduklarında avokado kremini yumuşak daireler şeklinde masaj yaparak uygulayın.

Kremi 45 dakika bırakın ki içeriğindeki malzemeler cildiniz üzerinde işlevlerini yerine getirebilsinler. Bu tedaviyi cildinizi ılık suyla durulayarak ve sonra da nemlendirici krem sürerek tamamlayabilirsiniz.

Ne zaman bir doktora görünmeli

Vücudun farklı bölgelerindeki ciltte kuruluk tedavi edilemeyecek gibi olduğunda insanlarda büyük endişe yaratır.

Ayaklar ve dirsekler kurur, bu doğal bir süreçtir, ve özellikle iklim değişiklikleri olduğunda çok normaldir. Ancak sertleşmeye ve çatlamaya başladıkları zaman onları tedavi etmek zor olabilir ve bazen durum enfeksiyon gelişmesinden korunmak veya diğer büyük problemlere karşı koruma sağlamak için tıbbi bakım gerektirebilir.

İlginizi çekebilir ...
Dirsek ve Dizlerinizi Süt ve E Vitamini Kremi ile Parlatın
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Dirsek ve Dizlerinizi Süt ve E Vitamini Kremi ile Parlatın

Dizlerinizin ve dirseklerinizin daha yumuşak olması ve parlak görünmesi için bir de bu ev yapımı süt ve E vitamini içerikli kremi deneyin.  • Habif, Thomas P., et al. Enfermedades de la piel: diagnóstico y tratamiento. Elsevier España, 2006.
  • Ledesma, Marcela Lemus. “Natural Elements: cosmética natural y saludable.” Revista Vinculando (2015).
  • Rodrigues, L. M., and P. C. Pinto. “Análisis de la influencia del grado de hidratación de la epidermis en el comportamiento biomecánico de la piel in vivo.” Ars pharmaceutica 45.1 (2004): 59-71.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.