Mantar Enfeksiyonundan Kurtulmak

Mantar enfeksiyonlarını doğal, kolay yollarla ve yan etkileri olmadan ortadan kaldırmanın yanı sıra, oluşumlarını bu bölgesel tedavi yöntemleriyle engelleyebiliriz. 
Mantar Enfeksiyonundan Kurtulmak
Lourdes Martínez

Yazan ve doğrulayan Eczacı Lourdes Martínez.

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Mantar enfeksiyonları vücudun herhangi bir yerinde oluşabilir, ama en yaygın bölgeler el ve ayak tırnakları, ayaklar ve vücutta koltukaltı, genital organlar gibi nem ve ısının olduğu bölgelerdir. Ayrıca saçtaki kepek de mantar ile bağlantılandırılır.

Bu makalede sizlere mantar enfeksiyonları ile savaşmak için dört harika tedavi yöntemi sunacağız. Bunlar çay ağacı yağı, sarımsak, doğal elma sirkesi ve zencefile dayanıyor.

Biraz sabır ile mantarı doğal ve basit yollarla, yan etkiler olmadan ortadan kaldırabilir, ayrıca yeniden nüksetmesini önleyebilirsiniz.

Çay ağacı

Avusturalya’ya özgü yapraklardan elde edilen (Melaleuca alternifolia) çay ağacı yağı en yaygın kullanılan yağlardan biridir, doğal olarak ve oldukça güçlü antiseptik, antiviral ve antifungal özellikler taşır. Bunlar bölgesel olarak kullanıldığında cilt hastalıklarına iyi gelir.

Öyle güçlüdür ki dikkatle kullanılması gerekir; çünkü ciltte (genital bölgede, ağızda ve gözlerde) tahrişe neden olabilir. Küçük bir bölgeye bir damla uygulayarak kullanabilirsiniz, ama büyük ve hassas bir bölgeye uygulayacaksanız biraz Hindistan cevizi yağı ile karıştırabilirsiniz, bu da tahrişi önler; ayrıca Hindistan cevizi de antifungal özelliklere sahiptir.

Bu yağdan biraz kullanmayı düşünüyorsanız, özelliklerini yaraları iyileştirmek, bitleri yok etmek, doğal ilaç şeklinde sinek kovucu hazırlamak, ev temizlik malzemelerine eklemek ile de değerlendirebileceğinizi bilmelisiniz. 

sıvı yağ

Sarımsak

Sağlık problemlerinde çabucak kullanılmak için ilaç dolabında sarımsak bulundurulmalıdır. Kimin evinde sarımsak yok?

Diğer makalelerde sizlere sarımsağın bir çok yararından bahsettik, her gün kullanmanın önemli olduğunu unutmayın:

  • Kardiyovasküler hastalıkları önler.
  • Kan dolaşımını geliştirir.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Vücudu temizler.

Ama bu durumda doğrudan etkilenmiş bölgeye uygulamalısınız; sarımsağın alisin içeriği sayesinde mantar enfeksiyonlarının tüm izlerini ortadan kaldırabilirsiniz. Küçük bölgeler için, yarıya kesilmiş sarımsağı doğrudan uygulayın ve bölgeyi bir bandajla kapatın, arada sırada kötü kokmaması için değiştirin.

Bir diğer seçenek büyük bölgeler için bir yağ hazırlamaktır. Bunun için 5 diş sarımsağı ezin ve onları yüksek kalite zeytinyağına bırakın. Bu karışımı yumuşaması için bir hafta bekletin ve sonra süzün. Sonra bu yağı günde iki kere bölgeye uygulayın.

Doğal yiyecek marketlerinde bu yağı hazır bir şekilde bulabilirsiniz, ayrıca da özellikle sarımsağı çiğ yiyemeyenler için kapsül şeklinde satılırlar. Bunu yiyerek tüketmek veya yutmak da mantar enfeksiyonlarıyla içeriden savaşmak için kullanılabilir.

ezilmiş sarımsak

Doğal elma sirkesi

Doğal elma sirkesi daha önceki yazılarımızda bahsettiğimiz gibi bir çok özelliğinin yanı sıra şifa amaçlı da kullanılan bir üründür. Bu sirkeyi saçlar için şampuan ve yumuşatıcı, ev temizlik ürünü, temizleyici, vücudun metabolizmasını güçlendirici, kilo verdirici olarak ve daha başka bir çok şekilde kullanabilirsiniz.

Bu durumda doğal elma sirkesinin antifungal özelliklerini dile getireceğiz. Tabii ki daha önce bahsedildiği gibi, pastörize olmayan doğal elma sirkesi kullanmalısınız, böylece aktif probiyotiklere sahip olabilirsiniz. 

Bu tedavi çok kolay. Sadece doğal elma sirkesini etkili bölgeye bir pamuk ile uygulayın ve kurumaya bırakın. Doğal elma sirkesi tüm cilt problemleri için kullanılabilir, çünkü pH asit derecesi cildin doğal pH derecesini dengeler.

Zencefil

Zencefil, doğudan sağlığımız için bize verilmiş bir hediyedir, doğrudan tüketildiği zamanki yararlarıyla bilinir, ayrıca cildinize sürerek de özelliklerinden faydalanabilirsiniz. Zencefil iltihap giderici ve şişliği alıcı olduğu için kan dolaşımını geliştirir ve ısı sağlar. 

Herhangi bir tür mantar enfeksiyonunu gidermek için doğal zencefil yağı alın ve hatta onu çay ağacı yağı ile karıştırın. Veya taze zencefil kökünü/pudrasını kaynatabilirsiniz. Daha konsantre olması iyidir ve etkili bölgeye günde iki üç kere uygulayıp kurumaya bırakabilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.