Jin Shin Jyutsu ile Enerjinizi Geri Kazanın

Günde 15 dakikayı parmaklarınızı ovmaya ayırmak sizin için çok faydalı olabilir. Sizi rahatsız eden şeyi temsil eden parmağa odaklanmaya özen gösterin.
Jin Shin Jyutsu ile Enerjinizi Geri Kazanın

Son Güncelleme: 21 Mart, 2019

Çeşitli rahatsızlıklara iyi gelen pek çok geleneksel Japon tedavisi dünya çapında yaygınlaşmış durumda. Bugün makalemizde Jin Shin Jyutsu tedavisini anlatacağız. Kaçırmayın!

Bu alternatif yöntemler bazı durumlarda rahatlama sağlasa da, pek çok hastalığın tıbbi bir müdahale ve tedavi gerektirdiğini unutmamalısınız.

Bu yöntemler genelde, fiziksel ve zihinsel bir denge yakalamaya odaklıdır. Etkileri bedeninizin enerji seviyelerini yükseltip, stresle ilişkili anksiyete ve diğer negatif duygular gibi belirtileri kontrol altına almanıza yardımcı olur.

1900 yılında Jiro Murai’nin yarattığı Jin Shin Jyutsu yani “İnsanoğlu Üzerinden Yaratanın Sanatı”, eller üzerinden ruh ve beden arasındaki dengeyi geri kazanmayı hedefleyen bir alternatif tıp yöntemidir.

Var olan her şeyin, onların yaşam gücünü temsil eden bir enerji barındırdığı inancını temel alır. Bu enerji bedeninizde farklı seviyelerde dolaşır ve uyum içinde bir hale geldiğinde, bedeninizde serbest ve takılmadan akar.

Jin Shin Jyutsu terapisi nedir?

Jin Shin Jyutsu

Jin Shin Jyutsu’ya göre insan bedeninde 3 ana enerji kanalı vardır:

  • Merkez kanal surattan başlayıp, göğüs, karın, kalçalar omurga ve tekrar baş kısmına geri dönen büyük bir oval şeklindedir.
  • Diğer iki kanal dizlerde başlayan, destek kanallarıdır.
  • Sol destek kanalı bedenin o tarafında olan tüm işlevleri kontrol eder, geçmiş, mantık ve genetik ile bağlantılıdır.
  • Sağ kanal ise bedenin sağ tarafının işlevlerini kontrol eder ve mevcut an, sezgiler ve yeniden doğuş ile bağlantılıdır.
  • Son olarak, bu destek kanallarının uyum içinde olmasını sağlayan ve enerji sisteminizi düzenleyen çapraz akışlar da bulunmaktadır.

Bu yöntemin ana hedefi, hem iç huzurunuzu bulup hem de evrenle uyum içinde olabilmeniz için fiziksel ve duygusal durumunuzu dengelemektir.

Jin Shin Jyutsu nasıl işliyor?

parmaklarına bastıran kadın

Jin Shin Jiyutsu terapisi bedende dolaşan enejiyi kanalize etmek üzerine odaklanır.

Ellerinizdeki her noktanın başka bir organ ve bir duyguyla bağlantısı olduğuna inanılır. Bu yöntem ile hem fiziksel sağlığınızı hem de duygusal halinizi geliştirebilirsiniz.

Jin Shin Jyutsu nasıl uygulanıyor?

Yukarıda da dediğimiz gibi, elinizdeki her bölge bir organı temsil eder. Bu tedaviyi uygulamak için, iyileştirmek istediğiniz bölgenin etrafına dikkatlice parmağınızı sarmalısınız.

  1. İlk olarak kollarınızı çapraz hale getirip ellerinizi, baş parmaklarınız ileri bakacak şekilde kollarınızın altına yerleştirin.
  2. Bu pozisyonu yaptıktan sonra, derin bir nefes alıp, nefesinizin kafatasınızın dibinden başlayıp tüm bedeninize yayıldığını ve baş parmaklarınıza ulaştığını hissedin.
  3. Ardından aynı şeyi bu sefer de nefesinizin omurganızdan aşağı indiğini hissederek yapın.

Bu egzersizi yaptıktan sonra her parmağı üçer dakika ovun. Sol eli sabah, sağ eli akşam ovmalısınız. Parmaklarınıza masaj yaparken, ne yaptığınızı ve hangi sıra ile yapılması gerektiğine dikkat edin.

Jin Shin Jyutsu

Baş parmak

Baş parmak kollarınızı ve midenizi temsil eder. İkisinde de ağrı olduğunda depresyon ve anksiyete gibi duygular hissedebilirsiniz. Gerginlik, karın ağrısı ve baş ağrısı gibi belirtileri vardır.

İşaret parmağı

İşaret parmağı, böbrekler ve mesane kesesinin yanı sıra korku ve kafa karışıklığı gibi duygularla bağlantılıdır. Sindirim sorunları, sırt ağrısı ve diş ağrısı belirtileri arasındadır.

Orta parmak

Orta parmağınız karaciğer ve öfke ile bağlantılıdır. Migren, görme sorunları ve bitkinlik olarak kendini gösterebilir.

Yüzük parmağı

Akciğer ve bağırsaklarınızın bu organla bağlantılıdır ayrıca orta parmak depresyon ve karamsarlık gibi duygularla da bağlantılıdır. Hazımsızlık, astım ve nefes alma zorluğu olarak kendini gösterebilir.

Serçe parmak

Serçe parmak kalp ve ince bağırsak sağlığınız ile ilişkilidir. Ayrıca olmadığınız biri gibi davranma halini temsil eder. Bu terapiyi uygulayarak konsantrasyonunuzu arttırıp bedeninizdeki enerji seviyelerini dengeleyerek çeşitli rahatsızlıklarınızın iyileşmesine yardımcı olabilirsiniz.

Her gün, günde 15 dakika ayırarak bu terapiden siz de faydalanabilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.