Aç Karnına Su İçmek ve Faydaları

Su; kaslarınızın %75'ini, beyninizin % 90'ını, kemiklerinizin % 22'sini ve kanınızın %83'ünü oluşturur. Aç karnına su içmek vücudunuzun toksinlerden kurtulmasına ve ayrıca kilo vermenize yardımcı olabilir.
Aç Karnına Su İçmek ve Faydaları

Son Güncelleme: 07 Aralık, 2018

Aç karnına su içmek, imkânsız bir alışkanlık gibi gelebilir. Ancak bu yöntemin sağlığınız açısındna pek çok faydası bulunmaktadır.

Vücudumuzun suya doyması ve fonksiyonlarını düzgün bir şekilde yerine getirmesi için her gün bolca suya ihtiyacı vardır. Bu önemli sıvının sağlığınız için çoğu zaman ciddiye alınmayan ancak hayati derecede kritik öneme sahip birçok özelliği bulunmaktadır.

Kaslarınızın %75’i, beyninizin % 90’ı, kemiklerinizin % 22’si ve kanınızın %83’ü sudan oluşur. Sadece bu sayılara bakarak sağlıklı kalmak için her gün yeterli miktarda su içmenin ne kadar önemli olduğunu düşünebilirsiniz.

Bu noktada aç karnına su içmek, bu hayati sıvıdan çok daha fazla yararlanmanıza yardımcı olacaktır. Bunun için uyandıktan sonra ve kahvaltınızı yapmadan önce en az 4 bardak su içmeniz tavsiye ediliyor.

İşte bu yazımızda aç karnına su içmek alışkanlığının size sağlayacağı faydalardan bahsedeceğiz.

Aç karnına su içmek ve sağladığı faydalar

Aç karnına su içmek, günlük bir alışkanlık haline getirdiğinizde sağlığınızın iyileşmesine yardım edebilir.

Düzgün şekilde çalışabilmeleri için vücudunuzun bütün organları suya ihtiyaç duyar. Uyandıktan sonra organlarımızı en iyi şekilde beslemenin yolu budur.

Aç karnına su içmek toksinlerden ve vücudunuzda oluşup sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilecek atıklardan kurtulmanıza yardımcı olur. Yani sabah uyandığınızda ilk işiniz su içmek ise vücudunuzun arınmasına ve hatta metabolizmanızın hızlanmasına yardım etmiş olursunuz.

Aç karnına su içtiğinizde; vücut sıcaklığınızın dengelemesi, hayati organlarınızın suya doyması, besinlerin daha iyi emiliminin sağlanması ve hücrelerinizdeki oksijen seviyesinin artması gibi diğer önemli faydaları da elde edersiniz.

Benzer şekilde, aç karnına su içmek kilo vermenize yardımcı olabilir çünkü size tokluk hissi vererek normalden daha fazla yemek yemenize engel olur.

Su içmenin doğru yolu nedir?

aç karnına su içmek

Bütün faydalarından tam olarak yararlanabilmek için suyun en doğru şekilde nasıl içilmesi gerektiğini bilmeniz oldukça önemlidir. Uzmanlar, günde en az sekiz bardak su içmenizi öneriyorlar.

Ancak bütün suyu tek seferde içmemeniz gerekir çünkü, bu durumda olumlu etkilerinden çok negatif etkiler oluşabilir. Tüm faydalarından istifade etmek için küçük yudumlar halinde içmeli ve günün tamamına yaymalısınız.

Sabah saatlerinde dört, ve günün geri kalanında dört ya da daha fazla bardak su içmek doğru olacaktır.

Her gün aç karnına su içmeyi öğrenmek zamanla geliştirebileceğiniz bir alışkanlıktır. İdeal olarak kahvaltıdan en az bir saat önce içmeye çalışmalısınız.

Sekiz bardak desek de hedefiniz ne kadar aktif ya da hareketsiz olduğunuza göre değişiklik göstermelidir. Ortalama 2 litre su içmek yeterlidir

Gün içinde içtiğiniz su flor, kireç ve diğer kimyasallardan arınmış olmalıdır. En iyisi oda sıcaklığında veya biraz daha serin su içmektir. Vücudun suya daha iyi doyması için etkisini arttırmak istiyorsanız biraz limon suyu ekleyebilirsiniz.

Su terapisi

Japonya’da aç karnına su içmek oldukça popüler bir alışkanlıktır. Japonlar “su terapisi” denilen ve Japon Tıp Kurumu (JMA) tarafından onaylanan bir alışkanlığa sahipler.

Bu terapinin; baş ağrısı, kalp problemleri, artrit, epilepsi, obezite, bronşit, astım, tüberküloz, menenjit, böbrek ve idrar problemleri, kusma, gastrit, ishal, hemoroid, diyabet, kabızlık, göz bozuklukları, kanser, regl problemleri ve kulak, burun, boğaz problemleri gibi çeşitli hastalık ve rahatsızlıklara karşı mücadele ettiği düşünülmektedir.

Japonlar su terapisini nasıl uyguluyorlar?

  • Uyandıktan hemen sonra daha dişlerinizi fırçalamadan veya herhangi bir şey yemeden 4 bardak su içmelisiniz. Yavaşça için ve her bardak arasında kısa süre bekleyin.
  • Şimdi dişlerinizi fırçalayabilir ve hareket etmeye başlayabilirsiniz, fakat 45 dakika boyunca bir şey yememeye çalışın. 
  • 45 dakika geçtikten sonra normal şekilde kahvaltınızı yapabilirsiniz.
  • Kahvaltıdan sonra 2 saat boyunca hiçbir şey yemeyin.
  • Eğer sabah uyandığınızda ilk başlarda dört bardak su içemiyorsanız, bir veya iki bardak içerek başlayın. İlerleyen zamanlarda tavsiye edilen miktara ulaşana kadar yavaş yavaş arttırın.

Su terapisinin etkileri

buzlu su ve limon

Japon su terapisinin hiçbir yan etkisi yoktur fakat, su içme düzeninizde bir değişiklik olduğu için daha sık idrara çıkmanız gerekebilir. Hatta bazı insanlarda kaşıntı, baş dönmesi, baş ağrısı, mide bulantısı, mide bozulması, ishal ve bunlara benzer çeşitli detoks belirtileri ortaya çıkabilir.

Ne var ki bunlar vücudunuz toksinlerden kurtulurken ve yok edilmesi gereken zararlı maddelerle mücadele ederken oluşabilen normal belirtilerdir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.