Aç Karnına Su İçmenin Faydaları

· 23 Ocak, 2016
Su; kaslarınızın %75'ini, beyninizin % 90'ını, kemiklerinizin % 22'sini ve kanınızın %83'ünü oluşturur. Aç karnına su içmek vücudunuzun toksinlerden kurtulmasına ve ayrıca kilo vermenize yardımcı olabilir.

Vücudunuzun suya doyması ve fonksiyonlarını düzgün bir şekilde yerine getirmesi için her gün bolca suya ihtiyacı olduğunu biliyorsunuzdur. Bu önemli sıvının sağlığınız için çoğu zaman ciddiye alınmayan ancak hayati derecede kritik öneme sahip birçok özelliği vardır.

Uzmanlara göre kaslarınızın %75’i, beyninizin % 90’ı, kemiklerinizin % 22’si ve kanınızın %83’ü sudan oluşur. Sadece bu sayılara bakarak sağlıklı kalmak için her gün yeterli miktarda su içmenin ne kadar önemli olduğunu düşünebilirsiniz. Daha iyi etkiler elde etmek için uyandıktan sonra ve kahvaltınızı yapmadan önce en az 4 bardak su içmeniz tavsiye ediliyor. Bugünkü makalemizde aç karnına su içmenin bazı faydalarını keşfedeceğiz.

Aç karnına su içmenin faydaları

Günlük bir alışkanlık haline getirmeye başlarsanız, sabahları su içmek sağlığınızın iyileşmesine yardım edebilir. Düzgün şekilde çalışabilmeleri için vücudunuzun bütün organları suya ihtiyaç duyar ve uyanmanızdan itibaren onları en iyi şekilde beslemenin yolu budur. Aç karnına su içmek toksinlerden ve vücudunuzda oluşup sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilecek atıklardan kurtulmanıza yardımcı olur. Yani sabah uyandığınızda ilk işiniz su içmek olduğunda, vücudunuzun arınmasına ve hatta metabolizmanızın hızlanmasına yardım etmiş oluyorsunuz.

Aç karnına su içtiğinizde; vücut sıcaklığınızın dengelemesi, hayati organlarınızın suya doyması, besinlerin daha iyi emiliminin sağlanması ve hücrelerinizdeki oksijen seviyesinin artması gibi diğer önemli faydaları da elde edersiniz.

Benzer şekilde, aç karnına su içmek kilo vermenize yardımcı olabilir; çünkü size tokluk hisse vererek normalden daha fazla yemek yemenizi frenler.

Su içmenin doğru yolu nedir?

su içmek 2

Bütün faydalarından tam olarak yararlanabilmek için suyun en doğru şekilde nasıl içilmesi gerektiğini bilmeniz oldukça önemlidir. Uzmanlar, ilk dört bardak sabahtan olmak üzere günde en az 2 litre su içilmesini öneriyorlar. Ancak bütün suyu tek seferde içmemeniz gerekir çünkü, bu durumda olumlu etkilerinden çok negatif etkiler oluşabilir. Tüm faydalarından istifade etmek için küçük yudumlar halinde içmeli ve günün tamamına yaymalısınız.

Her gün aç karnına su içmeyi öğrenmek zamanla geliştirebileceğiniz bir alışkanlıktır. İdeal olan kahvaltıdan en az bir saat önce içmeye çalışmaktır. Devamlı dört bardak diyoruz; fakat aslında içmek için hedefiniz ons birimiyle (1 ons = 28.35 gram) vücut ağırlığınızın yarısı kadar olmalı ve ne kadar aktif ya da hareketsiz olduğunuza göre değişiklik göstermelidir.

Gün içinde içtiğiniz su flor, kireç ve diğer kimyasallardan arınmış olmalıdır. En iyisi oda sıcaklığında veya biraz daha serin su içmektir. Vücudun suya daha iyi doyması için etkisini arttırmak istiyorsanız biraz limon suyu ekleyebilirsiniz.

Su terapisi

Japonya’da aç karnına su içmek oldukça popüler bir alışkanlıktır. Japonlar “su terapisi” denilen ve Japon Tıp Kurumu (JMA) tarafından onaylanan bir alışkanlığa sahipler. Bu terapinin; baş ağrısı, kalp problemleri, artrit, epilepsi, obezite, bronşit, astım, tüberküloz, menenjit, böbrek ve idrar problemleri, kusma, gastrit, ishal, hemoroid, diyabet, kabızlık, göz bozuklukları, kanser, regl problemleri ve kulak, burun, boğaz problemleri gibi çeşitli hastalık ve rahatsızlıklara karşı mücadele ettiği kanıtlandı.

Japonlar su terapisini nasıl uyguluyorlar?

  • Uyandıktan hemen sonra daha dişlerinizi fırçalamadan veya herhangi bir şey yemeden 4 bardak su içmelisiniz. Yavaşça için ve her bardak arasında kısa dilimler halinde bekleyin.
  • Şimdi dişlerinizi fırçalayabilir ve hareket etmeye başlayabilirsiniz, fakat 45 dakika boyunca bir şey yememeye çalışın. 
  • 45 dakika geçtikten sonra normal şekilde kahvaltınızı yapabilirsiniz.
  • Kahvaltıdan sonra 2 saat boyunca hiçbir şey yemeyin.
  • Eğer sabah uyandığınızda ilk başlarda dört bardak su içemiyorsanız, bir veya iki bardak içerek başlayın. İlerleyen zamanlarda tavsiye edilen miktara ulaşana kadar yavaş yavaş arttırın.

Su terapisinin etkileri

buzlu su ve limon 3

Japon su terapisinin hiçbir yan etkisi yoktur fakat, su içme düzeninizde bir değişiklik olduğu için daha sık idrara çıkmanız gerekebilir. Hatta bazı insanlarda kaşıntı, baş dönmesi, baş ağrısı, mide bulantısı, mide bozulması, ishal ve bunlara benzer çeşitli detoks belirtileri ortaya çıkabilir. Fakat, bunlar vücudunuz toksinlerden kurtulurken ve yok edilmesi gereken zararlı maddelerle mücadele ederken oluşabilen normal belirtilerdir.