Ağız Kokusu İçin Nane İle Hazırlanan 3 Çözüm

Halitozis, bir diğer adıyla ağız kokusu her zaman ağız hijyeninizin kötü olmasıyla ilişkili olarak ortaya çıkmayabilir. Bu sorunu çözmenize yardımcı olabilecek çeşitli ev yapımı çözümleri öğrenmelisiniz. 
Ağız Kokusu İçin Nane İle Hazırlanan 3 Çözüm

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Ağız kokusu için nane kullanılarak hazırlanan ev yapımı çözümler pek çok insanı utandıran ve yaygın olarak rastlanan bu sorundan kurtulmanıza yardımcı olabilir.

Pek çok insanın düşündüğünün aksine ağız kokusu sorunu yaşamanız ağız hijyeninizin kötü olduğu anlamına gelmez. Çoğu zaman ağız kokusu, başka sorunlarla ilgili bir semptomdur.

Örneğin sindirim sorunları ağız kokusuna yol açabilir. Aynı şey soğan, acı sos, sarımsak gibi güçlü yiyecekleri yerseniz de başınıza gelebilir. Bazen de “ağız kuruluğu” olarak bilinen bir sorun yaşadığınız için ağzınızda koku oluşabilir.

Sakız çiğneyebilir, ağız kokusunu bastırmak için ağız spreyi kullanabilirsiniz ancak bu çözümler pek de doğal sayılmazlar. Çoğu şekerle, hatta daha da kötüsü şekerin yerine kullanılan toksik maddelerle doludur.

Bu sorunu kontrol altına almanızı sağlayacak 3 ev yapımı çözümü keşfetmek için yazımızı okumaya devam edin.

Ağız Kokusu İçin Nane İle Hazırlanan 3 Çözüm

1. Nane infüzyonu

nane infüzyonu

Ağız kokusu için nane ile hazırlanan üç çözümden birincisi naneyi çay olarak içmektir. Bu, özellikle kış ayları için iyidir çünkü yaz mevsiminde hava durumu nedeniyle sıcak içecekler içmek istemeyebilirsiniz. Ancak çayı hazırlayıp soğuduktan sonra da tüketebilirsiniz.

Nane infüzyonu yapmak için ideal yöntem taze nane kullanmak ve paketlenmiş karışımlardan uzak durmaktır (Suda bekletilerek içilen poşet çay türü ürünleri kastediyoruz.).

Bu çözümü bir manavdan veya herhangi bir marketin manav bölümünden aldığınız taze nane ile hazırlarsanız çok daha etkili olacaktır. Taze nane yapraklarını birinin bahçesinden toplayabilir, isterseniz bu konuda komşularınıza danışabilirsiniz. Daha da iyisi nanelerinizi bizzat yetiştirmeniz olur!

 • Küçük bir demlik suyun içine 4 adet taze nane yaprağını koyun (yaklaşık bir bardak).
 • Ocağa alın ve birkaç dakika kaynamasına izin verin.
 • İnfüzyon hazır olduğunda, içmeden önce soğuması için biraz bekletin.

Bu infüzyon günde 2 veya 3 kez tercihen yemeklerden sonra içilmelidir. Kahvaltıyla veya başka herhangi bir öğünle birlikte de içebilirsiniz. Kısa zamanda ağız kokunuzun azaldığını, nefesinizin daha taze ve hoş bir kokusu olduğunu keşfedeceksiniz.

2. Nane yaprağı çiğnemek

nane yaprakları

Nefesinizle ilgili kendinizi daha rahat hissetmeniz için başvurabileceğiniz bir diğer çözüm de budur. Sakız çiğnemek veya reklamların sizi inandırdığının aksine sorununuzu gerçek anlamda çözmeyecek ticari bir ürünü kullanmak yerine nane yapraklarını tercih edin.

 • Nefesinizi tazelemek ve ağız kokunuzu gidermek için yalnızca iki nane yaprağı çiğnemeniz yeterli olacaktır.

Etkili olması için nane yapraklarını ağzınızda olabildiğince uzun süre tutmalısınız. En iyi şekilde faydalanmak için nane yapraklarını 3 – 5 dakika çiğnemeniz kafidir.

Yanınızda taşıyabileceğiniz harika bir çözümdür ve anında ferahlık sağlamak için en doğal ve etkili yöntemdir.

Dışarıda yemek yemeyi veya birlikte kahve içmek üzere biriyle buluşmayı planlıyorsanız nane yaprakları ağız kokunuzu gidermeye yardımcı olacak. Yanınızda taşıyabilir veya gittiğiniz restorandan veya kafeden isteyebilirsiniz.

Ağız kokusunu hafife almayın çünkü beklenmedik bir anda ortaya çıkabilir.

Bu yazıyı da okuyun: Nane Yaprakları İle Ev Reçetesi

3. Doğal nane içeceği

Ağız kokusunu azaltmak için başvurabileceğiniz son çözüm yaz için idealdir. İsterseniz içine buz atarak bile tüketebilirsiniz.

Malzemeler

 • 1 demet nane yaprağı
 • 2 adet kivi (iyi durumda olan)
 • 2 yemek kaşığı bal (51 gr)
 • 1 adet şeftali
 • Su (zevke göre)

Yapılışı

 • Meyveleri iyice yıkayın ve doğrayın. Aynı şekilde naneleri de doğrayın.
 • Tüm malzemeleri bir blender’ın içine alın. Koyacağınız suyun miktarı elde etmek istediğiniz kıvama göre değişir.
 • Ayrıca balın miktarı fazla gelirse ve karışımı çok tatlı yapacağını düşünürseniz kendi damak zevkinize göre azaltın.
 • İyice karıştığında servise hazır gelmiş demektir.
 • Sabah aç karnına içmeniz önemlidir ancak isterseniz günün herhangi bir saatinde de içebilirsiniz. Tek başına tükettiğinizde daha etkili olacağını unutmayın.

Bu karışım ağzınızı ferahlatmanın yanında, midenizde yatıştırıcı bir etki oluşturur ve toksinleri dışarı atmanıza yardım eder. Kötü sindirimin ağız kokusunun temel nedenlerinden biri olduğunu unutmayın.

Sonuç

Daha önce ağız kokusu için nane ile hazırlanan çözümleri denemiş miydiniz? Hangisi en iyi sonucu verdi? Umarız ağız kokusu sorunu yaşıyorsanız bu üç basit ve doğal çözümü denersiniz.

Ağız hijyeniniz iyi olmasına rağmen ağız kokusu sorununuz ısrarla devam ederse çürük veya zenker divertikülü gibi olasılıkları elemek için bir diş hekimine gitmenizi tavsiye ederiz. Bu sorunlar ancak belli tedavilerin uygulanmasıyla çözülebilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.