Ağrıları Hafifletmek İçin Vücudun 9 Baskı Noktası

Buna inanmayabilirsiniz ancak vücudunuzun bazı bölgelerine baskı uygulamak farklı ağrılarınızı hafifletmenize yardımcı olmak için çok yararlı olabilir. Bunun nedeni vücudunuzdaki her şeyin birbirine bağlı olmasıdır.
Ağrıları Hafifletmek İçin Vücudun 9 Baskı Noktası
Carlos Fabián Avila

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Carlos Fabián Avila.

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 04 Ocak, 2023

Son zamanlarda, eskiyle kıyaslandığında fiziksel ve zihinsel sağlığımızla daha fazla meşgulüz. Bazen bazı sebeplerden ötürü hem fiziksel hem de psikolojik olarak kötü hissettiğimiz zamanlar olabilir. İşte böyle zamanlarda ağrıları hafifletmek için vücudumuzdaki baskı noktalarını bilmek daha iyi hissetmemize yardımcı olabilir.

İnsanlar kötü hissettiğinde, genelde yaptıkları ilk şey kendi kendilerine ilaç kullanmak oluyor. Hafif bir baş ağrısı, boğaz ağrısı veya mide ağrısı olduğunda hepimiz ilaç almaya meyilliyiz. Sadece şiddetli ağrılarla karşılaştığımızda doktora gidiyoruz.

Pek çok insan vücudundaki ağrıların ve hastalıkların hangi sinirlerle bağlantılı olduğunu bilmiyor. Yani, çok şiddetli ağrılarınız olmadığında vücudunuzdaki bazı noktalara baskı uygulayarak ağrıları hafifletmek mümkün. Özellikle baş, boğaz ve mide ağrısı için bu yöntemi kullanabilirsiniz. Bu yazımızda ağrıları hafifletmek için uygulayabileceğiniz bazı tekniklerden bahsedeceğiz.

1. Boğaz Ağrısı İçin Masaj

boğazı ağrıyan kadın

En sık karşılaşılan hastalıklardan bir tanesi boğaz ağrısıdır. Bu ağrıyı hafifletmek için, tek yapmanız gereken her gün kulaklarınızı kaşımaktır.

 • Bunu yapmanızın nedeni, kulaklarınızın iç kısmında bulunan sinirleri uyarmaktır.
 • Kulaklarınızı her gün kaşıdığınızda, bir kas spazmı  aracılığıyla boğazınızdaki tahrişi ve kaşıntıyı hafifleten istemsiz bir refleks yaratmış olursunuz.

2. Karın Ağrısını Hafifletmek İçin Masaj

 • Hafif ağrıyı ortadan kaldırmak için tek yapmanız gereken, karnınıza başparmağınızla kuvvetli bir şekilde vurmaktır.
 • Bunu yaptığınızda, başparmağınızdaki sinir uçları nefesinizi dengelemeye yardımcı olacaktır.
 • Bu da özellikle gündüzleri stres kaynaklı oluşan karın ağrısından kurtulmanıza yardımcı olur.

Bu uygulama, başparmağınızdaki sinir uçlarının nefesinizi dengelemesini sağlayacaktır ve ardından da kalp atış hızınız yavaşlayacaktır. Böylece sakinleşmiş olacaksınız.

3. Burun Tıkanıklığınızı Açın

burun tıkanıklığı
 • Soğuk algınlığınız varsa ve burnunuz tıkanıksa, tek yapmanız gereken dilinizi birkaç saniye boyunca damağınıza yapıştırmaktır.
 • Diğer bir tedavi yöntemi ise, burun deliklerine parmaklarınızla baskı uygulamaktır.

Bu kolay uygulamalarla, burun deliklerinizdeki basıncı yönetebilirsiniz. Ardından, burun içinde biriken muközü azaltmalısınız. Bunu yapmak acıyı rahatlatır ve muközü azaltır. Sonuç olarak, daha iyi nefes alabilirsiniz.

4. Diş Ağrısından Kurtulun

Bu en yaygın aynı zamanda da en sinir bozucu ağrılardan bir tanesidir. Elinizde bir buz küpü tutarak bu sorunu çözebilirsiniz. Buz sayesinde diş ağrısında bir hafifleme görülür. Bunun nedeni, başparmağınızda ve işaret parmağınızda beyninize bağlanan sinir uçlarının olmasıdır.

5. Baş Ağrısını Hafifleten Masaj

ağrıları hafifletmek
 • Baş ağrısından kurtulmak için tek yapmanız gereken beş dakika boyunca başparmağınıza baskı uygulamaktır.
 • Daha önce bahsettiğimiz gibi, başparmağınız ve işaret parmağınız ile beyniniz arasında bir bağlantı bulunmaktadır. Bu sayede bu parmaklarınızı uyarmak acının geçmesine yardımcı olur.

6. Kan Basıncınızı Yönetin

 • Yüksek tansiyonu düşürmek için yapmanız gereken tek şey, dominant elinizin orta parmağını olabildiğince sert bir şekilde sıkıştırmaktır.
 • Bu uygulama aynı zamanda sinirli olduğunuzda anksiyetenizi ve taşkınlıkları da azaltacaktır.

7. Kalp Ritminizi Düzenlemek İçin Masaj

ağrıları hafifletmek için öneriler
 • Kalp atış hızınızın anormal derecede hızlı olduğunu fark ederseniz, tek yapmanız gereken yüzük parmağınıza masaj yapmaktır. Bu, kalp atış hızınızı normale döndürmenize yardımcı olacaktır.
 • Bunun yanı sıra solunum egzersizleri yapmalısınız. Burnunuz ve ağzınızdan yavaş yavaş ve derinden nefes alıp verin.
 • Bu nefes egzersizlerini yaparken, parmağınıza da 5 dakika süreyle masaj yapın. Yavaş nefesler alın.
 • Bu sayede hem nabzınız hem de kalp ritminiz normale döner.

8. Mide Bulantısını Azaltın

 • Avucunuzun ortasına masaj yapmak mide bulantınızı ve kusma isteğinizi azaltır. Bunun nedeni, avcunuzun merkezinin duygularınızın merkezine denk gelmesidir.
 • Bu masajları yaparken yavaş ve rahat nefesler almanız gerektiğini unutmayın.

9. Panik Atağı Kontrol Altına Alın

ağrıları hafifletmek için püf noktalar

Olası bir panik atakla karşı karşıya kaldığınızda, tek yapmanız gereken ellerinizi birleştirmektir. Herhangi bir baskı uygulamanıza gerek yoktur. Ancak ellerinizi birkaç dakika birlikte tutmalısınız. Bunu yapmak sizi sakinleştirecektir çünkü bu şekilde kan akışınız ve nefesiniz normale dönecektir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Alberto Lou. (2005). Manual de Digitopuntura. https://es.scribd.com/doc/197079643/Alberto-Lou-Manual-de-Digitopuntura
 • Barton, RT. (1952). Algunos fundamentos de la higiene de oído, nariz y garganta. Medicina de posgrado, 12 (5), 451–456. https://doi.org/10.1080/00325481.1952.11708072
 • José Antonio Torres Forjans. (2012). El masaje: una terapéutica de excelencia para canalizar el estrés laboral. Revista Motricidad y Persona: serie de estudios, ISSN-e 0718-3151, Nº. 10, 2012, págs. 63-78. https://dialnet.unirioja.es/servlet/articulo?codigo=4027627
 • Manrique, L. (2014). Conocimientos anatómicos en las diferentes técnicas de masajes en la columna vertebral. In 10° Congreso Argentino y 5° latinoamericano de Educación Física y Ciencias. http://www.memoria.fahce.unlp.edu.ar/library?a=d&c=eventos&d=Jev3183
 • Melnick, S. (2017). Success Under Stress. Skillsoft.
 • Underdown A, Barlow J, Chung V, S.-B. S. (2008). Intervenciones con masajes para la promoción de la salud mental y física en lactantes menores de seis meses de vida (Revisión Cochrane traducida). La Biblioteca Cochrane Plus.
 • Vazquez Gallego, J. (2009). Manual Profesional del Masaje. In Manual Profesional del Masaje.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.