Karın Ağrısı ve Şişliğinin Sebepleri

· 16 Nisan, 2016
Bazen, karındaki şişkinliği azaltmak ve fazla gazdan kurtulmak için yemeklerden sonra bir bardak çay içmek faydalı olabilmektedir. Yemeklere biraz baharat katmak da sindirime faydalı olması açısından iyi bir fikirdir. 

Şiş bir karın sadece görünümle alakalı bir sorun değildir – bu aynı zamanda kronik bir rahatsızlığa dönüşmeden önce üzerinde düşünülmesi gereken bir sağlık sorunudur.

Bu yazıda, karında şişmeye neden olabilecek durumlar hakkında konuşacağız ve size bu sorunu hızlıca çözmenizi sağlayacak doğal tedaviler önereceğiz.

Yeteri kadar çiğnememek

Günümüzde oldukça yaygın bir sorundur, çünkü herkes her işini aceleyle bitirmek istemektedir. Çoğumuz işteyken yemeğimizi hemen bitirmek isteriz, bunu yaparken de genelde ayakta oluruz veya birisiyle konuşuruz, bu sebepten dolayı yemeklerimizi yeteri kadar çiğnemeyiz. Bu da vücudumuz tarafından yapılan sindirimi yavaşlatır, sonuç olarak karında şişlik veya rahatsızlık hissederiz. Yemeklerimizi tam olarak çiğnemek birçok avantajı da beraberinde getirir, örneğin yemeklerimizi yeteri kadar çiğneyerek daha fazla bir doygunluk hissi duyarız ve toplamda daha az yemek yemiş oluruz.

Sindirim işleminin ağızda tükürüğün içindeki sindirim enzimleriyle başladığını aklımızdan çıkarmamak çok önemlidir. Yemeklerimizi daha fazla çiğnediğimiz zaman, vücudumuz bu yemekleri daha iyi şekilde işlemiş olur.

Bağırsak parazitleri

Bağırsak parazitleri büyük bir sağlık problemidir, fakat ne yazık ki bunları tespit etmek oldukça zordur. Bunun sebebi parazitlerin belirti göstermemesi değildir: parazitler başka sorunlarla karıştırılan çok fazla belirti gösterirler. Örneğin, parazitler gerginliğe, rahatsızlığa, yemek yeme sorunlarına, burunda ve rektumda kaşınma hissine ve karın şişmesine sebep olabilmektedir. Bazı kişiler kendilerine dokunan gıdaları tükettikleri için karın şişliğine maruz kalırlar, fakat burada bahsettiğimiz durumda kişi ne yediği fark etmeksizin şişkinlik yaşamaktadır.

Parazitlerden doğal yolları kullanarak kurtulmak kolay değildir. Diyetinizden şekerli ve buğdaylı gıdaları eksiltmeniz gerekmektedir, zira bu maddeleri içeren gıdalar parazitlerin besin kaynağıdır. Buna ilave olarak sarımsak, kabak çekirdeği, kişniş, acılı baharatlar ve benzeri gıdaları diyetinize eklemeniz gerekmektedir.

Ayrıca sağlıklı bağırsak parazitlerinin üretimini arttırmak için probiyotik destek alabilirsiniz ve parazit enfeksiyonundan kaçınmak için kabızlığa yakalanmamaya çalışmalısınız.

2-sarımsak

Çok fazla yemek

Tükettiğiniz tüm gıdalar sağlıklı olsa bile, çok fazla yemek yemek şişkinliğe sebep olur. Kendimizi doymuş hissettiğimiz anda yemek yemeyi bırakmalıyız. Aşırı yemek yemeye örnek olarak, doyduktan sonra yemeğin üzerine bir tatlı yeme isteğimiz gösterilebilir.

Aşırı yemek yemekten kaçınmanın yöntemlerinden birisi de tatlı yemek yerine sindirime yardımcı bir çay içmektir. Bu birazdan açıklayacağımız üzere karın şişkinliğini önler.

Gaz

Özellikle gaz yapan bazı yiyecekler bulunmaktadır ve ayrıca bazı kişiler gaz sorunu yaşamaya diğerlerine oranla daha fazla yatkındır. Bu tür zamanlar için anason, nane ve limonlu çayları tüketmenizi ve kimyon ve rezene gibi baharatları çorbalarınıza katarak tüketmenizi tavsiye ediyoruz – özellikle fasulye ve gaz yapan sebzelerle yapılan çorbalara bu baharatları katmanızı tavsiye ediyoruz.

3-nane-çayı

Gıda hassasiyeti

Bazen henüz bilmediğimiz gıdalara hassasiyetimiz olduğu için gaz sorunu yaşayabiliriz. Bilinen en yaygın hassasiyetler glüten veya laktoz hassasiyetidir ve eğer bu durumlardan birine sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, düzgün bir şekilde tanı konulmasını sağlamalısınız.

Bunu yapmanın bir yolu da diyetinizden belli gıdaları bir aylığına çıkarmak ve kendinizi daha iyi hissedip hissetmediğinize bakmak veya şişkinlik yaşayıp yaşamadığınızı incelemektir.

Duygusal sorunlar

Yukarıdaki sebeplere ilave olarak, bazı kişiler yaşadıkları duygusal sorunlardan dolayı sindirim problemleri yaşamaktadır, zira sindirim işlevi yaşadığımız tecrübeler ve kişinin sağlığıyla doğrudan ilişki içerisindedir. Bu durumlarda, bu sorunu yaşayan kişiler duygusal sorun yaşadıkları zaman daha fazla karın ağrısı ve şişkinlik yaşadıklarını göreceklerdir.

Bu sorunun üstesinden gelebilmek için bir terapist görmenizi veya evde kendi imkanlarınızla tedavi yöntemleriniz uygulamanızı ve diğer masaj, refleksoloji, yoga, tai chi gibi rahatlama terapilerini uygulamanızı tavsiye ediyoruz.

4-yoga

Sağlıksız akşam yemekleri

Akşam yemekleri günün en hafif öğünleri olmalıdır, çünkü geceleri vücut yemekleri sindirmek için yeterli enerjiye sahip değildir. Eğer sabahları kalktığımız zaman şiş bir karna sahipsek, akşam yemeklerimizi değiştirme zamanı gelmiş demektir. Örneğin salatalar oldukça sağlıklıdır, fakat gün içerisinde, mesela öğlen yemeği olarak tüketilmeleri daha iyidir. Pişmiş sebzeler ve soslar akşam yemekleri için daha iyi bir seçimdir.