Karın Şişliği ve Karın Ağrısının Sebepleri

Bazen, karındaki şişkinliği azaltmak ve fazla gazdan kurtulmak için yemeklerden sonra bir bardak çay içmek faydalı olabilmektedir. Yemeklere biraz baharat katmak da sindirime faydalı olması açısından iyi bir fikirdir. 
Karın Şişliği ve Karın Ağrısının Sebepleri

Son Güncelleme: 06 Kasım, 2018

Karın şişliği, sadece görünümle alakalı bir sorun değildir. Bu aynı zamanda kronik bir rahatsızlığa dönüşmeden önce üzerinde düşünülmesi gereken bir sağlık sorunu olabilir.

Bu yazıda, karın şişliği ile ilgili olabilecek durumlar hakkında konuşacağız ve size bu sorunu hızlıca çözmenizi sağlayacak doğal tedaviler önereceğiz.

Yeteri Kadar Çiğnememek

Yemekleri yeteri kadar çiğnememek, günümüzde oldukça yaygın bir sorundur. Çünkü herkes her işini aceleyle bitirmek ister. Çoğumuz işteyken yemeğimizi hemen bitirmek isteriz.

Bunu yaparken de genelde ayakta oluruz veya biriyle konuşuruz; bu sebeple yemeklerimizi yeteri kadar çiğnemeyiz. Bu da vücudumuzun sindirim yapma sürecini yavaşlatır.

Sonuç olarak da karın şişliği veya karında rahatsızlık hissederiz. Yemeklerimizi tam olarak çiğnemek birçok avantajı da beraberinde getirir. Örneğin yemeklerimizi yeteri kadar çiğneyerek daha fazla doygunluk hissi duyarız ve toplamda daha az yemek yemiş oluruz.

Daha fazlası için: Karın Şişliğini Azaltmak için Yulaf Çayını Deneyin

Sindirim işleminin ağızda tükürüğün içindeki sindirim enzimleriyle başladığını aklımızdan çıkarmamak çok önemlidir. Yemeklerimizi daha fazla çiğnediğimiz zaman, vücudumuz bu yemekleri daha iyi şekilde işlemiş olur.

Bağırsak Parazitleri

Bağırsak parazitleri büyük bir sağlık problemidir; fakat ne yazık ki tespit etmek oldukça zordur. Bunun sebebi parazitlerin başka sorunlarla karıştırılan çok fazla belirtisi olmasıdır.

Örneğin parazitler gerginlik, rahatsızlık, yemek yeme sorunları, karın şişliği, burunda ve rektumda kaşınma hissi gibi durumlara sebep olabilmektedir.

Bazı kişiler kendilerine dokunan gıdaları tükettikleri için karın şişliği yaşarlar; fakat burada bahsettiğimiz durumda, kişi ne yediği fark etmeksizin şişkinlik yaşamaktadır.

Parazitlerden doğal yolları kullanarak kurtulmak kolay değildir. Diyetinizden şekerli ve buğdaylı gıdaları eksiltmeniz gerekmektedir; zira bu maddeleri içeren gıdalar, parazitlerin besin kaynağıdır.

Buna ilave olarak sarımsak, kabak çekirdeği, kişniş, acılı baharatlar ve benzeri gıdaları diyetinize eklemeniz gerekmektedir. Ayrıca sağlıklı bağırsak parazitlerinin üretimini artırmak için probiyotik destek alabilirsiniz.

diş sarımsak

Çok Fazla Yemek

Tükettiğiniz tüm gıdalar sağlıklı olsa bile, çok fazla yemek yemek şişkinliğe sebep olur. Kendimizi doymuş hissettiğimiz anda yemek yemeyi bırakmalıyız. Aşırı yemek yemeye örnek olarak, doyduktan sonra yemeğin üzerine bir tatlı yeme isteğimiz gösterilebilir.

Aşırı yemek yemekten kaçınmanın yöntemlerinden biri de tatlı yemek yerine sindirime yardımcı bir çay içmektir. Bu, birazdan açıklayacağımız üzere karın şişkinliğini önler.

Karın Şişliği, Gaz Yapabilir

Özellikle gaz yapan bazı yiyecekler bulunmaktadır. Ayrıca bazı kişiler gaz sorunu yaşamaya diğerlerine oranla daha fazla yatkındır. Bu tür zamanlar için anason, nane ve limonlu çayları tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

Bunun yanı sıra, özellikle fasulye gibi gaz yapan sebzelerle yapılan çorbalarınıza k imyon ve rezene gibi baharatları eklemeyi de deneyebilirsiniz.

naneli buzlu çay

Gıda Hassasiyeti

Bazen henüz bilmediğimiz gıdalara hassasiyetimiz olduğu için gaz sorunu yaşayabiliriz. Bilinen en yaygın hassasiyetler gluten veya laktoz hassasiyetidir.

Bu durumlardan birine sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, doğru bir şekilde tanı konulmasını sağlamalısınız. Bunu yapmanın bir yolu da diyetinizden belli gıdaları bir aylığına çıkarmak ve kendinizi daha iyi hissedip hissetmediğinize bakmaktır.

Duygusal Sorunlar

Yukarıdaki sebeplere ilave olarak, bazı kişiler yaşadıkları duygusal sorunlardan dolayı sindirim problemleri yaşamaktadır; çünkü sindirim işlevi, yaşadığımız tecrübeler ve kişinin sağlığıyla doğrudan ilişki içerisindedir.

Bu gibi durumlarda, bu tarz sorunlar yaşayan kişiler, duygusal problemleri olduğu zaman daha fazla karın ağrısı ve şişkinlik yaşadıklarını fark edeceklerdir.

Bu sorunun üstesinden gelebilmek için bir terapistten destek almanızı, evde kendi imkanlarınızı kullanmanızı veya diğer masaj, refleksoloji, yoga, tai chi gibi rahatlama terapilerini uygulamanızı tavsiye ediyoruz.

yoga yapan kadın

Sağlıksız Akşam Yemekleri

Akşam yemekleri günün en hafif öğünleri olmalıdır; çünkü vücut, geceleri yemekleri sindirmek için yeterli enerjiye sahip değildir. Sabahları kalktığımız zaman şiş bir karna sahipsek, akşam yemeklerimizi değiştirme zamanı gelmiş demektir.

Örneğin salatalar oldukça sağlıklıdır; fakat gün içerisinde, mesela öğlen yemeği olarak tüketilmeleri daha iyidir. Pişmiş sebzeler ve soslar akşam yemekleri için daha iyi bir seçimdir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.