Sarımsak Sütü: Siyatik İçin Harika Bir Çözüm

5 Aralık, 2018

Siyatik hastalığı, siyatik sinirlerinde oluşan tahrişten kaynaklanan ağrıdır. Ağrı oldukça yoğun olabilir, ortalama birkaç gün sürebilir ve hatta kişiyi günlük aktivitelerini yapmaktan dahi alıkoyabilir.

Siyatik ağrısı, sırtın alt kısımlarında başlar ve bacaklardan birinin arka kısmına dek ulaşır. Bazen bu ağrı, ayak parmak uçlarına dek uzanabilmektedir.

Siyatik sinirlerinin tahriş olması, bel fıtığı, spinal stenoz, piriformis sendromu, pelvis bir lezyon veya kırık ve hatta tümorlerden kaynaklı sıkıştırıldıklarında ve iltihaplandıklarında ortaya çıkan bir durumdur.

Siyatiğin Belirtileri Nelerdir?

Siyatik ağrısı, çeşitli yoğunluklarda olabilmektedir. Bu ağrıdan yakınan kişiler, sadece hafif bir karıncalanma veya acı hissedebilirler ama zaman zaman bu ağrı oldukça yoğun bir hal alabilir ve bu da kişiyi günlük işlerini yapabilmekten dahi alıkoyabilir.

Genellikle bu ağrı, bir tarafta daha yoğun hissedilebilir ancak bazı kişilerde ağrı tek bir kalça veya bacakta hissedilebilmekte veya vücudun geri kalanında hissizlik oluşabilmektedir.

siyatik ağrısı

Siyatik ağrısı saatler veya günler geçtikçe daha ağır hale gelebilir, özellikle kişi kendini zayıf hissediyorsa. Bu yoğun ağrı, özellikle ayakta durduktan ve oturduktan sonra, geceleri, öksürme, hapşırma veya gülme esnasında, fazla yüründüğü zaman veya etrafınızda döndüğünüzde veya benzeri durumlarda ortaya çıkabilir.

Siyatiği Rahatlatmak İçin Sarımsak Sütü

Sarımsak sütü birçok sağlık problemi için doğal bir tedavi yöntemidir, özellikle bağırsak kurdu ile savaşmakta ve siyatik ağrısı gibi ağrıların yatıştırılmasında oldukça yardımcıdır.

Bu alternatif tedavi siyatik sinirlerdeki iltihaplanmayı azaltıcıdır ve ağrı kesici gibi hareket ederek sizi normal bir yaşam sürmekten alıkoyan bu rahatsız edici ağrıdan kurtulmanıza yardımcı olur.

Bildiğiniz üzere sarımsak, antibiyotik ve anti-enflamatuar özellikleri sayesinde vücudunuz için pek çok fayda içeren bir besindir, enfeksiyonlarla ve çeşitli hastalıklarla savaşmanıza yardımcıdır.

Bu makalede, siyatik ağrınızı ciddi oranda azaltacak güçlü bir sarımsak tedavisi hazırlayacağız. Bunun yanı sıra, bu tedavi vücudunuza birçok fayda sağlayacak ve yaşam kalitenizi de arttıracaktır.

İlginizi çekebilir: Sarımsak Suyu ve Şifa Veren Faydaları

Malzemeler:

 • Dört diş sarımsak,
 • 200 ml süt.

Hazırlanışı:

Öncelikle sarımsağı, sanki baharat olarak kullanacakmışsınız gibi ince ince kıyın. Sonra, sütü orta ateşte ısıtın ve kıyılmış sarımsakları ilave edin. Karışımı birkaç dakika kadar pişirin, kaynadığında bal ile tatlandırabilirsiniz.

Bu tedaviden olumlu sonuçlar alabilmek için, günde en az 200 ml sarımsak sütü içmenizi tavsiye ediyoruz.

Sarımsak Sütünün Diğer Faydaları

 • Sarımsak sütü sindirimi rahatlatmak için ve kabızlık problemlerinde oldukça güçlü bir tedavidir.
 • Bağırsak parazitlerinden kurtulma konusunda oldukça etkilidir. Bunun için, sarımsak sütünü üç dört saat kadar bekletin ve bu şekilde on gün üst üste, boş mideye için.
 • Bu ev yapımı tedavi, ayrıca kuru öksürüğe karşı da kullanılabilir. Bunun için bu sütü geceleri uyumadan önce içmenizi tavsiye ediyoruz, çünkü aynı zamanda uykuya dalmanızı da kolaylaştırıcı etkiye sahiptir.
 • Astım, nefes darlığı ve diğer akciğer problemlerinden yakınan kişilerin, kendilerini daha iyi hissedebilmeleri için sarımsak sütü içmeye başlamalarını tavsiye ederiz. Bunun için, sarımsak sütü mümkün olduğunca sıcak ve tercihen gece yatmadan önce tüketilmelidir.
 • Kilo vermek için bir diyet ve egzersiz rutini uygulamayı planlıyorsanız, sarımsak sütü amacınıza ulaşmanız için oldukça destekleyici bir içecek olabilir. Sarımsak, metabolizmayı harekete geçirerek yağ yakmasını sağlayan bir besindir. Bunun için ideal olanı çiğ olarak tüketmektir, ancak aromasını sevmiyorsanız süt ile birlikte tüketebilirsiniz.
 • Sarımsak sütü içmek size enerji verecektir ve antibiyotik özellikleri sayesinde bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirecektir. Ayrıca, virüs, mantar ve bakterilerden kaynaklanan enfeksiyonlardan korunmanıza da yardımcı olacaktır.
 • Tesfaye A., Traditional uses, phytochemistry and pharmacological properties of garlic (allium sativum) and its biological active compounds. Ijjrsert, 2015.
 • Moosavian SP, Paknahad Z, Habibagahi Z, Maracy M. The effects of garlic (Allium sativum) supplementation on inflammatory biomarkers, fatigue, and clinical symptoms in patients with active rheumatoid arthritis: A randomized, double-blind, placebo-controlled trial. Phytother Res. 2020 Nov;34(11):2953-2962. doi: 10.1002/ptr.6723. Epub 2020 Jun 1. PMID: 32478922.
 • Nakamoto M, Kunimura K, Suzuki JI, Kodera Y. Antimicrobial properties of hydrophobic compounds in garlic: Allicin, vinyldithiin, ajoene and diallyl polysulfides. Exp Ther Med. 2020 Feb;19(2):1550-1553. doi: 10.3892/etm.2019.8388. Epub 2019 Dec 27. PMID: 32010337; PMCID: PMC6966194.