Akciğer Kanseri Hastaları İçin Yeni Bir Umut

Hala deneme aşamasında olan bu yeni akciğer kanseri tedavisi, kanser hücrelerinin kendilerini besleyen proteinlere ulaşmasını önlüyor.
Akciğer Kanseri Hastaları İçin Yeni Bir Umut

Son Güncelleme: 07 Mayıs, 2019

Akciğer kanseri kelimesini duyduğumuzda bile strese kapılıyoruz çünkü bu hastalığın ne kadar zor olduğunu biliyoruz. Maalesef günümüzde bu hastalıktan muzdarip olan birçok kişi bulunuyor.

Neyse ki, şu anda deney aşamasında olan ve akciğer kanserinin ilerlemesini yavaşlatmaya yardımcı olabilecek yeni bir tedavi yöntemi ortaya çıktı. Bu tedavi, kanser hücrelerinin kendilerini besleyen proteinleri almasını engelliyor.

Bu, dramatik olduğu kadar karmaşık da bir durumdur. Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre ölümle sonuçlanan en büyük hastalıklardan birisidir.

Birkaç yıl öncesine kadar, erkekler arasında en sık görünen hastalıktı. Ancak, son zamanlarda akciğer kanseri teşhisi koyulan kadınların sayısı arttı.

Tütün ürünleri kullanımı bu hastalığın meydana gelmesinde en büyük neden olsa da, toplumun sağlıklı bir yaşam tarzı benimseyen kesiminde de bu acı verici hastalığın az da olsa görüldüğünü unutmamak gerekir.

Bilimin amacı oldukça açıktır; bu hastalığın ilerlemesini durdurmak için bir ilaç üretmek.

Kuşkusuz, bunun için büyük bir yatırıma ihtiyaç vardır. Ayrıca, tütün ürünlerinin er ya da geç ciddi sonuçlara yol açtığının farkında olmamız gerektiğini de belirtmek gerekir.

ScienceDaily isimli bir internet sitesinde, bu hastalıkla ilgili yeni bir tedavi yönteminden bahsedildi. Bilim insanları akciğer kanserini yayan genetik yapıda bir “zayıf nokta” keşfedildi.

Aşağıda bu yeni yöntemle ilgili bütün detayları paylaşacağız.

Karaciğer kanseri ve hastalığın “zayıf noktası”

Bu çalışma Virginia Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından yürütülmüştür ve daha önce de söylediğimiz gibi çok ümit verici bir gelişmedir.

İlaçlarla ilgili yeni buluşlar yapıldığında, her zaman bu ilaçların kullanılabilirliğini test etmek için bir deneme süreci olur. Bunun nedeni iste, hastalığın tedavisinde yeni bir yöntemin işe yararlığını ölçmektir.

Aşağıda, bu çalışma hakkında ayrıntılı bilgi vereceğiz.

Küçük hücreli dışı akciğer kanseri

Bu kanserli tümör, tüm akciğer kanserlerinin yaklaşık% 15’ini temsil eder. Bu tür kanser türlerinin en agresif olanları ile mücadelede yeni bir tedavi yöntemi geliştirildi.

  • Bu kanser türü hızla yayılır ve yayılma başladıktan sonra tedavisi çok karmaşık bir hal alır.
  • Onkologlar, bu kanser hastalığına yakalanan hastaların ortalama olarak 5 yıl hayatta kalabildiklerini söylüyor.
  • Bu kanser neredeyse sadece sigara içen insanlarda görülür.
akciğer kanseri doktorları

Bu çalışmanın direktörü Charlottesville’deki Virginia Üniversitesindeki Mikrobiyoloji, İmmünoloji ve Kanser Biyolojisi Bölümünde bilim insanı olan Dr. Kwon Park’tır.

Kendisinin ve ekibinin amacı akciğer kanseri gelişimini kontrol etmekti. Aynı ekip daha önce de, kanserin yayılması tetiklendiğinde kanser geninin (onkogen) mutasyonları hakkında yapılan çalışmalarda da yer almıştı.

Çalışma sonucunda buldukları şey, hastalığa yol açan bu geni kontrol edebilen bir ilaç tasarlamanın çok zor olduğudur.

Peki, neden genleri kontrol altına almak yerine, onların bir “zayıf noktasını  bulmaya çalışmıyoruz? Dr. Park ve ekibinin yaptığı şey tam da buydu.

  • En agresif olan bu tür akciğer kanserinin, yapısında zayıf bir noktası vardır. Bunda proteinler kilit rol oynar.
onkojen

Onkojenler çok hızlı çalışır

Onkojen, bir tümörü açığa çıkarmak için kendini değiştiren bir gendir. Laboratuvarlarda bu genin çok hızlı çalıştığını ve yılda pek çok ölüme neden olduğunu gözlemlendi.

Çalışabilmesi için çok miktarda proteine ihtiyacı vardır, kendisini düzenler ve proteinleri bir araya getirir. Bu, her hücrenin son derece hızlı bölünmesini sağlar ve bu şekilde metastaz gerçekleşir.

Bu şekilde bu proteinler, tümör üretmek için bir katalizör görevi görürler. Peki, ya bu proteinler kolay ulaşılamaz hale gelirse ne olur?

Doktor Park ve ekibi şu an bu sorunun yanıtını bulmaya çalışıyor.

Bu kanserin gücünü yoğunlaştıran proteinin aktivitesini durdurmanın bir yolunu arıyorlar. Şu an için laboratuvarlarda çok iyi sonuçlar elde edildi.

Geleceğe bakış

Size bu tedavinin başlangıç aşamasıyla ilgili bilgiler verdik. Bu tür haberler bizim için umut vadediyor ancak aynı zamanda da ilaç hala deney aşamasında olduğu için sabırlı olmamız gerekiyor.

akciğer kanseri

Dr. Park ve ekibi bu tümörlerin büyümesini engelleyen bir ilaç hazırladı. Amerika Birleşik Devletlerinde bu yeni ilacı kullanarak tedaviye başlamak için bir proje tasarlanıyor.

Aynı zamanda, Kanada ve Avustralya’daki laboratuvarlar bu ilacın farklı çeşitlerini üretti. Burada amaç, ilaçların her birinin nasıl ilerlediğini görmek ve sonuçları incelemektir.

Eğer sonuçlar olumlu olursa, umarız kısa bir süre içinde bu tedavi dünyaya yayılacaktır. Er ya da geç başarılı olacağımızı unutmamak gerekiyor.

İlginizi çekebilir ...
Kanseri Engellemenin 9 Yolu
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Kanseri Engellemenin 9 Yolu

Kanser her zaman engellenebilen bir hastalık olmamasına rağmen sağlıklı bir yaşam tarzı ve düzenli genel sağlık kontrolleri riski önemli bir ölçüde...
Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.