Tatile Çıkmak Sizi Hastalıklardan Koruyabilir

Tatile çıkmayı sevenlere iyi bir haberimiz var. Tatile çıkmak bir lüks değil, bir gereklilik! Tatile çıkmanın sağlığınız üzerindeki etkilerini öğrenin!
Tatile Çıkmak Sizi Hastalıklardan Koruyabilir

Tarafından yazılmıştır Yamila Papa Pintor

Son Güncelleme: 25 Mayıs, 2022

Hepimiz seyahat etmeyi ya da evden birkaç gün olsa da uzaklaşmayı severiz. Ama bazen tatile çıkmak bir hayal gibi gelebilir.

Hafta sonu için birkaç kilometre öteye gitmiş olsak da geri döndüğümüzde tamamen yenilenmiş ve enerji dolu hissederiz.

Bu yazımızda, tatile çıkarak hastalıklardan nasıl kurtulabileceğinizden bahsedeceğiz.

Tatile çıkmak hastalıkları ve doktoru uzak tutar

deniz kenarında yürümek

En son ne zaman yoğun programınızdan, trafikten kurtulup bir ara verdiniz? Tatile çıkmak bir lüks değil, bir gerekliliktir.

Bir hafta sonu kaçamağı ya da şehir dışında geçirdiğiniz bir gün olsa da tatile çıkmanın stresi azaltmaktan virüs hastalıkları gibi bir çok hastalığın engellenmesine kadar bir çok yararı vardır.

Tatilde olmak, sizi iyi hissettirir, zihninizi tazeler ve önemli kararlar almanıza yardımcı olur. Üstelik, yıl boyunca harcadığınız enerjiyi de depolamanıza imkan sağlar.

“Tükenmiş” hissettiğimiz zamanlarda vücudumuzu dinlenebileceğimiz o günleri özlüyoruz.

Birkaç günlüğüne her şeyden kopmak, tüm zamanı kendinize ve sevdiklerinize ayırmak, rahatlamak ve keyfinize bakmak, hastalıkları önlemenin ve problemleri çözmenin için en iyi yoldur.

tatilin sağladığı rahatlık hissi

Virüse ya da enfeksiyona yakalanan insanların genellikle zayıf bir savunma sistemi vardır.

Stres, uykusuzluk ve karşılaşılan günlük problemler vücudun mikroplarla savaşmasını engeller. Bu yüzden grip, soğuk algınlığı, burun tıkanıklığı çok sık rastlanan problemlerdir.

Tatile çıktığınız zaman, vücut dinlenir, sakinleşir ve hiçbir şeyi önemsemez.

Bu yüzden, bağışıklık sistemi güçlenir ve bir çok hastalıktan korunmuş olursunuz.

Ve hepsi bu kadar da değil, günlük rutinden birkaç gün uzaklaşmak:

  • Tansiyonu düzenler
  • Uyku kalitesini geliştirir
  • Stresi azaltır ve kasları gevşetir.

Ancak tatiller her zaman günlük güneşlik değildir, tatil sırasında da birkaç hastalığın oluşabileceğini de unutmayın.

  • Kabızlık
  • Kilo almak
  • Uyku düzeninde değişiklikler

Ne yediğimize ya da uykumuza dikkat etmediğimiz için, bu problemler ortaya çıkabilir.

Tatile çıkmanın yararları nelerdir?

tatile çıkmış aile

Sağlıklı yaralarının dışında, tatile çıkmak daha bir çok fayda sağlar.

Harika olsa da evinizden binlerce kilometre uzakta, uzun süreli bir tatil olmasına gerek yok. Yıl içinde yapacağınız birkaç kaçamak da yeterli olacaktır.

Birkaç günlük bir kaçamak ruh halinizi büyük ölçüde değiştirecektir. Tatilin diğer yararları ise:

Ömrü uzatır

Stres, kolesterol ve kan basıncı seviyesini düşürür böylece hayat süresini uzatır.

90 yaşına kadar yaşamak istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey yılda bir defa kendinize daha çok zaman ayırmaya çalışmak.

Enerji verir

tatile çıkmak rahatlatır

Kronik yorgunluk, yeteri kadar dinlenmemekten ve diğer faktörlerle beraber günlük işlerimizden kaynaklanan günümüzün yaygın problemlerinden biridir.

Tatille çıkınca, enerji depolarız ve daha canlı hissederiz.

Yaratıcılığınızı güçlendirir

Yaratıcı düşünmekte zorlanıyor, doğru kararlar veremiyor ve işteki performansınızı arttıramıyor musunuz? Belki de 1 ya da 2 kez tatile çıkmanız gerekiyordur.

Rutininizin dışına çıkmak, zihninizi rahatlatır ve yaratıcılığınızı geliştirir. Aynı zamanda eğer önemli bir karar almanız gerekiyorsa tatile çıkmak iyi gelecektir.

Bu yararlardan eve döndükten bir aya kadar faydalanabilirsiniz. Bu yüzden kısa süreli ama sık aralıklarla tatile çıkmak en iyisidir.

Bu da tatile çıkmak için 15 ya da 20 gün beklemek demek değildir. Hafta sonu ve resmi günlerde bir tatil planı yapabilirsiniz.

Değişikliklerden daha fazla yararlanmak için de bu yolu deneyebilirsiniz. Böylece çok fazla stres altında kalmanıza gerek kalmaz.

Üstelik, kısa süreli ama sık aralıklarla tatile çıkarak depresyona sebep olan tatil sonrası sendromunu da önlemiş olursunuz.

Deniz kenarı mı Dağlar mı? Yaz ya da Kış mı?

tatile çıkmak ve faydaları

Tatilinizin asıl amacı iyi hissetmek olmalıdır. Buna bağlı olarak, nereye gideceğinize iyi karar vermelisiniz.

Örneğin, yüksek tansiyonunuz varsa deniz kenarında bir yere gitmenizi öneriyoruz. Öte yandan, eğer düşük kan basıncına sahipseniz, dağlık bir yerlere tatile gidebilirsiniz.

Eğer beyaz ya da hassas bir cildiniz varsa güneşin altında saatler geçirmenizi gerektirecek aktiviteler içeren yerleri tavsiye etmiyoruz.

Ya da kış aylarını, sabahın ilk saatlerini veya gün batımını deneyebilirsiniz. Hassas burnu olana insanlar, nüfusun az olduğu dağlık alanları seçebilirler.

Böceklere karşı alerjisi olan insanlar ise orman ve bataklık gibi yerlerden uzak durmalıdır ve her zaman yanlarında gereken ilacı bulundurmalıdır.

Sıcak ve uzun uçak yolculukları bacaklardaki dolaşımı engellediği için varise ve ödeme iyi gelmez.

Bir daha tatil planınızda bu tavsiyeleri aklınızda bulundurun ve tüm yararlarının tadını çıkarın!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Gump BB, Matthews KA. “Are vacations good for your health? The 9-year mortality experience after the multiple risk factor intervention trial”. Psychosom Med 2000; 62:608–612.
  • Westman M, Etzion D. “The impact of vacation and job stress on burnout and absenteeism”. Psychol Health 2001; 16:595–606.
  • Westman M, Eden D. “Effects of a respite from work on burnout: vacation relief and fade-out”. J Appl Psychol 1997; 82:516–527

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.