Akşam Yemeğinde Patlıcan Yemek ve 5 Önemli Faydası

Patlıcan, vitamin ve mineral açısından zengin bir sebzedir. % 92'si sudan oluştuğu için sıvı tutulumunu önleyerek arınmamıza yardımcı olur.
Akşam Yemeğinde Patlıcan Yemek ve 5 Önemli Faydası
Sofía Quintana Alonso

Yazan ve doğrulayan fizyoterapist Sofía Quintana Alonso.

Son Güncelleme: 15 Ocak, 2019

Sizin için çok basit ve sağlıklı bir fikrimiz var; daha çok patlıcan yemek. Bugünden başlayarak, yemeklerinize patlıcan ekleyin ve daha sağlıklı bir vücudun tadını çıkarın.

Bu sebzenin kalori değerinin diğer gıdalardan daha düşük olduğunu biliyoruz. Bu da, akşam yemeğinde patlıcanın avantajlarından yararlanmamız için en iyi nedenlerinden biri.

Güç arttırma ihtiyacının aksine, vücudumuz geceleri detoks yapmamıza yardımcı olacak ve karaciğerimize iyi gelecek düşük kalorili yiyeceklere ihtiyaç duyar. Bu organın gece boyunca hayati işlevleri yerine getirdiğini unutmamalıyız.

Aşağıda sizlere bu konuyu dikkate almanız için 5 iyi sebep vereceğiz. Patlıcan pişirmenin binlerce harika yolu var. Patlıcan her zaman lezzetli olan ve bütün aile için faydalı bir sebzedir.

1. Patlıcan, Kolesterol Düzeylerini Kontrol Etmeye Yardımcı Olur

Yüksek kolesterol teşhisi konduğunda iyileşmeye nereden başlayacağımızı bilmeyiz. Bu durumda izin verilen ve yasaklı gıdalar içeren bir yemek listemiz olur. Ama her zaman sanki en çok sevdiğimiz yemeği yiyemiyormuşuz gibi hissederiz.

Bu aslında, hayal gücümüzü genişletip pişirme sanatına daha fazla zaman ayırmak ve doğru gıdaları seçmek zorunda olduğumuz anlamına geliyor. Patlıcanı haftada en az üç kez akşam yemeğinde yerseniz, kolesterol düzeyleriniz zamanla azalacaktır.

  • Bir akşam yemeği hafif olmanın yanında sağlıklı ve besleyici de olmalı ve çok kalori içermemelidir.
  • Yüksek kalorili gıdalar genellikle en tehlikeli olan LDL kolesterol seviyesini yükseltir.
  • Bunun gerçekleşmesini önlemenin bir yolu da daha fazla sebze yemektir. Patlıcan ayrıca biraz kilo vermemize yardımcı olacak, bu da muhteşem değil mi?
  • Patlıcandaki fenolik bileşikler, klorojenik asit ile birlikte kötü kolesterol (LDL) seviyelerini düşürmeye yardımcı olur.
patlıcan yemek ve faydaları

2. Akşam yemeğinde patlıcan tüketmek tok hissetmenize yardımcı olur

Patlıcandaki lifler, iyi sindirim ve kilo verme için “aracı” görevi görür. Bu bileşikler sayesinde çok az kalori alarak daha uzun süre tok hissedebilirsiniz.

Ayrıca, bu sebzenin faydalarından biri de kabızlığı önlemesidir. Aslında akşam yemeğinde patlıcan yemek ertesi sabah kolaylıkla tuvalete gitmenizi sağlar.

3. Kalbinize Gece Bakımı

Patlıcan, kalbiniz için tam anlamıyla bir doğa harikasıdır. Lif içeriği, potasyum, C ve B6 vitaminleri sağlıklı bir kalp için mükemmel müttefiklerdir.

Flavonoid içeren tüm gıdalar kalp hastalığına karşı faydalıdır. Patlıcandaki antioksidanlar yüksek kan basıncını düşürmenize ve serbest radikallere karşı korunmanıza yardımcı olur.

İşten veya zamansızlıktan dolayı acele ve kötü yemek tüketerek geçirdiğiniz stresli bir günün ardından size patlıcan kadar yardımcı olacak çok besin şey vardır.

kalp sağlığı

4. Patlıcanın Olağanüstü Temizleyici Etkisi

Hepimiz ağır veya şişmiş hissettiğimiz günler yaşamışızdır. Böyle günlerde cildimizin tonu soluk görünür ve çok daha yorgun ve halsiz hissederiz.

Bu belirtiler genellikle temizlenmesi gereken toksinlerin birikimine işaret eder. Karaciğer fonksiyonunu düzenlememiz gerekir ve bunu yapmak için biraz daha fazla su içip, daha fazla patlıcan yemekten daha iyi bir şey yoktur.

  • Bu sebzenin detoks özellikleri vücudumuzu temizlemeye ve sıvı tutulumunu durdurmaya yardımcı olur.
  • Unutmayın, patlıcanın % 92’si sudan oluşur. Dolayısıyla, idrar söktürücü etkileri sayesinde böbrekleri de uyarır.

5. Patlıcan Yiyerek Bilişsel Yeteneğinizi Geliştireceksiniz

Patlıcan nasunin denen bir bileşik taşır. Bu bir tür antosiyanindir ve beyindeki hücre zarlarını serbest radikallere karşı koruyan güçlü bir antioksidan gibi çalışır.

Antioksidanlar hakkında akılda tutulması gereken bir diğer gerçek ise, iltihaplanmayı önlemesi ve beyindeki kan akışını arttırmasıdır. Tüm bunlar yaşlanmayla ilişkili dejeneratif beyin hastalıklarını önlemeye yardımcı olur.

beyin sağlığı

Anlattıklarımızı özetlemek gerekirse, bundan böyle yemeğinize patlıcan eklemek konusunda tereddüt etmemelisiniz. Bu sebzeyi diğer hafif ve sağlıklı gıdalar ile kombine edin. Örneğin fırında patlıcan ile biraz limon ve sarımsak harika gider.

Patlıcan suyu da vücudu temizlenmek için çok iyi bir seçenektir. Akşam yemeğinde patlıcan yemek, günü sağlıklı bir şekilde noktalamak için birebirdir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.