Damarlarınızı Temizleyen 9 Yiyecek

Sızma zeytinyağının diğer faydalarının yanı sıra, arterlerinizi temizlemeye yardımcı olduğunu ve kardiyovasküler sağlığınıza özen gösterdiğini biliyor muydunuz?
Damarlarınızı Temizleyen 9 Yiyecek
Karla Henríquez

tarafından incelendi ve onaylandı. Doktor Karla Henríquez.

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 26 Ekim, 2022

Yiyecekler damar sağlığınız için çok önemli bir rol oynar; en iyi kalitedeki yiyecekleri aldığımızı bilmek önemlidir. Bu yüzden, bugünkü makalemizde damarlarınızı temizleyen 9 yiyecekten bahsetmek istiyoruz.

Günümüzde piyasada birçok çeşitte “light” ürün bulunmaktadır, bunların size iyi gelmesini bırakın, esasında obezite, kardiyovasküler hastalıklar ve hormonal dengesizliklere yol açabilirler. Problem, endüstrinin kendisidir ve ürünlerin tanıtımları, tüketicilere diyetlerini nasıl bu ürünlere dayandırabilecekleri konusunda yanlış bilgiler vermiştir.

Birçok sağlık uzmanı, yağ bakımından düşük olan gıdaların aşırı tüketiminin kan sağlığımızı etkilemesi, kolesterol seviyemizi artırması ve ciddi hastalıklara karşı olan riskimizi yükseltmesi ile ilgili bizi uyarmaktadır.¹ Neyse ki, bütün bu negatif etkilerden kaçınabileceğimiz, vücudunuzun doğal detoks sürecini destekleyen bazı harika yiyecekler de vardır.

Aşağıda, arterlerinizi temizlemek için düzenli olarak yemeniz gereken dokuz gıdayı sizinle paylaşacağız.

Damarlarınızı Temizleyen 9 Yiyecek

1. Nar suyu

nar

Narlardan elde edilen doğal meyve suyunun, sağlığınıza yararlı bazı antioksidanlardan yüksek miktarda içerdiği saptanmıştır. Aslında, böğürtlen, yaban mersini ve portakal gibi diğer sağlıklı meyvelerden daha fazlasına sahiptir.

Damarlarınızı temizleyen nar suyu, düzenli tüketildiğinde aterosklerosisin (damarların yağ bağlaması) olumsuz etkilerini azaltır ve kötü kolestrol (veya LDL) ile mücadele eder.

Ayrıca bakınız: Damarları Tıkayan Yiyecekler

2. Yağlı balık

Çeşitli balıklar, vücudumuzun üretmediği bir besin olan omega-3 yağ asitlerinin ana kaynağıdır; gıda yoluyla emilimi kardiyovasküler sağlığın iyileşmesine yardımcı olabilir.

Beslenme düzeninize haftada en az iki kere tüketecek şekilde eklediğinizde, tıkanmış arterleri açabilir, kan dolaşımındaki lipitleri düzenler, arterlerin ve damarların sertleşmesini önleyebilir. Ayrıca, açılan damarlar için yararlı olan anti-enflamatuvar bir etkiye sahip olduğunu da unutmayın.

En çok tavsiye edilen balıklardan bazıları:

 • Somon
 • Uskumru
 • Ton balığı
 • Alabalık
 • Ringa
 • Sardalye

3. Lahana turşusu

tursu

Lahana turşusu, doğal bir sağlıklı bakteri kaynağıdır ve bunların sindirim sistemi ve kalp sağlığınız üzerinde pozitif bir etkisi vardır. Beslenmenize eklediğinizde, vücudunuzun doğal temizleme sürecini iyileştirirken, kolestrol seviyelerini düşürür ve toksik maddeleri ortadan kaldırır. En iyisi de, bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve birçok bulaşıcı hastalığın gelişimini engeller.

4. Zeytinyağı

Sızma zeytinyağı, arterlerin doğal temizliğini harekete geçiren sağlıklı bir temel yağ asidi kaynağıdır. Çiğ tüketmek, aşırı kolesterol ve trigliseritleri yok etmeye yardımcı olur ve bu da kalp krizi ve felç riskinizi azaltır. Antioksidanlar, serbest radikallerin zararlı etkilerine karşı koruma sağlar ve damarların sertleşmesini önler.

5. Susam

zeytinyagi

Susam tohumlarının, kalbinizi korumak, dolaşım sorunlarını hafifletmek ve aterosklerosisin ilerlemesini önlemek konusunda etkili olduğu görülmüştür. Susam; yağ asitleri, antioksidan ve anti-enflamatuvar bileşikler içerir ve bunlar da diğer faydalarının yanı sıra arterlerinizin sağlığını iyileştirirler.

6. Domates

Domates, likopen olarak bilinen güçlü bir antioksidan içerir, bu da arter duvarlarınız boyunca kötü kolesterolün oksitlenmesini azaltmaya yardımcı olur. Salatalara ve meyve sularına çiğ olarak ekleyerek faydalarını alabilmenize rağmen, en fazla fayda, domates piştiğinde alınır.

7. Yulaf ezmesi

yulaf-ezmesi

Yulaf ezmesinde bulunan lif, sindirimin iyileştirilmesine iyi gelmektedir, aynı zamanda kolesterol ve yağların metabolize edilmesine yardımcı olmaktadır. Her gün veya haftada üç kez tükettiğinizde, arterleriniz kendiliğinden temizlenir ve zararlı atıklardan kurtulur.

8. Kuruyemişler

Kuruyemişler açlığı bastırma meselesinde sağlıklı bir alternatif olmanın yanı sıra – tıkanmış arterleri ve kardiyovasküler hastalıkları önlemek için harika bir seçenektir. Mono doymamış yağ ve omega-3 yağ asitleri içerirler; bunlar da vücutta LDL kolesterolün birikmesini önlemeye yardımcı olmaktadır.

Şu kuruyemişleri tüketebilirsiniz:

 • Fındık
 • Antep fıstığı
 • Badem
 • Fıstık

9. Karpuz

karpuz

Damarlarınızı temizleyen karpuz, kalori bakımından çok düşüktür ve birçok antioksidan içerir.

Karpuzun diüretik içerikleri, enflamasyonu kontrol etmeye, dolaşımı iyileştirmeye, kan dolaşımındaki atıkların uzaklaştırılmasını desteklemeye yardımcı olur. Karpuz, L-sitrulin olarak bilinen ve kan basıncı seviyelerinin kontrolünde etkili olan önemli bir amino asit içermektedir.

Gördüğünüz gibi, arterleriniz ve tüm kardiyovasküler sisteminiz için gerçekten faydalı yiyecekler de vardır. Bunları düzenli olarak tüketmeye çalışın, sağlıklı ve dengeli bir beslenme ile de bunu desteklemeyi unutmayın.

İlginizi çekebilir ...
Atardamar Sağlığı İçin Faydalı 9 Besin
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Atardamar Sağlığı İçin Faydalı 9 Besin

Atrdamar sağlığı için dikkatli olmak ve bu yazıda bahsedilen atardamar sağlığını destekleyen besinlerle diyetinizi desteklemek önemlidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Calder PC., Omega 3 fatty acids and inflammatory processes: from molecules to man. Biochem Soc Trans, 2017. 45 (5): 1105-1115.
 • Wiczkowski W., Szawara Nowak D., Romaszko J., The impact of red cabbage fermentatioin on bioavailability of anthocyanins and antioxidant capacity of human plasma. Food Chem, 2016. 190: 730-740.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.