Alkolizmin Nedenleri: Sonuçları ve Tedavisi

26 Mart, 2021
Alkol, ergenlikte, yetişkinliğe kıyasla daha zararlıdır ve daha fazla bağımlılık yapar. Ayrıca aşırı alkol tüketimi uzun süreli fiziksel ve psikolojik sorunlara yol açabilir.

Alkolizm, kişinin, içtiği alkolün miktarıyla ilgili kontrolü kaybetmesi sonucu ortaya çıkan aşırı alkol tüketimidir. Aşağıda alkolizmin nedenleri ve bağımlılığın etkileri hakkında ayrıntılı olarak konuşacağız.

Dünya Sağlık Örgütüne göre, her yıl alkole bağlı ölümler küresel olarak toplam 3 milyonu buluyor. Bu rakam, tüm ölümlerin %5,3’ünü oluşturuyor. Bunun yanı sıra aşırı alkol tüketimi karaciğer sirozu gibi çeşitli hastalıklara neden olur. Bazı ruhsal bozukluklar ile alkol arasında da bir ilişki vardır.

Alkolizmin önemi

Alkolizm kronik bir hastalıktır. Bir başka deyişle ömür boyu süren bir bağımlılıktır. Ancak bu, başarılı bir şekilde tedavi edilemeyeceği anlamına gelmez. Bunun yanı sıra alkolizm, ilerleyici ve dejeneratif bir hastalık olarak kabul edilir. Kişinin hem sağlığı hem de sosyal hayatı üzerinde sayısız yan etkisi olabilir.

Alkol, ergenlikte, yetişkinliğe kıyasla daha zararlıdır ve daha fazla bağımlılık yapar. Alkol bağımlılığının üstesinden gelmek zor olabilir. Tedavide kişinin sevdiklerinden destek alması büyük önem taşır. İyileşme yolunda atılacak ilk adım sorunun varlığının farkına varmaktır.

Alkolizmin nedenleri

alkolizmin nedenleri

Alkolizmin nedenleri hakkında konuşacak olursak, çalışmalar, genetik faktörlerin, alkol bağımlılığında önemli rol oynadığını göstermektedir.

Bilim adamları, çeşitli genleri alkol bağımlılığının altında yatan riskler olarak tanımladılar ancak bu alanda daha fazla çalışma yapılması gerekiyor.

Bu, kişinin ailesinde alkolizm olduğu için illa onun da alkole karşı bağımlılık geliştireceği anlamına gelmez. Alkolizmin aşağıdakiler dahil birçok olası nedeni vardır:

 • Özgüven düşüklüğü. 
 • Kişide depresyon gibi bir duygudurum bozukluğunun olması. Yüksek stres veya anksiyete de bir etken olabilir.
 • Sosyal faktörler. Kişinin içinde yaşadığı kültür ve toplum da alkolizm riskini büyük ölçüde etkiler. Alkole erişim ve kültürel kabul de işaretlerdir.
 • Meslek türü. Barlarda ve gece kulüplerinde çalışan insanların alkolizm sorunu yaşama olasılıkları daha yüksektir.
 • Uzun süre alkol tüketmek. 

Bunu da okuyun: Kendine Güvenen İnsanların 5 Özelliği

Alkol istismarının göstergeleri

Alkol tüketmek, genel olarak kabul gören bir davranıştır. Bu durum, alkol bir sorun haline geldiğinde, bu gerçeğin farkına varılmasını zorlaştırabilir.

Alkol bağımlılığını gösteren bazı kalıplar vardır. Kişinin gizlice içki içmesi ve içip içmediği hakkında yalan söylemesi gibi. Kişinin kişisel sorumluluklarını yerine getirmede başarısız olması veya iş etiğinde azalma olması da bağımlılığa işaret edebilir. Ayrıca kişinin yalnızken ya da riskli durumlardayken içki içmesi de endişe verici olabilir.

Kilo değişikliği, artan baş ağrıları ve konuşmada değişme gibi fiziksel semptomların olduğunu gözlemleyebiliriz. Alkolizm, hafızayı ve konsantrasyonu da etkileyebilir. Alkolizm ile boğuşan bir kişi sinirli ve agresif biri haline bile gelebilir.

Alkol istismarının sonuçları nelerdir?

içki şişeleri adam alkolizmin nedenleri

Daha önce de belirttiğimiz gibi, alkol, bir insana fiziksel, entelektüel ve sosyal açıdan zarar verebilir. Alkol tüketimi sinir sisteminde etkiler, kardiyovasküler hastalıklar, sindirim hastalıkları ve daha fazlası ile ilişkilidir.

Alkol yoksunluğu sendromu, deliriyum tremense neden olur. Bu, aynı zamanda kalp çarpıntısı, soğuk titreme ve nöbet gibi fiziksel etkileri de tetikleyebilir. Alkol yoksunluğu, tedavi edilmezse ölüme yol açabilir.

Karaciğer hastalıklarının büyük bir kısmı alkolizm nedeniyle ortaya çıkar. Alkol tüketimi, karaciğerdeki yağ miktarını artırır. Bu da iltihaplanmaya ve sonunda karaciğer dokusunun siroz olmasına neden olabilir.

Gastrit, ülser ve vitamin eksikliği alkolizmin diğer ciddi yan etkileridir. Ayrıca cinsel aktiviteyi, görmeyi, dolaşımı ve daha pek çok şeyi etkileyebilir.

Okuyun: Alkol Bağımlılığınız Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

Ne yapabilirsiniz?

Alkol istismarı, toplumda yaygın olarak görülür. Gördüğümüz gibi, alkolizmin nedenleri insandan insana değişiklik gösterebilir. Alkolizm, kişinin sosyal yaşamını, zihinsel ve fiziksel sağlığını etkileyebilir.

Hatta hamilelik sırasında alkol tüketilmesi fetüse ciddi ölçüde zarar verebilir. Bu yüzden sorunun, mümkün olan en kısa sürede tespit edilmesi önemlidir. Alkolizm sorununuz varsa doktorunuzla konuşun veya bir destek grubu bulun.

 • Proyecto Hombre | Alcohol – Proyecto Hombre. (n.d.). Retrieved May 22, 2019, from https://proyectohombre.es/alcohol/
 • ALCOHOLISMO — Web de Portalfarma. (n.d.). Retrieved May 22, 2019, from https://www.portalfarma.com/Ciudadanos/saludpublica/consejosdesalud/Paginas/alcoholismo.aspx
 • Qué es el alcoholismo – Triora. (n.d.). Retrieved May 22, 2019, from https://triora.es/adiccion/adiccion-al-alcohol/alcoholismo
 • Causas y Efectos del Abuso de Alcohol – Hospital San Juan Capestrano. (n.d.). Retrieved May 22, 2019, from https://www.sanjuancapestrano.com/adiccion/alcohol/sintomas-efectos/
 • Alcohol. (n.d.). Retrieved May 22, 2019, from https://www.who.int/es/news-room/fact-sheets/detail/alcohol
 • Edenberg, H. J., & Foroud, T. (2013). Genetics and alcoholism. Nature reviews. Gastroenterology & hepatology, 10(8), 487–494. https://doi.org/10.1038/nrgastro.2013.86
 • Kuria, M. W., Ndetei, D. M., Obot, I. S., Khasakhala, L. I., Bagaka, B. M., Mbugua, M. N., & Kamau, J. (2012). The Association between Alcohol Dependence and Depression before and after Treatment for Alcohol Dependence. ISRN psychiatry, 2012, 482802. https://doi.org/10.5402/2012/482802
 • Rahman, A., & Paul, M. (2020). Delirium tremens (DT). StatPearls (). Treasure Island (FL): StatPearls Publishing. Retrieved from http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK482134/