Aloe Vera, Salatalık ve Greyfurt Suyu İle Kolesterolünüzü Düşürün

Bu karışımı dengeli bir beslenme programıyla desteklediğinizde, içerisindeki harika malzemelerin özellikleri sayesinde kolayca kolesterol seviyelerinizi düşürebilirsiniz.
Aloe Vera, Salatalık ve Greyfurt Suyu İle Kolesterolünüzü Düşürün
José Gerardo Rosciano Paganelli

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor José Gerardo Rosciano Paganelli.

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Yüksek kolesterol, özellikle gelişmiş ülkelerde yaşayan modern nüfusu etkileyen bir problemdir. Neyse ki, bu lezzetli içecek ile kolesterolünüzü düşürebilirsiniz.

Ancak ilk olarak, yüksek kolesterol nedir? Vücudunuzdaki tüm hücrelerde bulunan yağlı bir madde olan kolesterolün ya da lipitlerin atardamarlarda aşırı birikmesi yüksek kolesterol olarak adlandırılır.

Lipit doğal olarak karaciğerden salgılanır ancak lipit içeren bazı yiyecekleri yediğinizde de damarlar tarafından emilebilir.

Lipit, vücudun bazı işlevlerini gerçekleştirebilmesi için çok önemlidir ancak yüksek kolesterol seviyeleri ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.

Bu konuda en endişe verici olan şey ise insanların bunu göz ardı etmesidir. Maalesef ciddi zararlara yol açana kadar bu durumun herhangi bir gözle görülür semptomu yoktur.

Bu sebeple, belirli aralıklarla kan testi yaptırarak kolesterolünüzü kontrol etmelisiniz. Eğer sonuçlarınız yüksek çıkarsa mutlaka kolesterolünüzü düşürmek için gerekli önlemleri almalısınız.

Neyse ki, ilaçların yanı sıra kolesterolünüzü kontol etmenize yardımcı olan doğal yöntemler de mevcuttur.

Bu yöntemlerden bir tanesi, aloe vera, salatalık ve greyfurt suyudur. Bu enerjik içecek arterlerinizi temizler ve lipit kalıntılarını ortadan kaldırır.

Mutlaka deneyin!

Aloe vera, salatalık ve greyfurt suyu ile kolesterolünüzü düşürün

Bu doğal meyve suyunu oluşturan maddeler, vücudunuzun emdiği, kan dolaşımında bulunan fazla kolesterolü parçalayan süreçlerin iyileştirilmesine yardımcı olan çok miktarda temel besin sağlar.

Aynı zamanda kilo vermenize yardımcı olacak bu içecek, kardiyovasküler hastalık riskini en aza indirecek arındırıcı ve idrar söktürücü özelliklere sahiptir.

Aloe veranın faydaları

aloe vera jeli

Aloe vera jelinin iyileştirici özellikleri yüzlerce yıldır alternatif tıpta kullanılmaktadır.

Antiseptik, antienflamatuar ve antioksidan bileşikleriyle bilinen bu bitki, vücudunuzu koruyabilir ve normal bir şekilde çalışmasını etkileyen sağlık sorunlarının rahatlamasını sağlayabilir.

 • Aloe vera, kardiyovasküler sağlığınız için çok faydalıdır. İltihaplanmayı azaltmasının yanı sıra, içerdiği besinler atardamarlarınızın içinde oluşan lipit plaklarını ortadan kaldırmaya yardımcı olur.
 • Amino asitlere ve vitaminlere ek olarak, doğal lifler kötü kolesterol seviyenizi (LDL) azaltırken iyi kolesterolü (HDL) arttırır.
 • Kanınızdaki toksinleri azaltmanın mükemmel bir yoludur ve aynı zamanda ödemle savaşmanıza da yardımcı olur.

Salatalığın faydaları

Salatalığın içerdiği besinler, yüksek kolesterolü önleme konusunda çok yardımcıdır ve salatalığın kalorisi oldukça düşüktür.

 • Su ve antioksidan bileşikler bakımından oldukça zengin olan salatalık, vücudunuzdaki yağların oksidasyonunu azaltır ve kolesterolün sentezlenmesini önler.
 • İçerdiği vitaminler ve mineraller, arterlerdeki plak oluşumunu azaltır ve iyi kan dolaşımını sağlar.
 • Lif, yediğiniz gıdalardaki zararlı yağların vücut tarafından tutulmasını önler. Salatalık ayrıca ödemi azaltmaya ve tüksek tansiyonu önlemeye yardımcı olan potasyum içerir.

Greyfurtun faydaları

bir bardak greyfurt suyu

Greyfurt kilo vermeye ve yüksek kolesterolle mücadele etmeye yardımcı olduğu için son zamanlarda oldukça popülerdir.

 • Greyfurtun düzenli olarak tüketilmesi, karaciğerinizdeki kötü kolesterol (LDL) sentezini azaltacaktır.
 • Buna ek olarak, kan dolaşımınızdaki antioksidan aktiviteyi arttırır, serbest radikallerin olumsuz etkilerini en aza indirir ve arterlerdeki plak oluşumunu azaltır.
 • İçerdiği diyet lifleri, bağırsaktaki kolesterol emilimini azaltmaya yardımcı olurken aynı zamanda yağların sindirimini de artırır.
 • Greyfurt, toksinleri vücuttan uzaklaştıran ve kan dolaşımını iyileştiren arındırıcı bir besindir.

Aloe vera, salatalık ve greyfurt suyu nasıl yapılır?

Eğer kolesterolünüz yüksekse veya lipit bakımından zengin yiyecekler tüketiyorsanız, bu sağlıklı içeceği yapmayı deneyin.

Malzemeler

 • 5 adet greyfurt (sıkılmış)
 • 2 yemek kaşığı aloe vera jel (30 gr)
 • 1/2 salatalık
 • Yarım limonun suyu
 • 1 diş sarımsak (tercihe bağlı)

Hazırlanışı

 • Greyfurt suyunu sıkın ve aloe vera jeli, salatalık ve limon suyu ile birlikte blenderdan geçirin.
 • Daha faydalı olmasını sağlamak için içerisine bir diş çiğ sarımsak ekleyebilirsiniz.
 • Pürüzsüz, homojen bir karışım elde edene kadar karıştırın ve hemen servis edin.

Tüketim şekli

 • Bu karışımı, günde en az üç kez aç karna için.

Gördüğünüz gibi, yüksel kolesterol ile mücadele etmek oldukça kolaydır ve satın alması zor olan pahalı malzemelere ihtiyacınız yoktur.

Burada önemli olan nokta, bu içeceği sağlıklı ve yağ bakımından düşük yiyeceklerle desteklemektir. Neden mi? Çünkü eğer sağlıksız yeme alışkanlıklarınızdan vazgeçmezseniz, bu içeceğin size pek bir faydası olmayacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.