Etkileyici Faydaları İçin Aloe Verayı Dondurmak

Aloe veranın tüm vücudumuz için sayısız faydaları mevcuttur. Bu bitkinin jelini dondurarak daha uzun süre taze kalmasını sağlayabilirsiniz.
Etkileyici Faydaları İçin Aloe Verayı Dondurmak
Cesar Paul González

Yazan ve doğrulayan biyolog Cesar Paul González.

Son Güncelleme: 28 Ekim, 2018

Aloe vera cilt bakımı için kullanılabilir ve sindirim sistemimiz için iyi bir temizleyicidir. Bu bitkiden en iyi şekilde yararlanmak için farklı yöntemler de kullanabiliriz. Aloe verayı dondurmak bu yöntemlerden bir tanesidir.

Aloe veranın içi jelatinimsi bir yapıdadır. Bu nedenle düzgün bir şekilde muhafaza edilmesinin zor olabilir. Aleo verayı dondurmak daha uzun süre bozulmadan saklamanızı sağlar. Cildinize bakmak ve sağlığınızı korumak için çok sayıda faydası olan basit bir işlemdir.

Aloe Verayı Dondurmak İçin Nedenler

aloe verayı dondurmak

Aloe veranın birçok özelliği vardır. Bunların birçoğu hemen etki etmeye başlar. Fakat aloe vera jeli; soğuk, UV ışınları, rüzgar ve toza maruz kalırsa etkisini kaybedebilir.Bu nedenle jelin dondurulması önemlidir. Jelin korunması için başka yöntemler de vardır, örneğin cam kavanozda saklamak gibi.

Aloe Verayı Nasıl Dondururuz?

  • Aloe verayı dondurmak için yapmanız gereken ilk şey aloe vera yapraklarını toplamaktır.
  • Aloe, yılda iki veya üç defa yetişir. Yaprakları yılın ilk mahsüllerinden seçmelisiniz.
  • Yaprakları topladıktan sonra kabuğunu çıkarmanız gerekir. Bunu yapmak için keskin bir bıçak kullanabilirsiniz. İçindeki jöleye zarar vermemek için çok dikkatli olun.
  • Kabuğu çıkardığınızda, jeli plastik bir kaba koyun. Kullanılacak en iyi kap, birden fazla bölmeli bir buz kalıbı olacaktır. Böylece jel, kabın şeklini alır.
  • Bütün yapraklardaki jeli kullanmalısınız. Jel, kalıbın hepsini değilse de çoğunu doldurmalıdır. Ardından kalıbı dondurucuya koyun.
  • Bunu yaparak, jeli çok daha uzun süre saklayabilirsiniz.

Aloe Vera Jelini Nasıl Kullanırız?

Aloe verayı dondurmak birçok fayda sağlar. Bitkinin özelliklerini muhafaza ediyor oluşu bunu yapmak için bir sebeptir. Ayrıca jelin kıvamını da korur. Buzdolabında birkaç gün kaldıktan sonra sürmesi kolay olacaktır çünkü çıkardıktan birkaç dakika sonra orijinal jelatinimsi dokusuna geri döner.

Aloe Vera Kullanmanın Faydaları

Cildinizde oluşan hafif yanıklar veya güneş yanığı için bu jeli kullanabilirsiniz. Hem acıdan kurtulmanıza hem de yanıktan doğabilecek olumsuz etkileri önlemeye yardımcı olur. Önce etkilenen bölgeyi yıkayın. Sonra, nazikçe aloe vera jelini sürün.

Aloe vera jeli, varis tedavisi için de önerilmektedir. Varisli damarlar yüksek kan basıncı nedeniyle iltihaplanabilir. Bu kan basıncınızı artıran bir engel oluşturur. Aloe vera, ağrı kesici etkileri sayesinde damarlardaki iltihabı azaltmaya yardımcı olur.

Ayaklarınızın üzerinde su toplamış kabarcıklar, iritasyon veya mantar varsa bir hayli önerilmektedir. Jeli kullanmaya karar verirseniz, yatmadan önce sürmelisiniz. Bunun nedeni, ayaklarınızın diğer yüzeylerle olan temasını azaltmaktır.

Aloe verayı dondurmanın faydaları burada da bitmez. Aynı zamanda cilt problemleri ve akne tedavisinde de çok etkilidir. Jeli sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa kullanabilirsiniz. Sürdükten 30 dakika sonra cildinizi ılık suyla yıkamalısınız. Ayrıca aloe vera, su dengeleyici özellikli bir yüz maskesi olarak da kullanılabilir.

Aloe vera içeren sayısız doğal tarif vardır ve yapmak için yeterli miktarda aloe vera jeliniz olduğundan emin olmanın en iyi yollarından biri jelin dondurulmasıdır. Sayısız yararı olan bu yönteme bir şans verin!

Görsel kaynak: © wikiHow.com

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.