Alzheimer Hastalığını Teşhis Etmek İçin Gözlerinize Bakın

Alzheimer Hastalığını Teşhis Etmek İçin Gözlerinize Bakın

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Alzheimer hastalığını teşhis etmek için gözlerinize bakmanın yeterli olduğunu biliyor muydunuz? Daha fazlası için yazımızın devamını okuyun!

Amerika ve Çin’de yapılan son araştırmalar, gözlerinizden Alzheimer teşhisi yapmanın mümkün olduğunu ortaya koydu.

Bunun sebebi gözlerinizin, beyninizle ve beynin en önemli faaliyetlerinden bazılarıyla bağlantıya sahip olması.

Aşağıda bu konuyla ilgili çok şaşırtıcı bilgiler okuyacaksınız.

Alzheimer Nedir?

Alzheimer hastalığı, beyni ve başta bilişsel ve davranışsal işlevler olmak üzere, beynin bazı işlevlerini etkiler. Bu yüzden, nörodejeneratif bir hastalık olarak kabul edilir ve çoğunlukla 65 yaş üstü kişilerde görülür.

Alzheimer’ın en sık rastlanılan belirtilerinden biri, yeni bilgiler edinememe ve hafızayı kullanamamadır.

Kısacası Alzheimer, zamanla bellek ve diğer zihinsel yetilerin kaybına yol açar. Şu anda Alzheimer hastalığı, en sık rastlanılan demans tipidir, tedavisi yoktur ve ölümcüldür.

Hastalık belirtileri, başlangıcından yaklaşık 10 yıl sonra ortaya çıkmaktadır.

Gözler ve Alzheimer Hastalığını Teşhis Etmek Arasındaki İlişki

Alzheimer'ı teşhis etmek için beyin filmi

Amerika’daki Georgetown Üniversitesi ve Çin’deki Hong Kong Üniversitesi bünyesindeki araştırmacılar, fareler üzerinde yapılan bir laboratuvar deneyinde, gözün retina tabakasında oluşan hasar ile Alzheimer başlangıcı arasında bir ilişki olduğunu keşfetti.

Genel itibariyle bu araştırma, genetik olarak Alzheimer hastalığına sahip bu hayvanların retinasının incelenmesinden oluşuyor.

Geçmişte yapılan çalışmaların aksine bu deneyde bilim adamları, iç katman ve ganglion hücreleri de dahil retinanın kalınlığını ölçmüştür.

Böylece; Alzheimer hastası olan farelerde, incelenen katmanların kalınlığında büyük ölçüde azalma olduğunu keşfetmişlerdir. Öte yandan, sağlıklı farelerin retinalarında ise önemli ölçüde değişiklikler görülmemiştir.

Tabi ki üzerinde çalışılması gereken pek çok nokta daha olduğundan, araştırma henüz tamamlanmış değil. Ancak yine de gözlere bakarak Alzheimer hastalığını teşhis etmek mümkün diyebiliriz.

Her halükarda, Alzheimer başlangıcını büyük olasılıkla önleyecek veya geciktirecek birkaç kolay tavsiyeye uymak en iyisi.

Örneğin, sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olmalısınız, egzersiz yapmalısınız ve beyninizi aktif tutmalısınız. Beyin egzersizleri yapmanın, bilişsel bozukluklardan korunmaya yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.

Alzheimer hastalığını teşhis etmek

Bu yüzden okumak, yabancı dil veya eğlenceli bir hobi gibi yeni şeyler öğrenmek, sürekli ilginizi çeken şeyleri araştırmak, sanatla, sporla veya dansla uğraşmak ya da bir şeyler yazmak çok faydalıdır.

Bu basit ve rutin aktiviteleri yaparak gelecekte sorunlarla karşılaşma riskinizi düşürmüş olacaksınız. Böylece Alzheimer hastalığını teşhis etmek için uğraşmanıza dahi gerek kalmayacak.

Reşitseniz, böyle bir hastalığa yakalanma riskiniz olup olmadığını belirlemek için araştırmalar yapmanız çok önemli.

Eğer bu hastalığa sahipseniz, hastalığı tedavi etmese de hayatınızı mümkün olan en iyi şekilde yaşayabilmenizi sağlayan seçenekler var. Hatta, hastaları ve yakınlarını bilgilendiren kamu programları mevcut. İlginizi çekebilir ...

Demans’ın Alzheimer Olmayan Türleri
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Demans’ın Alzheimer Olmayan Türleri

Alzheimer hastalığına neden olan değişiklikler henüz anlaşılamamıştır. Bu, insanların bu hastalıkları demansın türlerine bağlamalarına neden olabil...  • Weiner, M. W., Veitch, D. P., Aisen, P. S., Beckett, L. A., Cairns, N. J., Cedarbaum, J., … Trojanowski, J. Q. (2015). 2014 Update of the Alzheimer’s Disease Neuroimaging Initiative: A review of papers published since its inception. Alzheimer’s and Dementia. https://doi.org/10.1016/j.jalz.2014.11.001
  • Pereira, M. L. F., Camargo, M. von Z. A., Aprahamian, I., & Forlenza, O. V. (2014). Eye movement analysis and cognitive processing : detecting indicators of conversion to Alzheimer ’ s disease. Neuropsychiatric Disease and Treatment. https://doi.org/10.2147/NDT.S55371
  • Kayabasi, U. (2014). Retinal Examination for the Diagnosis of Alzheimer’s Disease. International Journal of Ophthalmic & Pathology. https://doi.org/10.4172/2324-8599.1000145