Ambiyaza Karşı Bu Ev Yapımı İlacı Deneyin

Ambiyaz havadan ya da yemeklerden bulaşabildiği için, bu hastalığa karşı önlem almakta fayda vardır.
Ambiyaza Karşı Bu Ev Yapımı İlacı Deneyin

Son Güncelleme: 13 Nisan, 2022

Ambiyaz; kalın bağırsakta meydana gelen bir parazit hastalığıdır. Ilıman kuşakta yaşayan insanların en çok yakalandığı hastalıklardan biri olmakla birlikte, sıcak bölgelerde de yaygın bir şekilde görülür. Özel ve umumi tuvaletlerin hijyenine dikkat etmek bu hastalığa yakalanma ihtimalini azaltır. Bu yazımızda, sizlere bu hastalık hakkındaki her şeyi anlatacak ve ambiyaza karşı savaşmanız için doğal tedavi yöntemleri sunacağız.

Ambiyazın Belirtileri

Amipli dizanteri hastalığında görülen organizmaların sebep olduğu her enfeksiyona ambiyaz adı verilir. Fakat, esas olarak bir hastalığın ambiyaz olarak adlandırılması için, özellikle ishal gibi bazı belirtilerin görülmesi gerekmektedir. Bazı insanlar belirtileri göstermedikleri için bu hastalığa yakalandıklarının farkına varamazlar.

Organizmalar ciddi bağırsak hastalıklarına yol açtıklarında, hastanın kanaması, krampları ve sancısı olur. Dışkılarında iltihap, mukoza ve kan görülür. İshal halsizliğe , kilo kaybına ve kansızlığa yol açar.

Hastada ateş ve ani nabız yükselmeleri görülebilir. Çoğu vakada, ishal ve diğer belirtiler kalıcı ve sağlığa zararlı olsa da iyicildir. Bazen bu hastalığın tek işareti şiddetli karın ağrısıdır. Enfeksiyon dışkı örneği üzerinden kolaylıkla saptanabilir. Dışkı örneği sayesinde aktif amip ya da kist olup olmadığı anlaşılabilir.

Sebepleri

parlak kalın bağırsak çizimi

Amipli dizanterinin spesifik sebebi Entameba histolytica denilen mikroorganizmadır. Bu organizma, dışkı yolu ile tüm vücuda yayılır ve dışkı su ya da yemeğe karıştığında diğer insanlara bulaşır. Bağırsaklardaki, özellikle kalın bağırsaktaki, mukozayı etkiler.

Ülser yaptığı için bağırsak zarında küçük ya da büyük bozulmalara ve kan kaybına sebep olur. Kansızlık ve halsizlik, yalnızca boşaltım sırasında kaybedilen kandan değil, aynı zamanda amiplerin kırmızı kan hücrelerini yemesinden de kaynaklanır.

En yaygın görülen komplikasyon amipli karaciğer apsesidir. Genellikle bir apse olacağı gibi, birden fazla apse görülmesi de mümkündür.

Ambiyaz, düzgün bir şekilde tedavi edilmezse yıllar boyunca hatta ömür boyu sürebilir. Kronik vakaların kendiliğinden ölümcül vakalara dönüşmesi pek yaygın görülmemektedir. Çoğu insan çok zayıf düştüğü için başka hastalıklara da yakalanır.

Ambiyaza Karşı Doğal Çözümler

Güvey Otu

kasede kurutulmuş güvey otu

Güvey otu, anti-enflamatuvar, sindirime faydalı ve iyileştirici özelliklere sahiptir. Bu sebepten ötürü, ambiyazın belirtilerinden olan ishal gibi durumları kontrol altına almaya yardımcı olur. Ayrıca krampları hafifletir ve bağırsaktaki tahrişi azaltır.

İçindekiler

 •  1 yemek kaşığı güvey otu
 •  1 bardak su

Yapılışı

 1. Suyu kaynatın.
 2. Kaynadığında ateşin üzerinden alın, güvey otunu ekleyin ve 5 dakika demlenmesini bekleyin.
 3. Yemeklerden 20 dakika önce günde 3 kez için.

Kabak Çekirdeği

kabak ve kabak çekirdeği

Anti-parazit, arındırıcı ve beta-karoten özellikleri sayesinde, bu doğal ilaç ambiyaza karşı çok faydalıdır. Bunun sebebi sindirim sisteminizdeki mukozayı düzenleyip ishalden kaynaklı tahrişi azaltmasıdır.

Ayrıca kabak çekirdeği, vitamin, mineral ve aminoasit açısından zengin bir gıdadır ve enerjiyi artırıp rahatsızlık hissini azaltır.

İçindekiler

Yapılışı

 1. Suyu kaynatın.
 2. Su kaynadığında ateşin üzerinden alıp biraz soğumasını bekleyin.
 3. Suyu kabak çekirdekleriyle miksere koyun ve güzelce karıştırın.
 4. Her gün boş mideye tüketin.

Zerdeçal

kapta toz ve bütün zerdeçal

Antiseptik, antibakteriyel, anti-enflamatuvar ve antioksidan özellikleri sayesinde, zerdeçal ambiyaza karşı harika bir çözümdür. Sizi parazitlerden kurtarıp bağırsaklarınızı korur.

İçindekiler

 • 1 çay kaşığı zerdeçal
 • Çeyrek çay kaşığı tuz
 • 1 bardak kaynamış su

Yapılışı

 1. Zerdeçalı kaynar suya ekleyin.
 2. Güzelce karıştırın ve 5 dakika demlenmesini bekleyin.
 3. Her gün boş mideye için.

Sarımsak

ambiyaza karşı

Anti-parazit ve antibiyotik özellikleri sayesinde, sarımsak da ambiyaza karşı harika bir ilaç olarak kullanılabilir. Parazitleri kontrol altına almaya ve yeniden oluşmalarını önlemeye yarar.

İçindekiler

 • 2 diş sarımsak
 • 1 bardak su

Yapılışı

 1. Sarımsağı ezip suyun içine atın ve ısıtın.
 2. Kaynadığında ateşten alın ve 20 dakika bekletin.
 3. Karışımı bir hafta boyunca aç karnına için.

Bu parazit hastalığının her yaşta ortaya çıkabileceğini unutmayın. Çocuklar dışarı çıktıklarında tetikte olmayı ve hangi nesnelere dokunduklarını gözlemlemeyi ihmal etmeyin. Ayrıca meyve ve sebzeleri yemeden önce güzelce yıkamak da çok önemlidir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.