Amerikan Dermatoloji Akademisi'nin Bütçeye Göre Cilt Bakımı Rehberi

Cilt, insan vücudundaki en büyük organdır. Buna rağmen günlük bakımını yeterince yapmıyoruz. Uzmanlardan gelen bazı ipuçlarını yazımızda öğrenin.
Amerikan Dermatoloji Akademisi'nin Bütçeye Göre Cilt Bakımı Rehberi
Leidy Mora Molina

Yazan ve doğrulayan hemşire Leidy Mora Molina.

Son Güncelleme: 08 Ocak, 2022

Hangimiz cildimizin daha iyi bir durumda olmasını istemeyiz ki? Akne, lekeler, tahriş veya yaşlanma belirtileri olsun, hemen hemen hepimizin cilt sorunları bu yazımızdaki bütçeye uygun cilt bakımı ipuçlarıyla iyileştirilebilecektir.

Cildinizin daha iyi şekilde görünmesine yardımcı olan etkili bir yüz bakımı rutininin işe yaraması için pahalı olması gerekmez. Birkaç gün içinde mucizeler yaratmayı vaat eden gösterişli ürünlerin ötesinde, etkili ve gerekli bazı adımlar atılabilir.

Amerikan Dermatoloji Akademisi (AAD), bize bütçeye uygun cilt bakımı konusunda birçok tavsiyede bulunur ve cildinizin doğal güzelliğinden en iyi şekilde yararlanmak için basit bir temizleme, nemlendirme ve koruma rutini benimseme ihtiyacını vurgular. Profesyonel ve uygun fiyatlı bir cilt bakımı rutininin nasıl gerçekleştirileceğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Cilt tipinizi belirlemeyi öğrenin

Etkili bir yüz bakımı rutininin temel adımlarını incelemeden önce, cilt tipinizi tanımlamayı öğrenmek, ihtiyaç duyduğu bakımı ve ihtiyacı anlamak önemlidir.

Kuru ciltler için rutin oluşturmak, yağlı veya hassas ciltler için rutin oluşturmakla aynı şey değildir. Bu nedenle, sahip olduğunuz türü nasıl tanımlayacağınızı bilmek önemlidir.

1. Hassas cilt

Bu cilt türü, agresif kimyasal ürünlere karşı son derece hassastır ve temas ettiğinde kırmızıya dönme eğilimi gösterir. Bu insanlar güneş, soğuk veya kozmetik ürünler gibi dış etkenlere aşırı tepki verirler.

Dermatologlar, çok kuru bir dermisin, çevreye daha duyarlı hale geldiğine ve farklı uyaranlara tepki gösterdiğine dikkat çekiyor. Hassasiyet yüz, boyun ve dekolte bölgesinde daha yaygın olmasına rağmen, daha az maruz kalan yerlerde de gelişebilir.

Konuyla ilgili daha fazla bilgiyi buradan okuyun: Ciltte Kızarıklık: Semptomları, Nedenleri ve Tedavisi

2. Normal cilt

Bu cilt tipi en esnek ve aynı zamanda en yumuşak olanıdır. Dengeli nem seviyeleri ve iyi sirkülasyonu sayesinde gözenekler küçüktür ve ürünlere veya iç ve dış etkenlere karşı olumsuz reaksiyonları yoktur.

Üstüne üstlük, normal bir temel rutinin dışında özel tedavilere ihtiyaç duymadığından bakımı en kolay cilttir. Bununla birlikte, korunması ve uygun şekilde temizlenmesi gerekir.

Hassas cilt.
Hassas cilt, örneğin kaşıma gibi dış etkenlerle veya sürtünmeyle tahriş olur.

3. Kuru cilt

Bu, en hassas ciltlerden biridir ve nem eksikliği nedeniyle sertlik hissi yaratan tahrişe ve pullanmaya eğilimlidir. Uygun bakım yapılmadığı takdirde, genellikle yorgun ve donuk bir görünüme sahiptir.

Kuruluğu engellemek ve görünümünü iyileştirmek için nemlendiriciler, yüz yağları veya maskeler aracılığıyla gerekli nem seviyelerini sağlamanız gerekir. Ayrıca güneş ve kirlilik gibi dış etkenlerden korunması gerekir.

4. Yağlı cilt

Kuru ciltten farklı olarak yağlı cilt, normal cilde göre daha fazla sebum oluşturma eğilimindedir ve bu da parlamasına neden olur. Başlıca sorunlarından biri sivilceye daha yatkın olmasıdır.

Bu cilt tipi özel ürünler gerektirir. Mümkünse, kozmetikler yağ içermemelidir.

5. Karma cilt

Karma cilde sahip kişiler, T bölgelerinin (alın, burun ve çene) yanaklarından daha yağlı olduğu gerçeğinden anlaşılabilir. Yağlı cilt ve kuru cilt karışımıdır. Bazı dermatologlara göre bakımı en zor olan tiptir.

Kuru alanlar için iyi bir nemlendirme sağlamak, ancak yağlı bölgenin gözeneklerini tıkamamak ve kusurlar oluşturmamak önemlidir. Aşırı nemlenirse, sonunda yağlı bir cilde dönüşebilir ve nemlendirmezseniz, kuru cilt olma riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Bütçenize uygun cilt bakımı rehberi

Bir cilt bakım rutini için sahip olduğunuz zaman kadar çok aşamadan oluşabilir. Bunun bir örneği, 20’den fazla adıma sahip olabilen ünlü Kore cilt bakım rutinleridir.

Aşağıdaki cilt bakımı kılavuzu, Amerikan Dermatoloji Akademisi profesyonelleri tarafından onaylanan 5 vazgeçilmez ipucunu içermektedir. Sadece doğru ürünleri kullanın ve cildinizdeki gerçek gelişmeleri görmeye hazırlanın.

1. Temizlik esastır

Her iyi yüz bakımı rutini, kapsamlı bir temizlikle başlamalıdır. Makyaj yapıp yapmadığınız önemli değil; çevre kirliliği, cilt kusurlarına yol açan kirler üretir.

Günde iki kez temizleyici kullanmak ter, kir ve yağların giderilmesine yardımcı olur. Ek olarak, döküntüleri ve tıkanmış gözeneklerin oluşmasını önler. Kuru bir cildiniz varsa, nemlendirici veya kokusuz formülleri tercih edebilirsiniz.

2. Nemlendiricinizden en iyi şekilde yararlanın

İyice temizledikten sonra cilt tipinize en uygun nemlendiriciyi seçin ve uygulayın. Krem suyu hapsederek daha yavaş buharlaşmasına neden olacak ve bu da cildinizin daha pürüzsüz ve parlak görünmesine yardımcı olacaktır.

3. Güneş kremi kullanın

Evden nadiren çıkmanız veya her zaman gölgede olmanız önemli değil. Güneş ışınları erken yaşlanmanın ve cilt kanserinin önemli bir nedenidir. Bunu günlük bir alışkanlık haline getirirseniz cildiniz size teşekkür edecektir.

Yüzünüze ve vücudunuzun açıkta kalan bölgelerine günlük en az 30 SPF güneş koruyucu uygulamak cildinizin pürüzsüz olmasına ve korunmasına yardımcı olacaktır.

4. Çift işlevli ürünler kullanın

İster kendinize iyi bakmanıza yardımcı olacak güneş koruyuculu bir nemlendirici, isterse sivilceleri ve sivilce izlerini kontrol etmeye yardımcı glikolik veya laktik asit gibi AHA asitli bir tonik olsun, etiketleri dikkatlice okuyun ve bunlardan yararlanın. Etiketleri dikkatlice incelemek tek bir ürünün sahip olabileceği farklı işlevlerden yararlanmanızı sağlar.

5. Vazelin iyi bir destekçidir

Cildi ve tırnakları nemlendirmek için uygun fiyatlı ve elde edilmesi kolay bir alternatif, su tutma kabiliyeti nedeniyle vazelindir. Kuru bir cildiniz varsa şiddetle tavsiye edilir; ancak, yağlı bir cildiniz varsa, daha hafif ürünler kullanmak daha iyi olacaktır.

Cilt için vazelin.
Vazelin kuru ciltler için faydalıdır. Cildinizi nemlendirmenin uygun fiyatlı bir yöntemidir.

Bütçenize uygun kişisel bir rutin oluşturun

Aktif içerikli bazı kozmetik ürünler (peeling asitleri, niasinamid) sorunların çözülmesine yardımcı olabilir. Ancak, etkili olmalarına rağmen, bunlar olası cilt tahrişini önlemek için, dikkatli ve haftada sadece bir veya iki kez uygulanmalıdır.

Artık cilt ihtiyaçlarınızı nasıl belirleyeceğinizi bildiğinize göre, cilt bakımına yönelik bu kılavuzu bütçenize göre uygulamaya koymanın zamanı geldi. Bunlar, uzmanlar tarafından onaylanan 5 temel ipucu olsalar da yine de kendi hekiminize de danışmanızı öneririz. İlginizi çekebilir ...

Gece Cilt Bakım Rutini İçin 7 İpucu
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Gece Cilt Bakım Rutini İçin 7 İpucu

Makyaj yapmasanız bile, cilt temizliği çok önemlidir. Cilt bakım rutini için bu yazımızdaki ipuçlarını uygulayarak daha güzel bir cilde kavuşun.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Makino, Elizabeth T., et al. “Clinical Efficacy of a Novel Two-Part Skincare System on Pollution-Induced Skin Damage.” Journal of drugs in dermatology: JDD 17.9 (2018): 975-981.
  • Rossi, Ana, Camille Monteil, and Virginie Ribet. “Efficacy and cutaneous acceptability of a skincare antiaging product with retinaldeyde 0.1%, sodium hyaluronate and ascophylline: 5722.” Journal of the American Academy of Dermatology 76.6 (2017).
  • Lim, Henry W., and Kevin Cooper. “The health impact of solar radiation and prevention strategies.” Journal of the American Academy of Dermatology 41.1 (1999): 81-99.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.