Ani Kalp Durması Yaşayan Kişiye Nasıl Yardım Edilir?

Ani bir kalp durması durumunda yapmanız gereken ilk şey, mümkün olan en kısa sürede acil servislere başvurmaktır. Ardından, yanıt veren kişi bazı başlangıç destek önlemlerini uygulamalıdır. Defibrilatör kullanımı hayatta kalmanın anahtarıdır.
Ani Kalp Durması Yaşayan Kişiye Nasıl Yardım Edilir?

Son Güncelleme: 04 Temmuz, 2021

Ani kalp durması, kişinin solunumunun ve kan dolaşımının aniden durması durumudur. Bu, onu deneyimleyen kişinin hayatını riske atan kritik bir andır. Bununla birlikte, uygun şekilde ilgilenilirse potansiyel olarak tersine çevrilebilir.

“Potansiyel olarak tersine çevrilebilir” ne anlama geliyor?

Hızlı ve doğru bir şekilde harekete geçerseniz, kalbi durmuş olan kişiye gerçekten yardım edebilirsiniz.

Bununla birlikte, bunun filmlerdeki gibi olmadığını, bu nedenle ani kalp durmasının her türlü efsaneyle çevrili olduğunu belirtmek önemlidir. Filmlerde, CPR (kalp masajı ya da kardiyopulmoner resüsitasyonCardioPulmonary Resuscitation) yapılan kişi hiçbir şey olmamış gibi aniden uyanır. Bu, gerçeklikten oldukça uzaktır. Gerçek bir durumda, kişi ancak kalbin elektriksel uyarımı yoluyla bilincini geri kazanacaktır.

Bu nedenle, böyle bir durumda nasıl hareket edeceğinizi biliyorsanız gerçekten yardımcı olabilirsiniz. Ani kalp durması durumunda ne yapılması gerektiğiyle ilgili bazı ipuçlarını öğrenmek için bu makaleyi okumaya devam edin.

Birisi ani bir kalp durması geçirdiğinde nasıl tepki verileceğini bilmek önemlidir

Bir kişi ani bir kalp durması geçirdiğinde hem kan dolaşımı hem de solunum durur. Bunun anlamı oksijenin vücudun her yerine ulaşmamasıdır. Ne yazık ki, bu durum altı ila sekiz dakikadan uzun sürerse beyin ciddi hasar görecektir.

Bu nedenle, vakaların %80’i sağlık hizmeti ortamının dışında gerçekleştiği için hızlı önlem almak çok önemlidir. Aslında, vakaların neredeyse %60’ı kişinin kendi evinde meydana gelmektedir. Şu anda tahminler, her 100 kişiden sadece altısının bu durumda ne yapacağını bildiğini gösteriyor.

Ani kalp durması geçirenler temel yaşam desteğine ihtiyaç duyarlar. Başka bir deyişle, kişinin kaybettiği işlevleri bazı basit önlemler alarak yerine koymak gerekir.

Buradaki amaç, profesyonel sağlık hizmetleri gelene kadar oksijen akışını ve kan dolaşımını sağlamaktır. Daha sonra, görevliler durumu tersine çevirmeye çalışmak için kalbi tekrar uyarırlar.

kalp masajı yapan iki kişi
Hastane ortamının dışında, halka açık yerlerde veya kişinin evinde birçok ani kalp durması meydana gelir.

Ani kalp durması durumunda ne yapılmalı?

Yapmanız gereken ilk şey, bu durumu nasıl tanıyacağınızı bilmektir. Bilinçsiz bir kişiyle karşılaştığınızda, yeniden bilinç kazanmaları için onları uyarmaya çalışmalısınız. Onlarla konuşmak ve cevap verip vermediklerini kontrol etmek önemlidir.

Ayrıca, güvenli bir ortamda olduğunuzdan emin olun. Örneğin, kişi yolun ortasında mı yatıyor? O zaman onu tehlikeden uzağa taşımalısınız. İdeal olarak, mümkün olan en kısa sürede bir acil servise başvurun.

Ancak, kişinin ani bir kalp durması geçirdiğinden eminseniz zaman kaybetmeyin. Onları sırt üstü yatırın ve başlarını yavaşça geriye doğru itin. Bu, hava yolunu açık tutmak içindir. Bir elinizle alnı, diğeriyle çeneyi tutun.

Acil servislere başvururken durumun tüm ayrıntılarını anlatabilmek ve açıklayabilmek önemlidir. Ayrıca, talimatlarını takip edin ve yalnız değilseniz başka birinin en yakın defibrilatörü bulmasını sağlayın.

Bazı halka açık yerlerde yarı otomatik defibrilatörler mevcuttur. Her durumda, sağlık hizmetleri gelene kadar kalp masajı uygulamak gerekecektir.

kalp masajı yapmak
Defibrilatör kullanımı, kalp durması geçiren bir kişinin bilincini geri kazanmasına yardımcı olmak için temel adımdır.

Kalp masajı yapmak

Kardiyopulmoner resüsitasyon, göğüs kompresyonları ve ventilasyondan oluşur. Göğüs kompresyonu yapmak için kişinin üzerinde olmanız gerekir. Kollarınızı uzatın ve ellerinizi göğsün ortasına yerleştirin.

Güçlü bir şekilde 30 ritmik göğüs kompresyonu uygulayın ve ardından bilincini kaybetmiş kişinin ağzına nefes verin – havayı kuvvetlice ağızlarına üfleyin. Protokol, dönüşümlü iki ventilasyonu ve ardından göğüs kompresyonlarından oluşur.

Bu basit ama kapsamlı bir manevradır. Bu nedenle, kurtarıcılar, yakınlarda biri varsa göğüs kompresyonlarını yaparken birbirlerinin yerini almalı ve güçlerini yenilemelidir. Bu manevraları nasıl yapacağınızı öğrenerek ihtiyacı olan birine çok önemli bir yardımda bulunabilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.