Anksiyetenin Sebep Olduğu Sindirim Sorunları

Endişeden muzdarip insanlar genellikle iştahlarını kaybeder veya aşırı yemek yerler. Anksiyete nedeniyle ortaya çıkan sindirim problemlerini öğrenmek için okumaya devam edin.
Anksiyetenin Sebep Olduğu Sindirim Sorunları

Tarafından yazılmıştır Carmen Martín

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Anksiyete son yıllarda en yaygın sorunlardan biri haline gelmiştir. Psikologlar, bunun aslında belirli nedenlerle değişen doğal bir hayatta kalma mekanizması olduğunu açıklamaya çalışırlar. Bu yazıda anksiyetenin neden olduğu sindirim sorunları hakkında konuşacağız.

Anksiyetenin psikolojik bir durum olduğu doğru olsa da, belirtileri bunun ötesine geçer. Vücudunuzun birçok yönünü etkiler. Aslında, en yaygın semptomlar sindirim sistemi ile ilgilidir.

Dünya genelinde yaklaşık 260 milyon insan anksiyeteden muzdarip. Nüfusun yaklaşık %25’inde mide bulantısı veya midede ağırlık gibi anksiyeteden kaynaklanan sindirim problemleri vardır.

Bu nedenle, bu makalede anksiyete ile ilişkili olarak sıkça ortaya çıkan sindirim rahatsızlıklarını açıklayacağız. İyi bir yaşam kalitesi elde etmek için bu semptomları tespit edebilmek ve bu durumu kontrol edebilmek önemlidir.

Bu yazı hoşunuza gidebilir: Travma Sonrası Stres Bozukluğu Semptomları

Anksiyetenin neden olduğu sindirim sorunları nelerdir?

Gerçek şu ki, kaygı herkesi farklı şekilde etkiliyor. Yine de, çoğu semptom bir sinirlilik ve gerginlik durumu ile ilgilidir. Romantik bir çağrışım olmasına rağmen “midede kelebekler” ifadesi de anksiyete belirtisi olabilir.

Aslında, anksiyete ve stresten kaynaklanan birçok sindirim problemi vardır. Örneğin, midede ağrı veya basınç hissetmek yaygındır. Ancak, sadece mideyi etkilemezler. Semptomlar sindirim sisteminin herhangi bir yerinde ortaya çıkabilir. Bunlardan bazıları:

  • Ağız kuruluğu
  • Bulantı ve kusma arzusu
  • Ağır sindirim: mide ekşimesi eşlik eder
  • Yeme alışkanlıklarındaki değişiklikler: kişi yemek yeme ihtiyacı duyabilir. Öte yandan, iştahlarını tamamen kaybedebilirler.
  • Huzursuz bağırsak sendromu: Bu, karın ağrısı ve bağırsak geçişinde değişiklikler hissettiğiniz bir durumdur. Ancak, bu değişikliklerin tıbbi bir nedeni yoktur.
  • Kabızlık veya ishal

Anksiyetenin neden olduğu sindirim sorunları ile ilgili en büyük sorun yeme alışkanlıklarındaki değişikliklerdir. Bu değişimleri deneyimleyen insanlar iştahlarını kaybederler. Hatta, yetersiz beslenmeden de muzdarip olabilirler.

Öte yandan, yeme durumunu kontrol edemeyenler aşırı yerler ve obez veya aşırı kilolu olma riski taşırlar. Diyabet veya dislipidemiye bile yol açabilir.

sindirim sorunları ve aşırı yeme

Stresin neden olduğu sindirim sorunları nasıl kontrol altına alınır?

Bilmeniz gereken ilk şey, bunun diğerleri gibi bir hastalık olduğudur. Akıl sağlığı konusundaki etiketlerden kurtulmalıyız. Ayrıca, durumu düzeltmeye çalışırken yardım istemekte yanlış bir şey olmadığını anlamak önemlidir.

Anksiyetenin tedavisine yardımcı olan birçok tedavi türü ve hatta ilaç vardır. Ek olarak, anksiyetenin neden olduğu sindirim problemlerini iyileştirebilecek basit önlemler de vardır.

Her şeyden önce, diyetinizi kontrol altında tutmak en iyisidir. Düzenli olarak dengeli bir diyet uyguladığınızdan emin olun. Ayrıca, yemeklerinizi aynı anda yiyin. Buna ek olarak, sindirimi ağır olmayan hafif yiyecekleri tercih etmelisiniz. Örneğin, doymuş yağ ve işlenmiş ürünlerden kaçının.

Gerçek şu ki, anksiyetenin neden olduğu sindirim problemlerini iyileştiren tüm bu önlemler sadece geçicidir. Aslında, kaygıyı azaltmazsanız sindirim sorunları kronikleşebilir. Bu nedenle, en önemli şey sorunun kökenine ulaşmaktır.

kaygı yaşayan kadın

Sonuç olarak

Anksiyete, bizi yalnızca psikolojik olarak etkilemeyen bir sağlık sorunudur. Ek olarak, çok sayıda fiziksel semptomları da vardır. Bazıları, mide bulantısı ve iştah değişiklikleri gibi mide problemleridir. Diğerleri aşırı yemek yeme gibi davranışsal değişikliklerdir.

Endişe duymaktan utanmayın. Aksine, yardım istemek önemlidir. Kişiliğinize uygun bir terapist bulmak yaşam kalitenizi önemli ölçüde artıracaktır.

İlginizi çekebilir ...
Sindirim Düzenleyici On Sağlıklı Gıda
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Sindirim Düzenleyici On Sağlıklı Gıda

Sindirim yaşam kalitenizi gerçekten etkileyebilecek bir vücut fonksiyonudur, bundan dolayı sindiriminizi kolaylaştırmak için bu gıdaları deneyebili...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.