Gerginlik İçin 7 Doğal Tedavi

Eğer gerginlik yüzünden sık sık karın ağrısı yaşıyorsanız, fesleğenin rahatlatıcı özelliklerinden faydalanabilirsiniz. Bu bitkinin etkisini artırmak istiyorsanız, pesto sos da hazırlayabilirsiniz.
Gerginlik İçin 7 Doğal Tedavi

Son Güncelleme: 23 Şubat, 2022

Gerginlik,  anksiyete, stres, rahatsızlık ve taşikardinin semptomlarının da eşlik edebileceği bir durumdur. Eğer sık sık bu durumdan muzdarip oluyorsanız, bir yardım almaya ve bu 7 doğal tedavi yöntemini denemeye çalışın.

Gerginlik İçin 7 Doğal Tedavi

Bu yazımızda, sinirlerinizi kontrol etmenize yardımcı olacak bitkilerden bahsedeceğiz. Böylece, gerginlik hissettiğinizde bunları deneyebilir, sakinleşebilir, dinlenebilir ve enerjinizi sağlıklı şeyler için harcayabilirsiniz.

1. Lavanta

lavanta esansiyel yağı

Lavanta, eski zamanlardan beri rahatlatıcı özelliğiyle bilinen bir bitkidir. Bunun yanı sıra, güzel aroması sayesinde insanlar duş almadan önce küvete lavanta yağı da damlatabilmektedir.

Bir tülbent veya geçirgen bir kumaştan küçük parçalar keserek,  içlerini lavantayla doldurup kumaşların ağzını bağlayabilirsiniz. Bu kumaşları yastığınızın altına koyabilir veya küveti doldurduğunuzda suyun içerisine atabilirsiniz. Buna ek olarak, topikal olarak uygulamak isterseniz lavanta esansiyel yağı da satın alabilirsiniz.

2. Gerginlik için fesleğen kullanımı

fesleğen yaprakları

Fesleğen, yemeklerde çok sık kullanılan bir aromatik bitkidir. Sindirime yardımcı özellikleri ile bilinir. Eğer gerginlik yüzünden karın ağrısı yaşıyorsanız, fesleğen rahatlamanıza yardımcı olabilir. Stresli durumlarda bu yöntemi deneyebilirsiniz.

Fesleğenden bir bitki çayı yapabileceğiniz gibi, taze fesleğeni soslarda, salatalarda veya kremalarda kullanabilirsiniz. Ayrıca, bir pesto sos hazırlayarak dondurucuda saklayabilir ve lazım olduğunda kullanabilirsiniz.

3. Bergamot

Kolonya ve parfümlerde kullanılan bergamot esansiyel yağı, acı portakal ağacının kabuklarından elde edilir. Bu sebeple, rahatlık veren ferahlatıcı aroması ile ünlüdür. 

Bu esansiyel yağ gerginliği doğal bir biçimde azaltmanıza yardımcı olur. Eğer aromasını seviyorsanız,  parfümünüzde veya çamaşır yumuşatıcınızda bergamot aromalı olanlara yönelebilirsiniz.

4. Gerginlik için güveyi otu

güveyi otu yağı

Güveyi otu, sadece Akdeniz çevresinde yetişse de bütün dünyada popülerdir. Eski tıpta, güveyi otu sindirime yardımcı olması için ve doğal bir antibiyotik olarak kullanılırdı.

Günümüzde, güveyi otu pek çok ülkede yiyecekleri tatlandırmak için tüketilmektedir. Yani eskisi gibi tıbbi sebeplerle kullanılmamaktadır.

Güveyi otu çayı, gerginlik, anksiyete veya stres semptomlarını yan etkiye sebep olmadan ortadan kaldırır. Eğer esansiyel yağ kullanımını tercih ederseniz, lavanta yağı ile karıştırarak etkiyi artırabilirsiniz.

5. Portakal

Lezzetli, tatlı ve ferahlatıcı bir aroması olan portakal, gerginliğin en iyi doğal tedavilerinden bir tanesidir. Aslında, turunçgillerin hepsi bu konuda oldukça faydalıdır. Bütün besin maddeleri kabuğunda olduğundan ve aroması güçlü olduğundan, portakal kabuğu kullanımını tavsiye ediyoruz.

Portakal kabuğunu kullanarak bitki çayı veya smoothie yapabilirsiniz. Ayrıca limon kabuğunu rendeleyerek dondurucuda saklayabilir ve gerektiğinde kullanabilirsiniz.

6. Gerginlik için papatya

papatyanın gerginliğe faydası

Papatya çayı, gergin ve stresli hissettiğiniz durumlarla başa çıkmak için harika bir yöntemdir. Bu bitki çayı hem çok rahatlatıcı özelliklere sahiptir, hem de hafif ağrıları azaltır. Bu nedenle, her zaman el altında bulundurmakta fayda vardır.

Papatya esansiyel yağını isterseniz ev kokusu olarak da kullanabilirsiniz. Hindistan cevizi, badem, susam veya jojoba yağı gibi başka yağlarla karıştırmak isterseniz, bu karışımı masaj yağı olarak kullanabilir ve rahatlama sağlayabilirsiniz.

7. Melek otu

melek otu çayı

Melek otu, sindirime yardımcı ve rahatlatıcı özellikleriyle bilinir. Bununla birlikte, şifalı özellikleri olan Çin melek otu kullandığınızdan emin olun. İlginç bir şekilde, melek otu kökü Hindistan’da epilepsi gibi sinir sistemi bozukluklarının tedavisinde kullanılmaktadır.

Çin melek otunun yatıştırıcı etkileri, gerginliği, stresi, anksiyeteyi, insomniayı ve hatta migreni tedavi etmek için harika bir alternatiftir.

Eğer bu bitkinin etkisini artırmak istiyorsanız, papatya ve portakal kabuğu ile birlikte bir çay hazırlayın. Bu çayı tatlandırmak isterseniz, bal kullanabilirsiniz. Böylece oldukça rahatlatıcı bir karışım elde etmiş olacaksınız.

İlginizi çekebilir ...
6 Şifalı Bitki İle Sindirim Sisteminizi İyileştirin
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
6 Şifalı Bitki İle Sindirim Sisteminizi İyileştirin

Eğer sindirim problemleriniz varsa, bitkilerle hazırlanan ve mide sorunlarınızı önlemeye ve yatıştırmaya yardımcı olan bu tedavileri deneyebilirsin...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Sáenz, D. (2004). Medicamentos, plantas medicinales y productos naturales. Medicina.
  • Muñeton Perez, P. (2009). Plantas medicinales: un complemento vital para la salud de los mexicanos. . Entrevista con el Mtro. Erick Estrada Lugo. Revista Digital Universitaria.
  • Carrillo Esper, R., Lara Caldera, B., & Ruiz Morales, J. M. (2010). Hierbas, medicina herbolaria y su impacto en la práctica clínica. Rev Invest Med Sur Mex.
  • Hernández, G., Vidal, M., Gómez, A., Ibáñez, C., & Pérez, J. (2009). Ansiedad y trastornos de ansiedad. Universidad de Chile: Departamento de Psiquiatría y Salud Mental.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.