Zerdeçal Ve Badem Sütü İçeceğinin Faydaları

Özel özellikleri sayesinde bu lezzetli içecek sadece anti-enflamatuvar olmakla kalmaz, aynı zamanda bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olur. Keyfini çıkarın ve enerji patlaması yaşayın!
Zerdeçal Ve Badem Sütü İçeceğinin Faydaları

Son Güncelleme: 28 Ocak, 2021

Bu zerdeçal ve badem sütü içeceği, özellikleri sayesinde sadece anti-enflamatuvar değildir, aynı zamanda bağışıklık sisteminizi de güçlendirmeye yardımcı olur.

Enfeksiyondan veya hasarlı bir dokudan kaynaklanan bir dengesizlik enflamasyona neden olabilir ve sağlığınıza zarar verebilir.

Enflamasyon, vücudun genelde savunma yanıtı olarak ortaya çıkar ve şunlarla beraber görülür:

 • Ağrı
 • Eklem sertliği
 • Günlük görevleri yerine getirmede problemler

Bu genelde, kasların sağlığı ve dolaşım sistemi üzerinde de olumsuz bir etkisi olmasına rağmen, sıklıkla eklemleri etkiler.Aslında, sıvı tutulumunun vücudun çeşitli yerlerinde enflamasyon ile yakından ilişkili olduğu kanıtlanmıştır.

Genel olarak, enflamasyon, vakaların çoğunda birkaç gün sonra kaybolur. Fakat, bazı koşullar onu tekrar eden bir şekilde tetikleyebilir ve yaşam kalitenizi tehlikeye atabilir.

Neyse ki, enflamasyon belirtilerini kontrol etmek için % 100 doğal olan yöntemler vardır. Genel olarak, başka sorunlardan da kaçınmaya yardımcı olurlar.Bu seçeneklerin arasında, lezzetli zerdeçal ve badem sütü içeceği vardır. Birçok kişi bu içeceği, besin değerleri ve güçlü anti-enflamatuvar etkisinden tanımaktadır.

Aşağıda, size bu tarifi neyin özel kıldığını ve onu evde sadece birkaç kolay adımda nasıl hazırlayacağınızı anlatacağız.

Zerdeçal ve Badem Sütü İçeceği

Anti-enflamatuvar zerdeçal badem sütü içeceği veya “altın süt”, eklem ve kas ağrısını kontrol etmek için kullanılan eski bir çaredir.

Zerdeçaldan gelen kürkümin gibi etken ajanlar bakımından zengindir. Bu madde, antioksidan içerir, sakinleştirici ve diüretik etkilere sahiptir ve bunların hepsi vücudunuzun enflamasyon süreçlerini düzenlemek için gereklidir.

Ek olarak doğal bir vitamin, mineral ve lif kaynağıdır. Son olarak, vücudunuzun optimum bir şekilde çalışması için sindirime, dolaşıma ve diğer süreçlere iyi gelmek için çok uygundur.

Zerdeçal ve Faydaları

Zerdeçal

Zerdeçal, alternatif ve doğal tedaviler arasında en değerli tıbbi köklerden biridir.İnsanlar yüzlerce yıldır zerdeçalın besleyici özelliklerinden faydalanmışlardır. Bu özellikler, güçlü bir antioksidan ve anti-enflamatuvar bir etki sağlamaktadır.

En çok yemek yapımında bilinmesine rağmen, zerdeçal birçok farklı hastalık için hazırlanan yüzlerce ilacın aktif maddesi olmuştur.Yüksek kürkümin konsantrasyonu, kas yaralanmalarının ve artrit semptomlarının hafifletilmesi için rahatlatıcı ağrı kesici etkiler sağlamaktadır.

Buna ek olarak, serbest radikallerin olumsuz etkileriyle mücadelede ve hücrenin hasar görmesine engel olmakta da çok başarılıdır.

Ayrıca aşağıdakileri de sağlar:

 • Protein
 • Diyet lifi
 • Vitamin (A, B, C, E)
 • Mineral (kalsiyum, potasyum, sodyum, demir, magnezyum, çinko)

Badem Sütü ve Faydaları

Bir bardak süt ve badem

Badem sütü, süte alternatif olarak laktoz içermemesinden dolayı dünya çapında bir ün kazanmıştır.Bu, kalorisi az olan, koruyucu, gluten ve kolesterol içermeyen bitkisel bir süttür.

Buna ek olarak, badem sütü vücudumuza, kalp, dolaşım ve atardamar sağlığını desteklemek için önerilen vitaminlerden, minerallerden ve liflerden bol miktarda sağlamaktadır.

Genel olarak, düzenli olarak badem sütü tüketimi kolesterol düzeylerini düşürür, hücrelerin kan akışını geliştirir ve enflamatuvar dengesizlikleri önlemek için sıvı tutulumunu ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Bu İçeceği Nasıl Yaparız?

zerdeçal ve badem sütü içeceği

İster inanın ister inanmayın, bu lezzetli içecek sadece enflamatuvar rahatsızlıklarla bağlantılı ağrılar için değildir. Buna ek olarak, aynı zamanda vücudunuzu “şarj” etmenin bir yoludur.

Karbonhidrat, protein ve sağlıklı yağları içerir; bunlar da daha iyi bir fiziksel ve zihinsel üretkenlik için kalori yakma işlemini artırır.

Buna ek olarak, bağışıklık sistemi için de mükemmel bir destektir. Bunun nedeni ise, birçok farklı mikroorganizma tarafından saldırıya maruz kalan damlaları önlemesidir.

Daha da uzatmadan, bunu nasıl yapacağımızı anlatalım:

Malzemeler

 • 3 bardak badem sütü (600 ml)
 • 3 yemek kaşığı toz zerdeçal (30 g)
 • 1 çay kaşığı tarçın (5 g)
 • 1 yemek kaşığı bal (25 g)

Talimatlar

 • Önce badem sütünü yapın ve bir süzgeçle süzün.
 • Sonra, toz zerdeçalı ve tarçını koyup blenderdan geçirin.
 • İyice karıştıktan sonra biraz bal ile tatlandırın.
 • Son olarak, bir bardakta servis yapın ve sabahları bunun tadını çıkarın.
 • İsteğe bağlı olarak, aynı dozu öğleden sonra da tekrarlayabilirsiniz.

Yani, enflamasyon semptomları yaşadığınızda bu lezzetli içeceğin tadını çıkarabilirsiniz. Alternatif olarak, diyetinize düzenli bir besin takviyesi olarak da ekleyebilirsiniz.

Düzenli olarak içtiğinizde, vücudunuzun birçok hastalıktan korunmasına yardımcı olacaktır.

İlgini çekebilir ...
Zerdeçallı Üç Kahvaltı ve Öğle Yemeği Tarifi
Sağlığa bir adımRead it in Sağlığa bir adım
Zerdeçallı Üç Kahvaltı ve Öğle Yemeği Tarifi

Zerdeçal, zencefil ile aynı aileden gelir. Birçok Asya yemeğinde kullanılır ve körinin ana malzemelerindendir. İçine eklendiği tarifleri benzersiz yapar.