Abdominal Enflamasyon ile Savaşmak için 9 İpucu

Abdominal şişkinliği azaltmak için, çeşitli şeyleri hesaba katmanız gerekir. Bu harika sağlık ipuçları ile şişkinliği kontrol etmeyi ve belinizi inceltmeyi öğrenin.
Abdominal Enflamasyon ile Savaşmak için 9 İpucu

Son Güncelleme: 14 Nisan, 2019

Kilo vermeye çalışan birçok kişi abdominal şişkinliği de azaltmak ister, çünkü bu, kilo vermekten bile zor olan bir iştir.Bugünkü yazımızda, yemek ve bazı etkili ipuçlarını kullanarak 15 gün içinde abdominal şişkinliği azaltmak için 9 basit ve şaşırtıcı ipucunu sizinle paylaşmak istiyoruz.

Abdominal enflamasyonu azaltmak neden bu kadar zordur?

Kilo veriyorsanız veya doğal olarak ince olsanız bile, bazen abdominal enflamasyondan kurtulmak zor olabilir. Bu durumun hormonlar, sindirim ve hatta duruşunuz ile ilgili olabileceğini unutmamak çok önemlidir. 

Herhangi bir dengesizlik karın ve bel bölgesinde şişkinliğe neden olabilir. Böyle durumlarda, bu bozukluğa neyin sebep olduğunu ve dengeyi nasıl doğal yoldan geri kazanacağınızı da öğrenmeniz gerekir.

1. Yemekleri yavaşça ve iyice çiğneyerek yiyin

abdominal

Karın şişmesinin başlıca nedeni bir tür sindirim bozukluğudur. Çoğu durumda bu, insanların yiyeceklerini iyi çiğnememesi nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Sindirim ilk olarak ağzınızdaki tükürükle, özellikle de karbonhidratları tüketirken başlar unutmayın.

Bu sebeple,neredeyse sıvılaşana kadar yediklerinizi çiğnerseniz, sindiriminiz ve abdominal görünümünüzde büyük bir gelişme olduğunu göreceksiniz. Yapılacak en sağlıklı şey, acele konuşmalar veya tartışmalardan kaçınarak, hoş bir ortamda acele etmeden ve dikkatiniz dağılmadan yemek yemektir.

2. Kahvaltıda smoothie için

Çoğu insan yiyeceklerini yeterince çiğnemediğinden, mikserden geçirilmiş gıdaları kullandığınızda abdominal şişmeyi azaltabilirsiniz. Bir seçenek, aşağıdakileri birleştirerek yapabileceğiniz bir smoothiedir:

 • Meyve
 • Yeşil yapraklı sebzeler
 • Kuruyemişler, çekirdekler ve tohumlar
 • Süt veya sızma Hindistan cevizi yağı
 • Yulaf
 • Saf kakao tozu

Her sabah iyi bir smoothie içmek, kendinizi aç bırakmadan kilo vermeyi desteklemeye yardımcı olur ve bütün gün boyunca size enerji verir.

3. Akşam yemeğinde çorba için

Geceleri, yukarıdaki örneği takip edebilir ve sebze çorbaları veya gazpacho gibi taze sebze suları hazırlayabilirsiniz. Bunu hafif bir protein (yağsız et, balık, yumurta, taze peynir, avokado veya kuruyemiş) ile bir araya getirirken, eksiksiz ve dengeli bir akşam yemeğine sahip olacaksınız.

Sabah şişkin bir karınla uyanmaktan kaçınmak için akşamları erken saatte ve hafif yemeniz önemlidir.

4. Baharatlarla oynayın

Yemeklerinizin lezzetini artırmanın yanı sıra sindiriminizi geliştirmenize, metabolizmanızı aktif hale getirmenize ve gazla savaşmanıza yardımcı olan – bunlar abdominal enflamasyonu azaltmak için üç şeydir – çok sayıda baharat vardır.

Aşağıdaki baharatları kullanmanızı öneririz:

 • Rezene
 • Kimyon
 • Kırmızı biber
 • Kekik
 • Fesleğen

5. Tatlı yerine sindirime yardımcı çay için

Kombine ettiğiniz gıdaların türleri, hem göbeğinizin azalması, hem kilo verme konusunda hem de genel sağlığınızı korumak açısından çok önemlidir.

Bu nedenle, akşam yemeğinde meyve ve tatlılardan kaçınmanın yanı sıra, farklı protein türlerini karıştırmadan basit yemekler seçmelisiniz.Tatlıyı öğleden sonra bir atıştırmalık olarak seçmek çok daha iyi olacaktır.

6. Kabızlığı kontrol edin

Kronik kabızlıktan muzdarip olan insanlar, daha düz bir karna sahip olmak istiyorsa, bu bozuklukla baş etmelidirler. Bunu, aşağıdaki çözümlerden herhangi birini kullanarak doğal olarak yapabilirsiniz:

 • Geceden ıslatılmış keten tohumu
 • Kültür eriği
 • Olgun kivi
 • Suda çözülmüş psilyum
 • Sinameki çayı (düzenli olarak)
 • Meyve ve sebze smoothieleri
 • Tam tahıllar

7. Belinizi çalıştırın

Kilo vermek ve vücudunuzu şekillendirmek için nasıl egzersiz yapmanız gerektiği hakkında her konuştuğumuzda, aynı zamanda bel bölgesinden de bahsediyoruz. Koşu, dans veya aerobik gibi her türlü kardiyovasküler aktivite, karın ve beli sıkılaştıracak, şişkinliği azaltacak ve kas yapmanıza yardımcı olacaktır.

Daha fazlasını öğrenmek ister misiniz? Okuyun: Dans etmenin sağlığınıza faydaları

8. Stresi azaltın

Stres hormonal dengeyi değiştirir; bu aynı zamanda göbeğinizin ölçüsüyle de ilgilidir. Bu nedenle, stres altındaki birçok insanda, vücudunun geri kalanı ince olmasına rağmen, karın bölgesinde şişlik vardır.

Stresin ortadan kaldırılması için, enerji yakmak için biraz egzersiz yapın ve dengeli bir beslenmeye ek olarak rahatlama tekniklerini de uygulayın.

9. İyi dinlenin

Bir diğer önemli faktör ise gece dinlenmektir. Eğer yeterli uyku almazsanız, vücudunuz stres altına girer ve kilo alırsınız. Dinlenmek için kesin saatler yoktur. Her insan kendisi için doğru zamanı bulmalı ve bu şekilde uykusunun hem onarıcı hem de kaliteli olmasını sağlamalıdır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Villoria A, Serra J, Azpiroz F, Malagelada JR. Physical activity and intestinal gas clearance in patients with bloating. Am J Gastroenterol. 2006;
 • Stults-Kolehmainen MA, Sinha R. The effects of stress on physical activity and exercise. Sports Medicine. 2014.
 • Seo AY, Kim N, Oh DH. Abdominal bloating: Pathophysiology and treatment. Journal of Neurogastroenterology and Motility. 2013.
 • Foley A, Burgell R, Barrett JS, Gibson PR. Management strategies for abdominal bloating and distension. Gastroenterol Hepatol. 2014;

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.