Antibiyotik Kullanmanın Temel Riskleri

Bir bakteri ile bir virüs arasındaki fark nedir ve bu antibiyotik kullanmanızı gerektirir mi? Bugünkü yazımızda antibiyotiğe dair bu ve daha fazlasını öğrenin!
Antibiyotik Kullanmanın Temel Riskleri

Tarafından yazılmıştır Francisco María García

Son Güncelleme: 27 Mayıs, 2022

Basit bir şey gibi gözükse de antibiyotik kullanmanın bazı riskleri vardır ve bunlara karşı dikkatli olmanız önemlidir.

Yıl boyunca birçok hastalık, soğuk algınlığı, boğaz ağrısı ve viral enfeksiyonlar başınıza geliyor ve bunları antibiyotikle tedavi etmeye çalışıyorsunuz.

Birçok durumda, bize bir antibiyotik vermesini ümit ederek doktora gidiyoruz ancak antibiyotik her zaman en iyi alternatif değildir.

Antibiyotik kullanmanın olası yan etkileri

antibiyotik

Bu ilaç ilk kez 1940 yılında kullanılmıştı ve en büyük tıbbi ilerlemelerden biri olmuştu ancak antibiyotiklerin aşırı kullanımı vücutta dirençli bakteriler yaratabilir.

Bu tür ilaçlarla ilgili akılda tutulması gereken bir diğer önemli faktör, ürettiği yan etkilerdir.

Örneğin, çocuklar antibiyotik kullandığında mide ağrısı ve ishal gibi olası yan etkilere maruz kalırlar. Ayrıca bu ilaca alerjik olabilirler.

Virüs ve bakteri arasındaki fark

Bakteriler ve virüsler sağlığımızı etkileyebilecek iki tür mikroptur. Her iki mikroorganizma benzer semptomlara sahiptir, çoğalır ve benzer şekilde gelişir.

Bakteri

Bakteriler bağımsız olarak hücrelerde bulunan canlı mikroorganizmalardır.

Vücudumuzun birçok yerinde bulunurlar ve çoğu zaman zararlı değillerdir. Lactobacillus, bağırsakta yaşayan ve gıdaları sindirmemize yardımcı olan yararlı bir bakteri türü olarak bilinir.

Bununla birlikte bazı durumlarda bakteri zararlıdır ve vücudun normal süreçlerine karıştıklarında insan vücudunu istila ederek hastalığa neden olabilir.

Antibiyotikler bu durumda oldukça etkilidir çünkü mikroorganizmaların büyümesini ve gelişmesini önler.

Virüsler

Öte yandan virüsler canlı olmadığı için tek başlarına var olamazlar. Aslında bunlar, genetik materyalleri ince bir protein katına sarılmış parçacıklardır.

Büyümeleri ve çoğalmaları yalnızca canlı hücreleri istila ettikten sonra gerçekleşir.

Bağışıklık sisteminiz bazı virüslerle vücudunuzu etkilemeden önce savaşabilir ancak antibiyotikler virüslerle savaşmak için kendi başına etkili değildir.

Antibiyotiğin zararları

antibiyotik kullanmanın tehlikeleri

Soğuk algınlığınız olduğunda ya da diğer virüs hastalıklarına yakalandığınızda antibiyotik kullanmanın hiçbir faydası olmayacaktır.

Faydasız olmasının yanı sıra, bu antibiyotik kullanımı gelecekte sağlığınızı olumsuz yönde etkiler.

Örneğin dayanıklı bakterilerin gelişimini artırır. Bu ilacın sık ve uygunsuz kullanımı, bakteri veya diğer mikropları mutasyona uğratabilir ve antibiyotiğe adapte edebilir. Bu da antibiyotiğin bakteri ve mikroplarla savaşmasını imkansız hale getirir.

Bu duruma “bakteri direnci” veya “antibiyotik direnci” adı verilir. Bu meydana geldiğinde dirençli bakterilerle mücadele etmek için daha yüksek dozda daha güçlü ilaçlar veya antibiyotikler gerekecektir.

Yanlış şekilde antibiyotik kullanmanın başka olumsuz sonuçları da olabilir.

Antibiyotikler, hem kötü hem de iyi birçok farklı bakteri türünü ortadan kaldırabilir. Bu, antibiyotiklerin vücudunuzun sağlıklı olması için yararlı olan bakterileri bile vücuttan attığı anlamına gelir.

Üstelik, bu ilacı kullanmak gıda sindirimine yardımcı olan yararlı bakterileri de öldürür bu nedenle bakterilerdeki eksiklik kişide ishale neden olabilir.

Bu nedenle, başka alternatif tedavi yöntemleri bulmak çok önemlidir.

Soğuk algınlığı, grip veya diğer virüs enfeksiyonları gibi basit hastalıkları etkisiz hale getirmek için antibiyotik kullandıkça, gereken durumlarda zararlı bakterileri ortadan kaldırmak zorlaşır.

Bunun bir sonucu olarak, işe yarayacak bir tedavi bulmak için doktora daha sık gitmeniz gerekebilir.

Antibiyotik kullanırken

antibiyotik kullanmanın kuralları

Sadece bakteriyel enfeksiyonları tedavi etmek için antibiyotik kullanmanız gerekir. Özellikle bir virüsün yol açtığı hafif bir enfeksiyon probleminiz varsa bu virüsü kendi haline bırakmalısınız.

Antibiyotiklere dirençli mikropların gelişimini önlemek için böyle yapmanız gerekir. Doktor, enfeksiyon probleminizin ciddiyetine göre size en doğru tedaviyi verecektir.

Hafif bir hastalığınız olup olmadığınıza bağlı olarak antibiyotik kullanıp kullanmama kararını doktorun takdirine bırakmanız gerekecektir.

Tıbbi yardım alın. Bazen doktora gitmek ve tedaviye uymak yeterli değildir. Buna ek olarak, sahip olduğunuz hastalığın bakteriyel veya virüs yüzünden olup olmadığı konusunda doktorunuzdan bilgi almak önemlidir.

Doktorunuzu hiçbir zaman antibiyotik vermesi için zorlamayın. Doktorunuz sizin için neyin doğru olduğunu biliyor.

Buna ek olarak antibiyotik etkisi yaratan doğal yöntemler de vardır. Bunları araştırın!

Faydasız antibiyotikler

Evde kalan artık antibiyotiklerin ya da bir çocuk ya da bir yetişkin için verilmiş olmasına bakılmaksızın evde bulunan ilaçları kullanmak iyi bir fikir değildir.

Özellikle hastalığınız iyileştiğinde ve tedaviniz sona erdiğinde, artan antibiyotikleri atmalısınız. İlginizi çekebilir ...

En İyi Doğal Antibiyotikler Hangileridir?
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
En İyi Doğal Antibiyotikler Hangileridir?

Doğal antibiyotikler bakteriyel rezistansa yol açmazlar. Bu yüzden, hafif enfeksiyonların tedavisi için doğal antibiyotiklerin tüketilmesi daha yar...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.