Antibiyotiklerle İlgili En Yaygın Mitler

Antibiyotiklerle ilgili bu yaygın mitler, yanlış kullanımlarına katkıda bulunur. Sorun, devam eden yanlış kullanımlarının bakteri direnci oluşturması ve ardından bunun gerektirdiği risklerdir. Bu makalede daha fazlasını öğrenin!
Antibiyotiklerle İlgili En Yaygın Mitler
Mariel Mendoza

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Mariel Mendoza.

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 04 Ocak, 2023

Antibiyotiklerle ilgili efsaneler, bakteriyel hastalıkların tedavisi için terapötik alanda bir krize yol açmıştır. Bu ilaçlar yüksek talep görüyor ve etraflarındaki efsaneler insanları sadece onları yanlış kullanmaya teşvik ediyor.

Bunun nedeni, bu mikroorganizmaların antibiyotiklerin etkinliğini engelleyen direnç mekanizmaları geliştirebilmeleridir. Bunun sonucunda, bilim insanlarının farklı etki mekanizmalarına sahip yeni antibiyotikler geliştirmeleri gerekir.

Ancak bu tedavi seçenekleri sınırlıdır ve antibiyotik kullanma şeklimizi değiştirmezsek bazı hastalıkların tedavi edilemez hale geldiği bir noktaya gelebiliriz. Bu nedenle, bu ilaçlar hakkında bilgi sahibi olmak ve tüm şehir efsanelerine inanmamak önemlidir.

İlaçlar tehlikeli kimyasal maddelerdir ve insanlar bunları haklı bir sebep olmadan kullanmamalıdır. Bu nedenle, antibiyotik alırken tıbbi veya farmasötik tavsiye önemlidir.

Antibiyotiklerle ilgili mitler

1. Antibiyotikler her şeyi tedavi edebilir

Yukarıda söylediğimiz gibi, birçok insan antibiyotik kelimesini kesinlikle her şeyi tedavi edebilen sihirli bir ilaçla ilişkilendirir. Bu, çok açıkça yanlış bir bilgidir. Antibakteriyel ilaçlar adından da anlaşılacağı gibi bakterilere karşı kullanılan ilaçlardır.

Bakteriyel bir enfeksiyonla doktora gittiğinizde ve bir antibiyotik reçete ettiklerinde, bir veya iki gün içinde iyileşme eğiliminde olursunuz. Bu yüzden insanlar bunların herhangi bir hastalığa karşı etkili olduğunu düşünüyorlar. Gerçekte muhtemelen olan şey, ortadan kaldırılması gereken bir bakteri olduğu için bir doktorun bir antibiyotik reçete etmesidir.

ellerin uzattığı bir sürü antibiyotik

2. Ucuz olanı değil, pahalı antibiyotiği almalısınız

Bu, antibiyotiklerle ilgili halk arasında yaygınlaşan başka bir efsanedir. “Pahalı” olanı “en iyi kalite” ile ilişkilendirme eğilimindeyiz ve bu nadiren doğrudur. Gördüğünüz gibi, jenerik ve ticari ilaç kavramları hakkında net olmak önemlidir. Ayrıca, aralarındaki tek fark, bazılarının süslü bir marka ismine sahip olmasıdır.

Her iki ilaç da aynı kimyasal maddeyi aynı miktarda içerir. Bunu sağlamak için bazı titiz çalışmalar yapılır. Aslında, daha pahalı antibiyotiklerin böyle olmasının tek nedeni şirketlerin markayı pazarlamak için çok para harcıyor olmasıdır.

Bu, aynı pizzayı iki farklı ambalajda satın almak gibi bir şeydir. Biri üreticinin adı olduğu için pahalı, diğeri ise markası olmadığı için ucuzdur. Pizza temelde aynıdır, ama farklı bir ticari sunum altında satılmaktadır.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: En İyi Doğal Antibiyotikler Hangileridir?

3. Antibiyotik direnci sağlıklı insanlar için sorun değildir

Herhangi bir ülkede, herhangi bir yaştaki herkes, antibiyotik tedavisine dirençli bir bakteriyel enfeksiyona yakalanabilir. Halihazırda bir direnç mekanizması geliştirmiş olan bakteriler herkese bulaşabilir ve daha önce ona karşı etkili olan tedavi artık etkili değildir.

Bu nedenle, bakterileri “uyarmamak” ve etkilerine uyum sağlamaları için bu tür ilaçları aşırı kullanmamak önemlidir. Tıbbi reçetelerin amacı bu ilaçların kullanımını kontrol etmektir.

reçeteye bakan eczacı
Antibiyotikler yan etkileri nedeniyle reçete gerektirir.

4. Antibiyotiklerle ilgili efsaneler: Evde sahip olduklarınızı kullanın

Birçok farklı antibiyotik türü vardır. Her birinin bir dizi endikasyonu ve uygulama kılavuzu vardır. Hepsinin her enfeksiyon türü için uygun olmadığını unutmayın.

Ayrıca, her insan bu tür tedavilere farklı tepki verir. Bu nedenle asla eski ilaçları kullanmamalısınız. Yeniden kullanmayı düşündüğünüz ilaçlar kötü durumda olabilir ve etkilerini kaybetmiş olabilir.

Bu nedenle, doktorunuz onaylamadıkça bunları kullanmayın. Ayrıca doktorunuz tedavinin miktarını ve süresini de belirlemelidir.

Sonuç

Son olarak, duyduğunuz ve okuduğunuz her şeye inanmayın. Bu tür ilaçların nasıl çalıştığını bilmek önemlidir ve herhangi bir şüpheniz varsa mutlaka bir sağlık uzmanına danışın. Tahmin edebileceğiniz gibi, antibiyotik kullanımı konusunda size sadece bir doktor veya eczacı tavsiye verebilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Alvarez, E. (1947). Antibióticos. Medicamenta. https://doi.org/10.2307/j.ctvkjb56f.12
  • Sánchez, J. S. (2006). Resistencia a antibióticos. In Revista Latinoamericana de Microbiologia.
  • Paredes, F., & Roca, J. J. (2004). Acción de los antibiòticos. Ámbito Farmacéutico Farmacologia.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.