Reçeteli İlaçların Kötüye Kullanılması Nasıl Engellenir

Reçeteli ilaçların kötüye kullanımı sağlığınız üzerinde ciddi sonuçlara yol açabilir. Peki bu durumu nasıl engelleyebilirsiniz?
Reçeteli İlaçların Kötüye Kullanılması Nasıl Engellenir

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Elbette, bazı ilaçların neden sadece reçete ile verildiğini biliyorsunuz. Bu, sağlığınıza zarar verebilecek ilaçların kötüye kullanılması ve kontrolsüz ilaç kullanımından kaçınmanın bir yoludur. Ancak bu, alınan tüm önlemlere rağmen yine de gerçekleşir.

Pek çok hastalık ya da durumda ağrıyı azaltmak için analjeziklere ihtiyaç duyulur. Diğer vakalarda ise anksiyete ve insomnia gibi problemleri tedavi etmek için sinir sisteminizi baskılayan ilaçlar vardır.

Bu ilaçların reçeteye ihtiyacı olmasına rağmen, problemin ortaya çıktığı nokta her doktorun bunları almanızı önerme şekli ve en sonunda, hastanın ne yaptığıdır. Reçeteli ilaçların kötüye kullanılması korkunç sonuçlara yol açabilir ve dünya çapında ciddi bir kamı sağlığı sorunudur.

Reçeteli İlaçların Kötüye Kullanılması Neden Gerçekleşir?

Reçeteli ilaçları kötüye kullanan bir kadın.
İlaçların yanlış kullanımı bu ilaçların etkinliklerini etkiler ve tehlikeli de olabilir.

İnsanların reçeteli ilaçları kötüye kullanmasının birkaç sebebi vardır. Örneğin, bazı ilaçların kendileri dahi bağımlılığa neden olabilir. Aşağıda bazı nedenleri listeleyeceğiz.

  • Yanlış inanışlar: bazen insanlar doktorun önerdiği dozdan daha fazla almanın ilacı daha etkili hale getireceğine inanır. Olabilecek olan şey, en iyi durumda bile, vücudunuzun dirençli hale gelmesi ve ilaçların etki göstermesi için daha da yüksek dozlar almanıza gerek olmasıdır.
  • Duygusal problemler: Eğer kişi iyi bir psikolojik durumda değilse, daha çok uyumak ve düşünmemek için, belli bir şekilde hissetmelerine yardımcı olması için, ve duygusal acılarından kaçınmak için reçeteli ilaçlara başvurabilirler.

Duygusal problemler çok ciddi olduğunda, reçeteli ilaçları kötüye kullanan insanlar ilaçları suistimal ederek kendilerine zarar vermeyi deneyebilirler.

Vakaların büyük bir çoğunluğunda suistimal ilacı yanlış almak yolu ile gerçekleşir, bu da insanların etkileri hissetmek için dozu arttırmak zorunda kalmasına neden olur. Ancak, uzun süreli tedavilerde, ilaç doğru şekilde alınsa bile aynı sonuç ortaya çıkabilir.

Reçeteli İlaçların Suistimal Edilmesinin Engellenmesi

Aşırı doz ilaç almış bir kişi.
Reçeteli ilaçların kötüye kullanılması sağlığınız için, ve bazı durumlarda küresel sağlık için ciddi sonuçlara neden olabilir.

Belirli ilaçların kötüye kullanımını engellemek için alınan önlemlere rağmen, bu kötüye kullanım durumu gerçekleşmeye devam ettiği için eğer mümkünse daha da fazla önlem alınmalıdır.

Bunu yapmak için istem dışı doz aşımı, sağlığa olumsuz etkiler ya da kontrolsüz ilaç kullanımı nedeniyle ortaya çıkan istenmeyen yan etkiler gibi kötü durumlardan kaçınmak için bazı engelleme yöntemlerinin hayata geçirilmesi önemlidir.

Tedavi Süresinin Tanımlanması

Örneğin benzodiazepinler söz konusu olduğunda doktor tedavinin ne kadar sürmesi gerektiğini spesifik şekilde tanımlamalıdır. Bu; insomnia, anksiyete ve diğer bozuklukların (örneğin obsesif-kompulsif bozukluk) tedavisi için reçete edilebilen psikotropik bir ilaçtır.

Bu maddeyi alırken bağımlılık riski çok yüksektir. Bu sebepten dolayı, insanların bu ilacı 8 ila 12 haftadan daha uzun bir süre boyunca almamaları önerilir. Bu süreçten sonra doktor bağımlılığı engellemeye yardım etmek için ya farklı çözümler aramalı ya da ilacı değiştirmelidir.

Psikolojik Danışma

Sağlıklı alışkanlıklar oluşturmalarına yardımcı olmak ve reçeteli ilaçların ne zaman gerekli olduğunu anlamalarını teşvik etmek için reçeteli ilaçları kötüye kullanan hastalara psikolojik danışma sunulması çok önemlidir.

Benzer şekilde, bu kötüye kullanma davranışını teşvik eden farklı duygusal yönler üzerinde çalışılabilir ve bunun yerine kişiye hayatlarında karşılaşıyor olabilecekleri farklı problemleri çözmek için araçlar sağlanabilir.

Her Tür Destek

Hastanın yaşamını etkilemeye başladığında, reçeteli ilaçların kötüye kullanılması durumunu durdurmak için destek esastır.

Eğer hasta dindarsa, kendi inançlarından olan insanlardan destek isteyebilir. Eğer değilse, çok yardımcı olabilecek pek çok destek grubu vardır. Benzer şekilde, aile, partner ve arkadaşlar da gerekli bir destek sistemidir.

Bu yazımızın doktor tarafından verilen talimatları takip etmenin önemini daha iyi anlamanıza ve reçeteli ilaçları kötüye kullanmaktan kaçınmanıza yardımcı olduğunu umuyoruz. Bazı ilaçlar, eğer bağımlısı olursanız hem sağlığınızı hem de hayatınızı mahvedebilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Ayuso Gutiérrez, José Luis. (2008). ¿Está justificado el tratamiento prolongado con benzodiacepinas?. Salud mental31(6), 429-430. Recuperado en 31 de enero de 2019, de http://www.scielo.org.mx/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0185-33252008000600001&lng=es&tlng=es.
  • Caballero Aranda, Inma, & Sevilla Lerena, MP.. (2014). Abuso de fármacos en medio sanitario: programas de tratamiento. Medicina y Seguridad del Trabajo60(235), 434-454. https://dx.doi.org/10.4321/S0465-546X2014000200014
  • Ramírez Ramírez, Martha Ofelia. (2006). La Prescripción de medicamentos y su repercusión socialDrug prescription and its social impact. Revista Cubana de Salud Pública32(4) Recuperado en 31 de enero de 2019, de http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0864-34662006000400016&lng=es&tlng=es.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.