Apandisitin En Belirgin Semptomları Nelerdir?

Apandisit semptomlarını tanıyabilmek ve derhal doktora gitmek hayati önem taşımaktadır. İhtiyaç duyduğunuz anda yardım alabilmeniz için apandisitin belirtilerini öğrenin.
Apandisitin En Belirgin Semptomları Nelerdir?
Maricela Jiménez López

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Maricela Jiménez López.

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Apandisit, apandisin iltihaplanması sonucu oluşur. Eğer zamanında tedavi edilmezse, apandis patlayabilir. Bu da sizi hayatınızı riske atacak bir duruma sokabilir. Bu yüzden apandisitin en belirgin semptomları nelerdir, bilmeniz çok önemlidir.

Apandisitin En Belirgin Semptomları Nelerdir?

Apandis kalın bağırsakla bağlantılı, kese şeklinde bir organdır. Bu organın hayati bir işlevi yoktur. Bu nedenle apandisiniz olmadan da sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz. Apandisin işlevi hala bilinmiyor. Bununla birlikte vücutta bağışıklık sistemini güçlendiren ve enfeksiyonlara karşı bağışıklık kazandıran dokular içerdiğine inanıyor.

Bazı durumlarda apandis iltihaplanabilir. Buna ek olarak, apandisitte iltihaplanma belirtileri başladıktan sonra 48 saat ila 72 saat arasında apandis patlayabilir. Bu nedenle apandisit semptomları nelerdir bilmelisiniz, böylece başınıza böyle bir durum geldiğinde durumun farkına varabilirsiniz.

Karın Ağrısı

İltihabın ilk belirtisi olarak genellikle küçük kramplar, ishal veya karın ağrısı gösterilebilir. Apandisiniz büyür ve iltihaplanır. Bu yüzden de karnınızdaki mukoza zarı zarar görür.

düz bir karın

Bu rahatsızlık karnınızın sağ alt kısmında akut bir ağrıya neden olabilir. Apandisit belirtisi olarak sayılabilmesi için bu ağrının sürekli ve şiddetli bir ağrı olması gerekir. Bazıları, başka bölgelerde de ağrı hissedebilir. Böyle bir durumda apandisin sırtta veya leğen kemiğinde ağrıya neden olması muhtemeldir.

Hafif Ateş

Apandisit genellikle 37ºC ila 38ºC bir ateşe neden olur. Soğuk soğuk terlemeniz de mümkün. Eğer apandisiniz patlarsa, ortaya çıkan enfeksiyon ateşinizi yükseltebilir. Ateşiniz 38ºC’ye çıkabilir. Bu durum aynı zamanda kalp atışınızı da hızlandırır.

Sindirim Problemleri

karnını tutan kadın

Apandisit bulantı ve kusma gibi belirtiler gösterebilir. İştahınız kapanabilir ve hiçbir şey yiyemeyebilirsiniz. Kabızlık veya şiddetli ishale maruz kalabilirsiniz. Gaz çıkarmakta sorun yaşayabilirsiniz. Eğer bu problemi yaşarsanız, bu bağırsağınızın kısmen veya tamamen tıkandığının bir göstergesi olabilir. Tabii ki, bu da alttaki iltihapla ilgili olabilir.

Çocuklarda Apandisit Belirtileri

Çocuklar her zaman nasıl hissettiklerini tam olarak anlatamazlar. Ağrıyan bölgelerini de tam olarak tarif edemeyebilirler. Karın bölgelerinin tamamının ağrıdığını söyleyebilirler.

Bu da ağrının apandisitten kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamanızı zor hale getirir. Yani, bu ağrıyı başka bir ağrıyla karıştırmanız mümkündür. Mide virüsü veya idrar yolları enfeksiyonu ağrısına benzer olabilir. Yine de, apandisit belirtileri gözlemlediğinizde temkinli olmakta yarar vardır.

Patlayan bir apandis herkes için çok tehlikelidir ancak bebeklerde ve küçük çocuklarda ölüm tehlikesi çok daha fazladır.

2 yaşın altındaki çocuklar apandisit durumunda aşağıdaki belirtileri gösterir:

 • Kusma
 • Şişmiş bir karın
 • Karında hassaslık, duyarlılık

2 yaşından daha büyük çocuklarda ve gençlerde belirtiler daha çok şu şekilde olur:

 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Karnın sağ alt kısmında ağrı

Hamilelik esnasında apandisit belirtileri

muayene olan hamile kadın

Apandisit semptomlarının birçoğu mide krampları ve mide bulantısı gibi hamilelik yan etkilerini tekrar eder. Ancak, insanlar bazen apandisitin en belirgin semptomları dışında da belirtiler gösterebilir. Bu durum özellikle hamileliğin son dönemleri için geçerlidir.

Hamilelik boyunca, rahim büyüdüğü için apandis de büyür. Bu sebeple, karnınızın sağ alt kısmından çok sağ üst kısmında bir ağrı hissedebilirsiniz.

Apandisit hastalığı yaşayan hamile kadınlar şu belirtileri göstermeye daha çok meyillidirler:

 • Mide yanması
 • Gaz
 • Kabızlık ve ishal problemi

Risk faktörleri nelerdir? Apandisiti önleyebilir miyim?

Apandisit her yaştan insanda görülebilir. Ancak genellikle 10 ila 30 yaş arası insanlarda nüks eder. Kadınlarda olduğu kadar erkeklerde de görülen bir durumdur. Apandisiti önleyemezsiniz ancak riski azaltacak önlemler alabilirsiniz.

Eğer lif yönünden zengin besinlerle besleniyorsanız, apandisit problemi yaşamanız daha az olasıdır. Tükettiğiniz meyve ve sebzelerin miktarını artırın.

Lif yönünden zengin olan bazı besinler:

 • Ahududu
 • Elma
 • Armut
 • Enginar
 • Bezelye
 • Brokoli ve mercimek
 • Börülce
 • Mısır gevreği
 • Arpa
 • Yulaf unu
lif içeren gıdalar

Lif yönünden zengin besinler tüketmeniz kabızlığı önler. Aynı zamanda dışkının daha sonradan bağırsaklarda birikme ihtimalini de azaltır. Bu genellikle apandisitin en önemli sebebidir.

Apandisitin en belirgin semptomları nelerdir öğrendiğinize göre, siz veya bir yakınınızda bu belirtiler varsa derhal bir doktora görünmelisiniz.

Apandisit için evde yapabileceğiniz hiçbir tedavi yok. Hatta evde kalarak durumu daha da kötüye sürüklemeniz mümkün. Problemin apandisit olup olmadığına karar verebilecek tek kişi doktordur.

Sizden kan ve idrar tahlili istemeleri olasıdır. Bu tahlilleri vücudunuzda enfeksiyon olup olmadığına bakmak için kullanırlar. Karın ultrasonu veya tomografisi isteyebilirler. Bu testler apandisinizdeki iltihap miktarını gösterebilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.