Kalın Bağırsak Sağlığını Korumak İçin Tavsiyeler

Kalın Bağırsak Sağlığını Korumak İçin Tavsiyeler
Nelton Abdon Ramos Rojas

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Nelton Abdon Ramos Rojas.

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 03 Ocak, 2023

Kolon, ya da kalın bağırsak, yiyeceklerin sindirilmesi kısmında görev almasa da, sindirim sisteminizin çok önemli bir parçasıdır. Kalın bağırsak atıkların vücuttan uzaklaştırılmasında görev alır bu nedenle kalın bağırsak sağlığını korumak genel sağlığımız için zaruridir. 

Besinlerin sindirilemeyen kısımlarının atılması temelde basit bir olaydır. Atıkların uzaklaştırılması ince bağırsakta başlar. Sonra vücudun ihtiyacı olmayan maddeler yoluna devam ederek kalın bağırsağa iletilir.

Maddeler burada işlenir ve sonrasında sigmoid kolona, yani kalın bağırsağın son parçasına iletilip oradan da rektum ile dışarı atılır.

Sağlıklı bir kalın bağırsak besinleri çok verimli bir şekilde emerken toksinleri de geride hiçbir parçasını bırakmayacak şekilde vücuttan atabilir.

Kalın Bağırsak Sağlığını Korumak İçin Faydalı Bilgiler

kalın bağırsak sağlığını korumak
  • Sağlıklı beslenmek: Sağlıklı bir diyet kalın bağırsak sağlığını korumak ve en iyi derecede çalışmasını sağlamak için son derece önemlidir. Ayrıca genel sağlığınızın da iyi olmasını sağlayacaktır. Sindirim sisteminizin kusursuz çalışmasına yardımcı olacak bazı yiyecekler şunlar olabilir: lif içeriği yüksek gıdalar, meyveler, sebzeler, tam tahıllı ürünler, fasulye ve bezelye.
  • Uygun fiziksel aktivite ve spor yapmak: Devamlı ve istikrarlı olarak spor yapmak sağlıklı bir sindirim sisteminin gereklerindendir ve kalın bağırsak sağlığını korumak için harika bir yöntemdir. Yavaş metabolizma çalışan veya hazımsızlık gibi şikayetler, toksinlerin ve zehirli atıkların vücudunuzda daha uzun süre kaldığını göstermektedir. Bu yüzden hayatınıza biraz hareket katmak ve en kısa sürede spora başlamak önemlidir.
  • Yeterli miktarda sıvı alma: Tavsiye edilen miktarda sıvı tüketmek, vücudunuzun toksinlerden arınabilmesi için gereklidir. Aynı zamanda bol su içtiğinizde dışkınız çok daha yumuşak olacaktır. Bu da dışkının kalın bağırsaktaki hareketini ve dolayısıyla dışarı atılmasını kolaylaştıracaktır.
bağırsak florası

Her tedbiri alsanız dahi kalın bağırsak sağlığını korumak kolay olmayabilir. Çünkü  stres ve gerginlik, uyku düzeninde değişiklik veya sürekli olarak seyahat etme zorunluluğu gibi nedenler bazı insanların sindirim sisteminin düzeninin bozulmasına yol açabilir.

Bağırsaklarınızda biriken ve atılmayı bekleyen zararlı maddelerin ve toksinlerin vücudunuzdan atılmasına yardımcı olmak için kalın bağırsağın ayda en az iki kez temizlemesi gereklidir.

Oksijen bazlı ürünleri kullanmanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın, çünkü bunlar kalın bağırsağınızı tahriş etmeyecektir.

Sağlıklı bağırsaklara sahip olmanın daha kaliteli bir hayata sahip olmanızı sağlayacağını unutmayın.  İlginizi çekebilir ...

Zencefil ve Papatya Çayı ile Hassas Bağırsak Sendromundan Kurtulun
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Zencefil ve Papatya Çayı ile Hassas Bağırsak Sendromundan Kurtulun

Spazm ve iltihap önleyici içeriğiyle zencefil ve papatya çayı, bağırsakları rahatlatmak ve sindirim sistemi rahatsızlıklarıyla savaşmakta yararlıdı...
Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.