Sağlıklı bir Kalın Bağırsak İçin

· 21 Şubat, 2015

Kolon, ya da kalın bağırsak, her ne kadar yiyeceklerin sindirilmesi kısmında görev almasa da, sindirim sisteminizin çok önemli bir parçasıdır. Kalın bağırsak atıkların vücuttan uzaklaştırılması kısmında görev almaktadır, bu nedenle de sağlıklı bir kolona sahip olmak tüm vücudunuzun çalışmasını düzenleyip iyileştirecektir.

Besinlerin sindirelemeyen kısımlarının atılması temelde basit bir olaydır. Atıkların uzaklaştırılması ince bağırsakta başlar, burada vücudun ihtiyacı olmayan maddeler devam ederek çıkan kolona geçer, oradan da inen kolona iletilirler. Maddeler burada işlenir ve sonrasında sigmoid kolona, yani kalın bağırsağın son parçasına iletilip oradan da rektum ile atılırlar. Sağlıklı bir kalın bağırsak besinleri çok verimli bir şekilde emerken toksinleri de geride hiçbir parçasını bırakmayacak şekilde vücuttan atabilir.

Sağlıklı bir Kalın Bağırsak için Faydalı Bilgiler

Colon-irritable-500x325

  • Sağlıklı beslenme: Sağlıklı bir diyet kalın bağırsağınızın sağlığı ve en iyi derecede çalışması için de son derece önemli olup sonuçta genel sağlığınızın da iyi olmasını sağlayacaktır. Sindirim sisteminizin bu kısmını kusursuz durumda tutacak bazı iyi yiyecekler şunlar olabilir: fiber (lif) içeriği yüksek gıdalar, meyveler, sebzeler, tam tahıllı ürünler, fasulye ve bezelye.
  • Uygun fiziksel aktivite ve spor yapma: Devamlı ve istikrarlı spor  yapma sağlıklı bir sindirim sisteminin gereklerindendir. Yavaş çalışan sindirim sistemi veya hazımsızlık gibi şikayetleriniz olduğunda, sizin de takdir edeceğiniz üzere hiç tavsiye edilmeyen toksinlerin ve zehirli atıkların vücudunuzda daha uzun süre kaldıklarını unutmamak çok önemlidir.
  • Yeterli miktarda sıvı alma: Tavsiye edilen miktarda sıvı tüketmelisiniz, zira bu, vücudunuzun toksinleri atabilmesi için gereklidir. Aynı zamanda dışkınız çok daha yumuşak olacak, bu da dışkının kalın bağırsaktaki hareketini ve dolayısıyla atılmasını da çok kolaylaştıracaktır.

Herşeye rağmen, stres ve gerginlik, uyku düzeninde değişiklik veya en basitinden sürekli olarak seyahat etme zorunluluğu gibi nedenler bazı insanların sindirim sisteminin düzeninin bozulmasına yol açabilir. Bağırsaklarınızda biriken ve atılmayı bekleyen zararlı maddelerin, toksinlerin vücudunuzdan atılmasına yardımcı olmak için ayda en az iki defa kalın bağırsak temizlemesi gereklidir. Oksijen bazlı ürünleri kullanmanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın, çünkü bunlar kalın bağırsağınızı irrite veya tahriş etmeyecektir.

Sağlıklı bağırsaklara sahip olmanın daha kaliteli bir hayata sahip olmanızı sağlayacağını unutmayın.