Artık Seni Düşünmek İstemiyorum

Bazı anılar can yakar ve can yakmaya devam eder. Ama bugün seni düşünmeyi bırakacağım çünkü bunu yapmaya gücüm ve iradem var.

Seni düşünmeyi bırakmak istiyorum ama bunu nasıl yapacağımı bilmiyorum. Adeta zihnim beni kontrol altına aldı ve seni oradan almak istiyorum ama ne yaparsam yapayım başaramıyorum.

Bu rahatsız edici bir şey. Sadece zihnimdeki anılarla ilgili değil, ama aynı zamanda olumsuz olan duygular ve hislerle de alakalı.

Ayrıca okuyun: Sorun sizde değil, öz saygınızda

Ayrıca, endişeler, tahminler ve “başka bir şey yapsaydım” ya da “her şey farklı olsaydı nasıl olurdu” gibi sorular da kafamda dolanıyor.

Bunu nasıl yapacağımı bilmiyorum ama eninde sonunda seni düşünmekten kurtulmalıyım.

Düşünceler, bana gelin


Aklınızdan bir kişiyi çıkarmak için atmanız gereken ilk adım zihninizde gelen duygularla karışık düşüncelere sırtınızı dönmemek ve onları ihmal etmemek.

Onlarla yüzleşmek istememeniz çok normal, çünkü bugüne kadar sizi çok incittiler. Ama bunu yapmazsanız şu anda hayatınızın parçası olmayan o insanı düşünmeyi bırakamazsınız.

  • Düşüncelerinizi analiz edin: onların üzerinde durun ve size nasıl ve neden öyle hissettirdiklerini anlamaya çalışın. Mantıklı olup olmadıklarını sorgulayın ve neden aklınıza bu kadar sık geldiklerini değerlendirin.
  • Çok mu endişelisiniz? Bazen kararlarımız ve seçimlerimizden şüphe duyarız. Buna pişmanlık deniyor. Ancak bu eyleme bir son verebilirsiniz, çünkü bir adım geri attığınız zaman, endişelerinizin aslında bir temeli olmadığını fark edeceksiniz.
  • Korkuyu değerlendirin: Belki de o insanı düşünmeyi bırakamıyorsunuz, çünkü yalnız kalmaktan korkuyorsunuz.
  • Kendi hayatınızı başkalarının hayatı ile karşılaştırmayın: Karşılaştırmalar sizi içinde asla rahat edemeyeceğiniz ve tatmin olamayacağınız bir olumsuzluk döngüsüne çeker.

Şu makalemizi kaçırmayın: Mutluluk insanın içinden gelir, başkalarından değil


Bu adımları gözü önünde bulundurmanız çok önemli, böylece zihninize gelen düşünceleri sağlıklı bir biçimde kabul edebilirsiniz. Bu adımlar aynı zamanda size bir çok fayda sağlayacak.

Dikkatimi başka şeylere vereceğim

O kişi hakkında bütün düşüncelerle yüzleştiğimiz zaman, onlar kendi yoluna gidebilir. Diğer bir değişle aklınıza gelebilirler ama sonra yine giderler.

Yine de daha bir çok düşünce size anksiyete, melankoli, üzüntü, keder ve şüphe vermeye devam edebilir. Bunlar için yapabileceğiniz alternatif bir şey var: Dikkatinizi başka şeylere vermek.

Birisini unutmak için yeni şeyler yapmak ya da sevdiğiniz şeyleri odaklanmaktan daha iyi bir teknik yoktur. Şimdi kendinize ayıracak zamanınız var, yani bu zamanı kendinize ayırın.

Arkadaşlarınızla dışarı çıkın, yeni insanlarla tanışın, işinize odaklanın, bir yolculuk planlayın, yeni bir hobi edinin, her zaman yapmak istediğiniz bir şeyi yapın…

Bunların hepsi sizin meşgul edecektir ve böylece unutmak istediğiniz insan ara sıra aklınıza gelse de onu artık düşünmeyeceksiniz

Acaba bu yöntem gerçekten problemleri uzak tutuyor mu diye düşünebilirsiniz. Aslında tutmuyor ama açıkladığımız adımları uygularsanız sonuçları göreceksiniz.

Bu kurtulması zor olan düşünceleri ortadan kaldırmak için ikinci bir seçenek.

Seni düşünmeyi bırakmak için, seni hayal etmeyi bırakmalıyım

Daha bitmedi. Kendinizi hala kötü hissediyorsunuz ve bu kişiyi hala unutamıyorsunuz. Bunun nedeni sürekli onunla bir ilişki içinde olduğunuzu hayal etmeniz. 

Bir şeyi haline getirdiğimiz zaman gün içinde hayal kurarız ve olacaklar hakkında kendimizi yanlış yerlere yönlendirirız.

Bu zihnimize yapışır ve o kişiyi düşünmekten kendimizi alıkoyamayız.

Aklınızda hala o günler, öpücükler ve beraber deneyimlediğiniz şeyler dolanır. Bu anıları gülümseyerek hatırlarsınız, ama sonunda gülümsemeniz gözyaşlarına dönüşür.

Bu aslında, bir işkence yöntemidir, çünkü bu hayallerden hiçbir şey elde edemezsiniz. Bunlar birer ilüzyondur ve şu anda varolmayan acı verici anılardır. 

Şunuda belirtmeliyiz ki bu önerileri ve sizin için işe yarayan diğer yöntemleri takip ederseniz, zamanla her şey yerli yerine oturacak.

Birisi hakkında düşünmeyi bir gecede bırakamazsınız. Bu zaman ister, olanları kabul etmeyi gerektirir.

Gerçekliği reddeder, sürekli şikayet eder ve acınız içinde huzur bulmaya çalışırsanız, bu durum çok daha uzun süre devam edecektir.

Dolayısıyla başınıza gelenleri kabul etmeyi, vazgeçmemeli ve beklemeyi öğrenmelisiniz. Eninde sonunda sizi rahatsız eden her şey peşinizi bırakacak.

Bugün seni düşünmeyi bırakacağım çünkü bunu yapmak için gücüm ve iradem var!

Bunlar da ilginizi çekebilir