Öpüşmek Ve Öpüşmenin Sağlığa 7 Faydası

Öpüşmek Ve Öpüşmenin Sağlığa 7 Faydası
Isbelia Esther Farías López

Yazan ve doğrulayan filozof Isbelia Esther Farías López.

Son Güncelleme: 26 Mayıs, 2022

Öpüşmenin birçok çeşidi vardır ve öpüşerek birçok duygu ve hissinizi gösterebilirsiniz. Öpmemizin ya da öpülmemizin nedeni ne olursa olsun, öpüşmek çok güzel ve öpüşmenin faydaları gerçekten şaşırtıcı. Şimdi bu faydaların neler olduğunu öğreneceğiz.

Kan Basıncını Düşürür

Tutkulu bir şekilde öptüğünüzde ya da öpüldüğünüzde, kalp ritminiz hızlanır. Bu da kan damarlarının genişlemesine ve kanın vücudunuzdaki tüm organlara daha kolay bir şekilde iletilmesine yardımcı olur.

Böylece kan basıncınız normal seviyeye gelir. Bu durum yüksek tansiyonlu kişiler için çok faydalıdır.

Adet Sancılarını ve Baş Ağrısını Azaltır

Uzmanlar öpüşmenin, baş ağrılarını ve adet sancılarını dindirebileceğini belirtiyor. Bunun sebebi ise, birini öptüğünüzde ya da biri tarafından öpüldüğünüzde duyduğunuz haz sayesinde damarlarınızın genişlemesidir.

Diş Çürüğü Oluşumunu Engeller

Tükürük salgısı öpüşme esnasında çoğalır ve öpüşürken tükürük alışverişi yapmak kaçınılmazdır. İşte bu yüzden öpüşme, diş çürüklerinin oluşmasının başlıca sebebi olan diş plaklarını yok eder.

Öpüşmek Mutlu Eder

Öpüşmek, mutluluk hormonu salgılarını arttırma etkisine sahiptir. Bunlardan bazıları; dopamin, serotonin ve oksitosindir. Bu hormonların seviyelerinin yükselmesi, büyük bir mutluluk ve haz duyulmasını sağlar.

Öpüşmek Kalori Yaktırır

Her bir tutkulu öpücük 8-16 kalori yakmanızı sağlayacağından, aldığınız fazla kalorileri vücudunuzdan atmanın en zevkli yolu öpüşmektir.

Öpüşmek Özgüveninizi Arttırır

İnsanlar öpüşürken arzulandığını ve değerli olduğunu hissettiklerinden, öpüşmek kişinin özgüvenini %100’e kadar arttırabilir. Bu, yaş ve cinsiyet ayrımı gözetmeksizin herkes için çok önemli bir şeydir.

Sevdiğinizi Kanıtlamanın Bir Yoludur

Öpüşmek; gerçekten eşinizin, aklınıza gelebilecek bütün güzel duyguları size yaşatabilecek kişi olup olmadığını anlamanın en iyi yoludur. Sadece bir öpücük, bu kişinin içimizde harekete geçireceği duyguları öğrenmek için yeterlidir.

Peki ya Sarılmak?

sarılan yaşlı çift

Sarılmanın faydaları öpüşmeninkinden farklıdır. Sarılmak, kan basıncı seviyesini daha hızlı düşürdüğünden, yüksek kan basıncı şikayeti olanlara çok daha etkili bir şekilde yardımcı olur.

Aynı şekilde; sarılmak, hormon salgılanmasını yüksek miktarda arttırıcı özelliğe sahiptir. Sarıldığınızda, vücudunuz çok büyük bir mutluluk ve haz duymanızı sağlayacak olan oksitosin hormonunu üretecektir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Alpert JS. Philematology: the science of kissing. A message for the marital month of june. The American Journal of Medicine 2013; 126 (6): 466. Available at: https://doi.org/10.1016/j.amjmed.2012.12.022. Accessed 01/28, 2019.
  • Floyd K, Boren JP, Hannawa AF, Hesse C, McEwan B, Veksler AE. Kissing in marital and cohabiting relationships: Effects on blood lipids, stress, and relationship satisfaction. Western Journal of Communication 2009; 73 (2): 113-133. Available at: https://doi.org/10.1080/10570310902856071. Accessed 01/28, 2019.
  • Kort R, Caspers M, van de Graaf A, van Egmond W, Keijser B, Roeselers G. Shaping the oral microbiota through intimate kissing. Microbiome 2014; 2 (1): 41. Available at: https://doi.org/10.1186/2049-2618-2-41. Accessed 01/28, 2019.
  • Light KC, Grewen KM, Amico JA. More frequent partner hugs and higher oxytocin levels are linked to lower blood pressure and heart rate in premenopausal women. Biological Psychology 2005; 69 (1): 5-21. Available at: https://doi.org/10.1016/j.biopsycho.2004.11.002. Accessed 01/28, 2019.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.