Karaciğer Aşırı Çalışırsa Ne Olur?

Aşırı yüklenmiş bir karaciğere sahip olduğunuzu vücudunuzun size gönderdiği sinyaller ile çok geç olmadan tespit edebilirsiniz.
Karaciğer Aşırı Çalışırsa Ne Olur?

Son Güncelleme: 22 Şubat, 2022

Karaciğer aşırı çalışırsa ne olur, belirtilerini öğrenmek için makalemizi okuyun!

Karaciğer Aşırı Çalışırsa Vücudumuzda Neler Olur?

Hepimiz insanların karaciğeri hakkında konuştuğunu duyuyoruz, çünkü birçok sağlık sorunu doğrudan ya da dolaylı olarak bu organla ilişkilidir.

Peki, neden? Çünkü karaciğer genellikle zayıf beslenme, kirlilik, stres, olumsuz duygular gibi faktörlerin kurbanıdır. 

Bu makalede, kolayca fark edilebilen birkaç belirti ve semptoma bakarak, karaciğer aşırı çalışırsa ne olur, onu açıklayacağız.

karaciğer

Karaciğer, vücudun kan dolaşımıyla yakından ilgili ve toksik maddeleri filtreleyen hayati bir organdır.

Karaciğer düzgün çalışmıyorsa, vücudunuz etkileri farklı şekillerde hissediyor olabilir.

Şimdi, karaciğer fonksiyonunuzu kontrol edebilmeniz için yüz, ağız, cilt ve saç üzerindeki belirtilerini açıklayacağız.

Kaşlar arasında kırışıklıklar

Uzun zamandır kırışıklıkların yaşlanma sürecinin bir sonucu olduğuna ve genetik ile er ya da geç ortaya çıkacaklarına inanılıyor.

Bununla birlikte, kırışıklıklar vücudunuzun nasıl çalıştığını gösterebilir ve hastalıkları önlemede gerçekten faydalı olabilir.

Kaşlar arasında görülen dikey kırışıklıklar bu duruma işaret eder. Bunlar, aşırı çalışan bir karaciğerden muzdarip olduğunuz anlamına gelebilir.

Kırışıklıklar ne kadar derin olurlarsa, sorun o kadar ciddidir.

cilt

Kahverengi veya yeşil lekeler

Yüzdeki koyu kahverengi veya yeşil alanlar, yalnızca kozmetik bir sorunun, yaş faktörünün veya güneşe maruz kalmanın bir sonucu değildir.

Özellikle sağ tarafta veya şakakların yakınında olan lekeler safra kesesi, pankreas veya dalakta bir sorun olduğunu göstermelerine rağmen, aşırı işleyen bir karaciğere de işaret ediyor olabilir.

Yüzünüzdeki renkler sarımsı olması, karaciğer fonksiyonunuzun bozulduğu anlamına gelebilir.

Alnınızın yağlı olması

Cilt tipi, genetik veya yaşla özdeşleştirdiğimiz başka bir faktördür. Bununla birlikte, kuru veya yağlı cilt içsel bir dengesizliğin göstergesi olabilir.

Alın üzerindeki cilt yağlı olduğunda, karaciğer işlevinde bozulma olabilir. Bazı durumlarda bu aşırı terleme ile bağlantılıdır.

Saçkıran ve bölgesel gri saçlar

saç dökülmesi

İlkbahar ya da sonbaharda normalden biraz daha fazla saç kaybetmek doğaldır.

Bununla birlikte, bazı insanlar, uzun süre açıklanamayan saç dökülmesine maruz kalırlar. Bu sorunu gidermek ve tedavi etmek için saçın hangi bölgeden döküldüğünü anlamak önemlidir.

Saçkıran kafanın ortasında ise ve saçlarınız griye dönüyorsa, karaciğeriniz de dahil olmak üzere bazı organlarınız düzgün çalışmıyor demektir. Bu hem kadınlar hem erkekler için geçerlidir.

Saçların erken grileşmesi safra kesesi ile ilgili problemlere de işaret ediyor olabilir.

Görme problemleri

Geleneksel Çin tıbbında, karaciğer doğrudan gözlere giden kan akışını etkiler. Görme problemi yaşıyorsanız, bu aşırı çalışan bir karaciğere bağlı olabilir.

Karaciğer düzgün çalışmadığında gözler doğal parlaklıklarını kaybedebilir, göz bebekleri beyazımsı görünebilir ve göz çevresindeki beyaz alanları sarımsı bir ton alabilir.

Diş etleri ve boğazın şişmesi

Birçok kişi, dişlerini fırçaladığında kanayan şişkin diş etlerine sahiptir. Bu durum, ayrıca, karaciğere ve boğazdaki iltihaplara da bağlıdır.

Bu sorunları tedavi etmek için özel diş macunları ve ağız gargaraları kullansak da, karaciğer fonksiyonlarını iyileştirmezsek diş eti ve boğazdaki hassasiyeti ve iltihaplanmayı çözemeyiz.

diş eti

Dışkınız nasıl?

Dışkımız da vücut sağlığımız açısından önemli bir gösterge olabilir.

Aşağıdaki belirtiler, dışkınızın size karaciğerinizin işlevi hakkında bir şeyler söylemeye çalıştığını anlatıyor: ağır kokulu, yapışkan dışkı zayıf sindirimin ve fermente gıdaların bir sonucudur.

  • Sert, kuru, topak topak dışkı kabızda normaldir ama aynı zamanda zayıf karaciğer işlevine de bağlıdır.
  • İshal.
  • Renksiz veya kil renkli dışkı.
  • Su üstünde kalan dışkı. Bunun sebebi düzgün sindirilmeyen yağlardır.

Peki şimdi, sizin karaciğeriniz ne durumda?

İlginizi çekebilir ...
Karaciğer Detoks Diyeti Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Karaciğer Detoks Diyeti Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Karaciğer detoks diyetleri, toksinlerin karaciğerden atılmasını sağlayarak karaciğerin daha iyi çalışabilmesi için ve hastalıkları önlemek için kul...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.