Gözlerinizde Problem Olduğunu Gösteren 5 İşaret

Gözlerinizde Problem Olduğunu Gösteren 5 İşaret
José Gerardo Rosciano Paganelli

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor José Gerardo Rosciano Paganelli.

Tarafından yazılmıştır Katherine Flórez

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Gözlerimiz günlük hayatımız için önemli bir organımızdır. Görme yetisi olmayan insanlar hayatta kalabilse de, doğuştan görmeye alışmış insanlar için gözlerinizde oluşan her sorun büyük bir önem teşkil eder. 

Buna özellikle vurgu yapıyoruz çünkü, doğuştan görme engelli insanlar görememeye alışıkken; sağlıklı gözlere sahip, en azından hala görebilen insanlar için durum farklıdır.

Normal şartlarda, görme yetisine sahip insanlar gözleri için en iyisini ister.

Ancak teknolojik aletlerin ortaya çıkması, günümüzde bazı problemleri de beraberinde getirmiştir.

Göz yorgunluğu bunlardan biridir. Uzun süre bilgisayar ekranına bakmak görmede bazı sıkıntılara yol açabilir.

Bunun yanında, harika bir organ olan gözler vücuttaki hastalıklardan haberdar olmak için de bazı işaretler gönderiyor olabilir.

Bu sebeple, gözler ihmal edilmemesi gereken organlardır. Şimdi ise gözlerinizle ilgili bazı şeylerin yanlış gittiğini gösteren birkaç işaretin üzerinden geçeceğiz.

1. Gözlerinizde dumanlı görme

Dumanlı görme eğilimine sahip birçok insan vardır. Bu durum optimal görüşü ve gözlemlemeyi imkansız hale getirir.

Göz doktorlarına göre, en sık görülen belirti toz gibi bir cismin göze kaçarak, gözü rahatsız etmesidir. Bu durum katarakttan muzdarip olacağınızın bir işareti olabilir.

Katarakt, genellikle yaşlı insanlarda görülse de tüm yaş grupları risk altındadır.

2. Sarı göz

gözlerinizde oluşan sorunlar

Gözün renkli bölümü (kahverengi en baskın renktir) olan iriste sarı rengin bulunması, bazı durumlarda görülse de çok yaygın bir durum değildir.

Bununla birlikte, sarı renk, genellikle beyaz olan sklera dahil gözün her yerinde görülüyorsa bazı sağlık problemlerinin habercisi olabilir.

Gözdeki sarı renk, böbrek hastalıklarıyla ilişkili olabilir. Çoğu zaman, böbrek tarafından üretilen bilirubin miktarının aşırı olduğu anlamına gelir.

3. Yıldızlı görme

Ani bir hareketle yataktan kalktığınız zaman, kan dolaşımınızın bir anda değişmesi başınızın dönmesine ve yıldızlı görmenize sebep olur ve bu şekilde görmeniz belirtilen durumda normal olabilir.

Bu durumun dışında yıldızlı görüyorsanız, bir sebebi vardır. Yıldızlı görme, miyop ya da glokom gibi problemlerin sinyalini veriyor olabilir.

Beklenmeyen durumlarda yıldızlı görmek, genellikle glokom ya da miyop başlangıcının belirtisidir. Retinanın gözün diğer kısmından ayrılmasına işaret eder.

4. Göz kapağı düşüklüğü

Göz kapağı düşüklüğü

Özellikle yüzdeki kırışıklıklar ve derideki besleyici maddelerin eksikliği, yaşlı insanlar arasında sık görülen bir durumdur. Derideki kirliliğin ve diğer benzeri faktörlerin yıllar içinde yavaş yavaş artmasıyla meydana gelir.

Derideki besleyici maddelerin eksikliği, göz kapaklarınızın düşmesine sebep olur. Bu durum gözlerinizde bir problem olduğunu da gösteriyor olabilir.

Göz kapağı düşüklüğü anlamına gelen ptosis, her yaşta görülebilir.

Göz kapağı düşüklüğünü tetikleyen diğer faktörler de bulunmaktadır. Örneğin, bağışıklık sisteminde düzensizlik veya beyinde tümör olması gibi.

5. Görmede düzensizlik

Görmede düzensizlik yaşamak, cep telefonu ve bilgisayar gibi cihazların aşırı parlak ekranına maruz kalmaktan ortaya çıkan yorgunlukla alakalı olabilir.

Ancak tahmin edebileceğiniz gibi, diğer ciddi problemlere de işaret ediyor olabilir.

Genel hatları ile, normal bir şekilde görüyorken, görüntü birden dumanlaşıp periferal görüş kaybına sebep oluyorsa, gözün iltihaplanmasıyla alakalı bir durum olabilir.

Bazı durumlarda birkaç dakikalığına görüş kaybı yaşanıyorsa, serebrovasküler (beyin damar hastalıkları) problemlerin habercisidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.