Daha Uzun ve Kaliteli Yaşamak İçin 9 Hile

Eğer daha uzun yaşamak istiyorsanız en kısa sürede kendinize bakmaya başlamanız gerekiyor. Sağlıklı beslenmeye başlayın, fiziksel aktivitelerinizi artırın, spor yapın ve bu alışkanlıklardan birkaçını mutlaka yaşam tarzı haline getirin.
Daha Uzun ve Kaliteli Yaşamak İçin 9 Hile

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Daha uzun ve kaliteli yaşamak için bir an evvel harekete geçin! Hayat sizi bekliyor!

Çok fazla alkol tüketmek, spor yapmamak, sağlıksız beslenmek gibi belli başlı kötü alışkanlıkların birçok hastalığa sebep olabileceğini ve yaşam sürenizi kısaltabileceğini hepiniz zaten biliyorsunuz.

Ancak yaşam biçiminizi düzeltmek ve beklenenden daha uzun yaşayabilmek için yapabileceğiniz şeyler var. Bunun yolu ise sağlıklı bir yaşam biçimini kendinize alışkanlık haline getirmek.

Hiçbir davranış biçimini sadece 2-3 gün içinde alışkanlık haline getiremeyiz, bunu unutmayın. Kendi yararınıza olan bu sağlıklı alışkanlıkları edinebilmek için düzenli olarak bunları uygulamanız gerek.

İşte daha uzun ve kaliteli bir yaşam için 9 alışkanlık:

Daha uzun ve kaliteli yaşamak

1. Çok Fazla Yemeyin

dengeli beslenme

%80 oranında doyduklarını hissettiklerinde genellikle yemeyi bırakan eski kuşak Japonları kendinize örnek alabilirsiniz.

Daha az yiyerek daha geç yaşlanırsınız.

Öte yandan, aldığınız kalorileri sadece ihtiyacınız olan miktara düşürebilirseniz, vücudunuzda T3 hormonu salgılanmasını azaltabilirsiniz. T3, metabolizmayı yavaşlatan ve yaşlanma sürecini hızlandıran bir tiroid hormonudur.

2. Cinsel Aktivitelerinizi Artırın

Haftada iki-üç kez tatmin edici bir cinsel ilişkiye girerek, yaşam sürenizi 3 yıla kadar uzatabilirsiniz.

Her cinsel ilişkiye girdiğinizde yüksek miktarda kalori yakarsınız, bu miktar bazen 30 dakika koştuğunuzda yaktığınız kaloriye eşittir.

Hangisini tercih edersiniz; koşmak mı cinsel birliktelik mi? Şüphesiz ki tercihiniz cinsellikten yana olacaktır.

Düzenli bir cinsel hayat size şu konularda da yarar sağlayacaktır:

  • Kan basıncınızı düşürür
  • Uyku kalitenizi artırır
  • Bağışıklığınızı artırır
  • Kalp sağlığınızı korur

3. Televizyonu Kapatın

Televizyon karşısında çok fazla vakit geçirmenin sağlığınıza çok ciddi etkileri olabilir.

Günde 4 saat veya daha fazla televizyon izleyen kişilerin, televizyon izleme süresini günde 2 saat veya daha aza indirenlere kıyasla %46 oranında daha erken ölme ihtimalleri vardır.

Daha uzun yaşamak aynı zamanda televizyon da izlemek istiyorsanız, televizyona biraz geriden bakmak bu alışkanlığınızın size verdiği zararlı etkileri azaltabilir.

4. Güneş Işınlarına Çok Fazla Maruz Kalmaktan Kaçının

Uzun süre güneş altında kalmak cilt kanserine yol açabilir ve kırışıklıkları ve sarkmaları artırarak cildinize zarar verebilir. Ellerinizdeki ve göğsünüzdeki güneş lekeleri, sizi olduğunuzdan daha yaşlı gösterecektir.

Ancak yine de daha kaliteli bir yaşam ve vücudunuzun ihtiyacı olan D vitaminini almak için bir miktar güneşe ihtiyacınız var.

Bu nedenle koruması (SPF) 30 faktör veya daha fazla olan bir güneş kremi kullanmanız önemli.

Eğer uzun zamandır korunmasız bir şekilde çok fazla güneş ışınına maruz kalıyorsanız unutmayın ki güneş kremi kullanmaya başlamak için asla geç değil! 

Ayrıca sadece yüzünüzün güneş ışınlarına maruz kaldığını düşünmeyin.

Eğer daha uzun yaşamak ve daha iyi hissetmek istiyorsanız, güneş kremini vücudunuzda güneş gören her yere uygulamalısınız.

5. Daha Sosyal Olun

Kalp hastalıklarına yakalanma riskiniz, güçlü bir aile veya arkadaşlık bağınız olmadığında artıyor. Bunun nedeni iste yalnızlık duygusunun atardamarlarda iltihaba sebep olabilmesi.

Sağlıklı bireylerde, bu durum yüksek kolesterolün veya sigara içmenin neden olduğu zarara eşdeğer olabilir.

Yaşlı bireylerde, yalnızlık yüzünden acı çekme daha olası bir durumdur çünkü depresyona yatkındırlar.

6. Alkolü Aşırıya Kaçmadan Tüketin

uzun yaşamak için içkiyi bırakmak

Günde iki kadeh veya daha fazla içki içen kadınlar ve günde üç kadeh veya daha fazla içki içen erkekler karaciğerlerinde ve diğer organlarında ciddi sağlık problemleriyle karşılaşabilirler.

Fazla alkol tüketimi, sosyal problemler ortaya çıkarabileceği gibi iç organlarda da kalıcı hasarlar meydana getirebilir.

Eğer daha uzun yaşamak istiyorsanız, alkol tüketiminizi azaltın. Alkolü tamamen hayatınızdan çıkarmak zorunda değilsiniz çünkü normal ölçüde alkol tüketimi sağlığınız için yararlı olabilir.

7. Sağlıklı Beslenin

Günde en az üç porsiyon meyve sebze tüketmek kalp sağlığınıza iyi gelecektir ve kalp hastalıklarına yakalanma riskinizi azaltacaktır.

Sağlıklı besinleri seçmek aynı zamanda meme kanseri riskini azaltmada önemli rol oynamaktadır.

Ayrıca, meyve ve sebzeler antioksidanlar, vitaminler ve minerallerin katkısıyla iltihaplanma, kırışıklıklar ve dolaşım sorunlarıyla savaşmanıza yardımcı olur.

8. Düzenli Spor Yapın

Günlük spor yapmak daha uzun yaşamanızı sağlayacaktır ve size kendinizi daha genç ve zinde hissettirecektir. Düzenli bir şekilde yapacağınız tempolu bir spor, yaşam sürenizi 4 yıla kadar uzatabilir.

Sporun kalp, zihin ve metabolizma üzerinde çok olumlu etkileri vardır. Günde sadece 30 dakika yürümek, kendinizi zinde ve sağlıklı hissetmeniz için yeterlidir.

9. Sigarayı Bırakın

uzun yaşamak için sigaradan uzak durmak

Sigarayı bırakmak sağlığınız ve hayatınız için yapacağınız en önemli şey olabilir. 35 yaşında hala sigara içen kadınların yaşam sürelerini 6-8 yıl azaltmış olabileceklerini biliyor muydunuz?

Bu kötü alışkanlıktan kurtulmak için hiçbir zaman geç değil!

Sigarayı bırakmak hastalıkların oluşum sürecini yavaşlatır ve uzun bir yaşamın keyfini çıkarma şansınızı artırır.

Sigarayı bırakmak, ciğerleri çoktan önemli ölçüde zarar görmüş kişilerde bile işe yarar. İlginizi çekebilir ...

Uzun Yaşamak İçin Denemeye Değer 6 Sır
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Uzun Yaşamak İçin Denemeye Değer 6 Sır

Sağlıklı ve mutlu bir şekilde uzun yaşamak için uygulayabileceğiniz ipuçları olduğunu biliyor muydunuz? Daha fazlası için bu yazımıza mutlaka göz a...


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.