Saç Sağlığınızı Etkileyen 8 Kötü Alışkanlık

Aşağıdaki alışkanlıklardan herhangi bir sizde var mı? Bir ya da birden fazlasını tespit ederseniz, saçınıza daha fazla zarar vermemek için en kısa sürede bu alışkanlıklardan kurtulmaya bakın.
Saç Sağlığınızı Etkileyen 8 Kötü Alışkanlık
Karla Henríquez

tarafından incelendi ve onaylandı. Doktor Karla Henríquez.

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Güçlü ve parlak saçlar istiyorsanız, belirli ürünlerin kullanımının ötesinde birçok yararlı ipucu olduğunu unutmayın. Her ne kadar aşağıda sizinle paylaşacağımız öneriler, saç sağlığınızı geliştirebilse de, hayat tarzının da saçın durumu ile doğrudan bir ilgisi olduğu aşikardır.

Sıvı, besin ve çözülmesi zor belirli sorunlara sebebiyet verdiği için, saçın ciddi şekilde kötüleşmesine neden olan bazı alışkanlıklar vardır.

Ne yazık ki, birçok insan bu alışkanları görmezden geliyor ve günün sonunda bunların saç sağlığını tehlikeye atabileceğini düşünemiyor.

Bugünkü yazımızda, saçınızın sağlığı açısından kesinlikle kaçınmanız gereken 8 kötü alışkanlığı sizler için bir araya getirdik.

Bir bakın deriz!

1. Sigara İçmek

kadın sigara içiyor

Düzenli sigara kullanımı, sadece solunum hastalıklarına yol açmaz. Bu kötü alışkanlık aynı zamanda kanınızdaki zehirli madde oranını arttırır ve cilt ile saçınız üzerinde olumsuz bir etki yaratır.

Bu zararlı maddeler de kanınızda birikerek, saç folikülerinin düzgün bir biçimde çalışmasını engeller.

Aşırı saç kaybı ve saç uzamasındaki zorluk, sigara kullanımının sonuçlarından bazılarıdır.

2. Stresten Uzak Durun

kadın çok stres olmuş

Stresin, duygusal sağlığınız üzerinde doğrudan bir etkisi vardır. Hem fiziksel hem de zihinsel açıdan dengesizliklere yol açabilir.

Stresin sonuçlarından biri de saçın zayıflamasıdır.

Stresli insanlar aşırı saç dökülmesi, sık görülen kepeklenme sorunu ve saçların erkenden beyazlaşması gibi sorunlar ile karşı karşıya kalabilirler.

3. Islakken Saçı Toplamak

Birçok kadının, saç ıslakken toplama gibi bir huyu vardır.

Her ne kadar bu durum ilk başta zararsız gibi görünse de, çözmesi zor olan sorunlara yol açabilir.

Kuruması için yeteri kadar süre tanınmaz ise, ıslak bir saç derisi ve saç mantar ve kepek oluşumuna açıktır.

Kimi zamanlarda bu durum, saç kökünü zayıflatır ve aşırı saç dökülmesine neden olur.

4. Saçınızı Sıcak Su ile Yıkamak

kadın duş alıyor

Bazen, soğuk suya tahammül etmek imkansız bir hale gelir ve gerçekte sıcak bir duş almak isteriz. Eğer bu kendini tekrar eden bir durumda, saçınıza büyük bir zarar veriyor olabilirsiniz.

Yüksek sıcaklık, saç derisindeki gözenekleri genişletip, saç foliküllerinin ve saçın sağlığını etkiler.

Birkaç gün sonra, normal yağ üretimini değiştirir ve bu durum da aşırı kuruluğa neden olur.

5. Güneşte Çok Kalmak

kadın güneşte kalmış

Cildiniz gibi, saçınızın da güneşin zararlı etkilerine karşı korunmaya ihtiyacı var. Her ne kadar siz zararı göremeseniz de, ultraviyole (UV) ışınları saçın görünümünü ve normal şekilde uzamasını etkileyebilir.

Uzun süre  herhangi bir koruma kalkanı olmadan güneşe maruz kalmaz, saçın esnekliğini ve gücünü azaltır.

Bu durumun etkilerini azaltmak adına şapka kullanmanızı öneriyoruz.

6. Saç Kurutucu ve Düzleştirici Kullanmak

kadın saç bakımı yaptırıyor

Bu ürünlerin birkaç dakika içerisinde saçınızı istediğiniz şekle sokma konusunda yardımcı olduklarına dair şüphe yok. Ama kurutucuların ve düzleştiricilerin aşırı kullanımı, saçın zarar görmesinin ana nedenlerinden biridir.

Bu aletler, saçtaki koruyucu tabakaya zarar verir ve iç yapısını bozar.

Düzenli kullanımı kuruluk, uçlarda kırıklık ve saçınızın cansız görünmesine neden olan diğer sorunlara sebep olur.

7. Saçınızı Çok Boyamak

Saç boyatan kadın

Saçınızı boyatmak, sizi tamamen değiştirebilir. Evet ilk başlarda harika bir görünüm kazansanız da, saçınızı sürekli boyatmanın ne gibi bir faydası olabilir?

Saç boyaları, saçınızı yedi kez daha açık bir hale getiren kimyasal maddeler içerir. Zaman içerisinde verdiği zarar birikim yapar.

Yılda dört kereden fazla saçınızı boyatmamanız ve her zaman için bir profesyonel ile çalışmanız gerektiğini hatırlatırız.

8. Saç Derinizi Kaşımak

Nedendir bilinmez, bazı insanlar gün içerisinde saç derilerini kaşır. Bu durum stresten ya da pH dengesizliğinden kaynaklanabilir.

Bu alışkanlıktaki sorun, saç kökünde yer alan canlı hücreleri etkilemesidir.

Saç derinizi sürekli olarak kaşırsanız, verdiğiniz zarar artar.

Bunu yapmanızın nedeni kepek ya da bir cilt hastalığı ise, bir uzmana görünmenizde fayda var.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Sola-Ortigosa, J., Sánchez-Regaña, M., & Umbert-Millet, P. (2009). Psoriasis del cuero cabelludo. Actas Dermo-Sifiliograficas. https://doi.org/10.1016/S0001-7310(09)71901-5
  • Contet-Audonneau, N. (2005). Tiñas del cuero cabelludo. EMC – Tratado de Medicina. https://doi.org/10.1016/S1636-5410(05)70338-X
  • Hernanz Hermosa, J. M., Minano Medrano, R., Garcia Morras, P., & Longo Imedio, I. (2000). Alopecia total del cuero cabelludo. Acta Pediatrica Espanola.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.