Saç Dökülmesi İle Mücadele Etmenin 9 Yolu

Saç dökülmesini önlemek için, hem iç hem de dış sağlığınıza dikkat etmeniz gerekiyor. Beslenmenizi geliştirin, çevresel zararlardan ve sıcaktan uzak durum, stresi kontrol edin.
Saç Dökülmesi İle Mücadele Etmenin 9 Yolu
Karla Henríquez

Yazan ve doğrulayan Doktor Karla Henríquez.

Son Güncelleme: 22 Şubat, 2022

Saç dökülmesi, gerçekten çok zor bir sorundur. Kendinize olan öz güveni sarsmak ile kalmaz aynı zamanda bir sağlık sorununun göstergesi de olabilir. Bunu engellemek için birçok tedavi yolu ve yöntem vardır. Bugünkü yazımızda, saç dökülmesi ile mücadele etmek adına en etkin yöntemleri sizler ile paylaşacağız.

Saç dökülmesi ile mücadele etmede yöntemler

1. Doğal bir şampuan seçin

kadın saçını yıkıyor

Kısa bir süre içerisinde, şampuanınız size istediğiniz görünümü kazandırabilir. Ama uzun vadede, belirli sentetik özelliklerinden ötürü saçınıza zarar da verebilir.

Bu sebeple, doğal bir şampuan kullanmanızı öneriyoruz. Her ne kadar ilk etkileri çok göz alıcı olmasa da, zaman içerisinde saç dökülmesin engelleyecektir.

Şampuana eklenen sülfat ve silikon, saçınızı yıkadıktan sonra hem yumuşak hem de parlak bir görünüm kazanmasına ek olarak harika bir görünümü size kazandırabilir. Ama saçınızın daha çabuk kirlendiğini ve kısa sürece çabuk yağlandığını ya da kuruduğunu da fark edersiniz.

Doğal şampuanlar, genel olarak Hindistan cevizi yağı, aleo vera, esans yağları, bitki özleri ve benzeri maddelerden yapılır.

2. Saçınızı her gün yıkamayın

Saçınızı zayıflatacağı ve saç derinizdeki yağ dengesini bozacağı için saçınızı her gün yıkamak iyi bir fikir değildir. Ek olarak, ıslak saçlar daha çabuk dökülür.

Eğer gerekli görüyorsanız, saçınızı iki günde bir yıkamaya çalışın.

3. Saçınıza bakmayı öğrenin

kadın duş alıyor

Saçınız da vücudunuzun bir parçasıdır ve bedenin geri kalanı gibi aynı özen ile bakıma muhtaçtır.

 • Nazik ve düzenli bir biçimde fırçalayın. Saç derisine iyi geleceği ve bukleleri engelleyeceği için doğal maddelerden yapılma fırçaları tercih edin.
 • Saçı zayıflatıp dökülmesine neden olabilecek kurutucuları ve maşaları kullanmadan aşırıya kaçmamaya çalışın.
 • Eğer saçınızı sık sık arkadan topluyorsanız, çok sıkı olmamasına dikkat edin.
 • Saç jelleri ve köpüğü gibi maddeleri kullanmayın.

4. Saç derinize masaj yapın

Saç kaybını engellemek için en iyi yöntemlerden biri her gün saç derinize masaj yapmaktır. Bu aynı zamanda yeni saç gelişimine de temel hazırlar.

 • Orta şiddette parmaklarınızın ucu ile saç derinize küçük yuvarlak daireler ile masaj yapın ve alın bölgesinden saçın arka kısmına doğru ilerleyin.
 • Bunu yapmak için en iyi zaman dilimi, yatmadan önceki 5 ile 10 dakikalık aradır.
 • Kan akışını hızlandıracağı için rahatlatıcı bir etkisi olduğunu hissedeceksiniz.

Ek besin almanıza gerek var mı?

kadın saçını tarıyor

Saç kaybı ile mücadele etmek için birçok vitamin ve mineral ilacı vardır. Yine de şunları aklınızda bulundurun:

 • Bu ek besinler, bir besin eksikliğiniz varsa yararlıdır. Eğer saç dökülmesi genetik ya da bir sağlık sorununun sonucu ise, herhangi bir yararları olmaz.
 • Bu ek besinlerin bazılar aşırıya kaçınca zararlı olacakları için her zaman bir uzmanın görüşlerine göre hareket edin.
 • Bilinen bazı en yararlı ek besinler, biyotin, çinko ve silikondur.
 • Sadece gerekli olduğu zaman kullanın.

6. Bol su için

Bu basit alışkanlığın birçok yararı vardır ve saç sağlığınızı arttırabilir. Tek yapmanız gereken, öğünlerdeki içeceklere ek olarak, günde iki litre su içmektir.

7. Tuz ve süt ve süt ürünleri tüketimini azaltın

süt ve süt ürünleri

Ne yediğinizin çok büyük önemi var. Saç dökülmesini engellemek için, beslenme programınızdan süt ve süt ürünleri ile tuzu çıkarmanız lazım.

Bu hem vücut hem de saç sağlığınıza olumlu bir şekilde geri dönüş yapacaktır.

8. Esans yağlarını deneyin

Belirli esans yağlarının saçınıza çok iyi geleceği aşikardır. Şampuana ya da saç maskesine ekleyebileceğiniz bu yağları aynı zamanda saç derinize masaj yaparken de uygulayabilirsiniz.

Bu durumda, ekstra Hindistan cevizi yağı kullanmanızı öneririz.

Aşağıdaki esans yağlarını kullanabilirsiniz:

 • Biberiye
 • Lavanta
 • Kekik
 • Tarçın
 • Çay ağacı

9. Stresi azaltın

kadın kafasını dinliyor

Stres, sağlığınızın en büyük düşmanlarından biridir ve vücuda çok büyük olumsuz etkiler şeklinde kendini belli edebilir. Saç dökülmesi de en bilinen etkilerinden biridir.

Zor, stresli ve zorlayıcı bir dönemden geçiyorsanız, bu durumu değiştirmek için hayatınızda bir takım değişiklikler yapmanızı öneriyoruz.

Yoga, meditasyon, spor, yüzme ya da tatile çıkma gibi aktiviteler yardımcı olabilir. 

İlginizi çekebilir ...
Hassas Saç Derisini Rahatlatmak İçin 5 Doğal Çözüm
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Hassas Saç Derisini Rahatlatmak İçin 5 Doğal Çözüm

Kızarıklık, kaşıntı ve iltihaplanmanın şiddetini azaltıp hassas saç derisini rahatlatmak için başvurabileceğimiz rahatlatıcı çözümler vardır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Lundie, D. (2002). Female Hairloss. Her World.
 • Maynard, L., Rème, C. A., & Viaud, S. (2011). Comparison of two shampoos for the treatment of canine Malassezia dermatitis: A randomised controlled trial. Journal of Small Animal Practice. https://doi.org/10.1111/j.1748-5827.2011.01124.x

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.