Kırışıklıkları Gidermek İçin Ev Reçeteleri

Kırışıklıkların ortaya çıkmasını önlemek veya halihazırda mevcut olanları azaltmak için, cildinizi sıkı tutmaya yardımcı, çeşitli doğal reçetelerle bazı sağlıklı alışkanlıkları birleştirmeniz gerekir.
Kırışıklıkları Gidermek İçin Ev Reçeteleri

Tarafından yazılmıştır Yamila Papa Pintor

Son Güncelleme: 25 Mayıs, 2022

Yaşlandıkça, kolajen ve elastin doku kaybedersiniz. Bu nedenle, cildiniz daha esnek ve gevşek bir hale gelir. Ama kırışıklıkları gidermek için yapabileceğiniz şeyler var.

Buna bazı günlük alışkanlıkları da eklerseniz, yüzünüzün genç görünmeyi bırakması muhtemeldir. Bu alışkanlıklar arasında sigara içmek, güneşe maruz kalmak ve kaşları çatmak vardır.

Bu yazıda size, ev reçeteleriyle kırışıklıkların nasıl azaltılacağını anlatmak istiyoruz.

Kırışıklıkları azaltmak için alışkanlıklarınızı değiştirin

Bu reçetelerin dışında, daha sıkı ve daha genç bir cilt istiyorsanız, bazı alışkanlıklarınızı iyileştirmeniz de önemlidir.

Güneşe maruz kalmaktan kaçının

Bu, bronzlaşmaya bir son vermeniz anlamına gelmez. Bu, cildinizi güneşten koruma altına almadan saatlerce dışarıda kalmamaya özen göstermeniz anlamına gelir. UV ışınları yaşlanmayı hızlandırır.

Sigara içmeyin

Sigara dumanını içinize çektiğiniz zaman, belirli bir hareket yaparsınız… Bu nedenle dudaklarınızı çevreleyen cilt kırışır! Bu işlemi birkaç kez tekrarlarsanız, bu “çizgilerin” neden ortaya çıktığını anlamak oldukça kolaydır.

Ayrıca tütüne eklenen zehirli bileşenler dokularınızın iyi bir şekilde oksijen almasını engeller.

Ölü deri hücrelerini ortadan kaldırın

kahve maskesiyle kırışıklıkları gidermek

Cildinizi ölü deri hücrelerinden arındırmaya ve derinlemesine temizlemeye başlamanız gerekir. 50 ya da 60 yaşında kırışıklıklarla dolu bir yüzünüz olmasını istemiyorsanız bu işlemi 30 yaşından sonra yapmaya başlamalısınız.

Gözeneklerinize makyaj kalıntısı, toz, ter ve kir biriktiğini unutmayın. Ölü cilt hücrelerinden kurtulduğunuz zaman cildiniz daha sağlıklı olur ve kırışıklıklar azalır.

Dinlenme

Her gece 7 saat uyumanız, kırışıklıkları gidermek için çok önemlidir. Eğer yeterli miktarda uyumazsanız, vücudunuz daha fazla kortizol üretecektir. Bu hormon sizi daha da uyarılmış bir halde bırakır ve aynı zamanda hücrelerinizin ayrışmasına neden olur.

Uyku eksikliği aynı zamanda gözlerin altında torbalar oluşmasına neden olur. Bu da, cildinizin gün boyunca maruz kaldığı hasardan kurtulmasına engel olur.

Sağlıklı beslenin

Cildinizde kırışıklıkların olması istemiyorsanız dengeli beslenmeniz gerekir. Bu kızarmış yiyecekler, kahve, tatlı ve unlu mamülleri tüketmeye bir son vermek anlamına gelir.

Aşağıda verilen gıdalardan bol bol tükettiğiniz konusunda emin olun:

 • Meyve
 • Sebzeler
 • Yağlı balık
 • Tüm hububat ve tahıllar

Arada bir, bir parça çikolata yemek sizi güneş ışınlarına karşı koruyabilir.

Kırışıklıkları gidermek için ev reçeteleri

Kırışıklıkların azaltılmasına yönelik iyi alışkanlıkların bir tamamlayıcısı olarak, aşağıda ayrıntılı olarak özetleyeceğimiz bazı ev reçetelerini kullanabilirsiniz.

1. Havuç maskesi

Bu zengin sebzede, cildinizin yaşlanmasını önleyen antioksidanlar vardır. Çiğ olarak salatada ya da smoothie ile birlikte tüketebilir, harici olarak da, yüzünüze maske şeklinde uygulayabilirsiniz.

Malzemeler

 • 2 orta boy havuç
 • 1 su bardağı su

Talimatlar

 • Havuçları soyup yuvarlaklar halinde doğrayın.
 • Blender içerisine koyun ve suyu üzerine ekleyin.
 • Pürüzsüz bir karışım elde edilene kadar karıştırın.
 • Bu kremsi karışımı bir pamuk topu ile temiz cildinize uygulayın.
 • 10 dakika boyunca etki etmesine izin verin ve ılık suyla durulayın.
 • Uyumadan önce haftada bir ya da iki kez tekrarlayın.

2. Zeytinyağı

zeytinyağı

Bu altın renkli sıvının cildinize pek çok yararı vardır. Bunun nedeni, temel yağ içeriğidir.

Bazı kadınlar bu yağı makyaj temizleyicisi olarak kullanır. Ancak cilt kuruluğundan kurtulmak için de kullanılabilir. Yağlı bir cildiniz varsa önerilmez.

Ne yapmanız gerekir?

 • Avantajlarından faydalanmak için, yalnızca bir pamuk topunu zeytinyağı ile ıslatmanız yeterlidir. Ardından, banyo yaptıktan ya da duş aldıktan sonra yüzünüzün her yerini bu pamukla ovun. Durulamaya gerek yoktur.
 • Bu işlem için badem yağını da kullanabilirsiniz. Bunun nedeni, benzer nemlendirici ve besleyici özelliklere sahip olmasıdır.

3. Süt losyonu

Süt, ölü deri hücrelerinden kurtulmanıza yardımcı olan alfa hidroksi asitlere (AHA) sahiptir. Aynı zamanda, kolajenin üretimini de uyarır. Bu da cildinize daha fazla esneklik ve gençlik kazandırır.

Ne yapmanız gerekir?

 • Kırışıklıklardan kurtulmak istiyorsanız, pamuklu bir bezi veya bir parça pamuğu biraz sütte (soğuk veya oda sıcaklığında) bekletin ve temiz yüzünüze uygulayın.
 • 10 dakika sonra, ılık su ile durulayın.

4. Aloe vera

Aloe vera jelinin birçok özelliği vardır. Doğal olarak cildinizi daha sağlıklı bir hale getirir. Sadece yaraları ya da egzamayı tedavi etmek için yararlı olmakla kalmaz. Ayrıca kırışıklıkların azaltılmasına da yardımcı olur.

Bunun nedeni, aloe veranın mükemmel bir yenileme bileşeni olmasıdır.

Ne yapmanız gerekir?

 • Yatmadan önce her gece yüzünüze birazcık aloe vera jeli yayın. Bir aloe vera yaprağını keserek bu jeli elde edebilirsiniz. Yaprağını kendinize batırmamaya dikkat edin. Durulamaya gerek yoktur.
 • Bırakın bütün gece etki etsin.

5. Damiana çayı

damiana çayı

Damiana’nın (Turnera diffusa) “ebedi gençlik çeşmesi” olduğunu söylerler. Bu nedenle, birçok kadın bu bitki ile yapılan çayları içer.

Bununla birlikte, aynı zamanda kırışıklıklarınızı azaltmak için harici bir ev reçetesi olarak da kullanılabilir.

 • Çayı hazırlayın ve soğuması için bekleyin. Ardından bir top pamuğu bu çayla ıslatın ve yüzünüze ve boynunuza sürün.

6. Yumurta akı maskesi

Yumurta birçok besin maddesi içerir. Bu nedenle, birden fazla güzellik ürünü yumurta içerir. Bunlara hem cildiniz hem de saçlarınız için olanlar dahildir.

Yumurta akı ile birlikte, birkaç dakika içinde evde yüzünüze tazelik katabilirsiniz.

Sadece yüzünüze uygulamanız ve 20 dakika boyunca etki etmesine izin vermeniz yeterlidir. Daha sonra, ılık suyla durulayın. Anında daha sıkı bir cilt elde edeceksiniz.

 • Cildi ölü deri hücrelerinden arındırmak için, çırpılmış yumurta akını biraz yulaf ile bir araya getirerek bir macun elde edebilirsiniz.
 • Bu macunu dairesel hareketlerle yüzünüze uygulayın ve 15 dakika bekleyin.
 • Ilık su ile durulayın ve sonra normal kreminizi kullanın.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Ah Kim, Min & Kim, Eun Joo & Young Kang, Byung & Kwang Lee, Hae. (2017). ”The Effects of Sleep Deprivation on the Biophysical Properties of Facial Skin”. Journal of Cosmetics, Dermatological Sciences and Applications. 07. 34-47. 10.4236/jcdsa.2017.71004.
 • Mendoza, C., Ocampo, J., Vásquez-Martínez, O. ”Las células madre en el proceso de antienvejecimiento cutáneo: el entendimiento de una nueva era”. Dermatología Cosmética, Médica y Quirúrgica. Vol 10 (1), 37-45. [Online] Avaiable at: http://www.medigraphic.com/pdfs/cosmetica/dcm-2012/dcm121h.pdf
 • Pulok K. Mukherjeea, Niladri Maitya, Neelesh K. Nemaa, Birendra K. Sarkar. ”Bioactive compounds from natural resources against skin aging”. Phytomedicine 19 (2011) 64–73. [Online] Avaiable at: http://www.pnei-it.com/1/upload/bioactive_compounds_from_natural_resources_against_skin_aging.pdf

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.