Aşırı Yeme İsteği Nelerden Kaynaklanır?

Bugün pek de kolay olmayan bir konu hakkında konuşmak istiyoruz. Bazen hayatlarımızda gerekenden daha fazla yediğimiz bir dönemden geçeriz. Sadece bu da değil. Açıklayamadığımız endişelerden dolayı da sürekli atıştırmak isteriz, gecenin ortasında uyumamız gereken saatlerde kendimizi buzdolabının önünde buluruz veya baştan çıkaran kekler yapan atıştırmacılarda buluruz kendimizi…

Neden bunu yaparız peki? Bu mide kazıntılarının ardında neler vardır? Bu anlardaki yediğimiz şeyler günlük hayatta bulamadığımız mutluluğu mu verir bize?

Bazı cevaplar bulmak için bu konuyu eşelemeye karar verdik.

Yediğiniz için mi endişeleniyorsunuz yoksa endişeli olduğunuz için mi yiyorsunuz?

iştah

“Endişeli olduğumda ya da anksiyete hissettiğimde, yemeye daha meyilli oluyorum.” Muhtemelen bunu birden fazla kez duymuşsunuzdur, ve hatta hayatınızda bunu sizin de yaşamış olmanız olasıdır. Bu süreçler kısır döngüye dönüşebilir. Daha fazla endişe duyduğumuz anlarda daha fazla yeriz fakat aynı zamanda kilo aldığımızda ve vücudumuzun nasıl değiştiğini gördüğümüzde daha da kötü hissederiz.

Bu kendimize şu klasik soruyu sorduran, çok yaygın bir problemdir: “Peki gerçekten de aç mıyım? Bunu şimdi vücudum ihtiyaç duyduğu için mi yiyeceğim yoksa sadece beni mutlu edeceği için mi? Veya gerçekten açıklayamadığım bir boşluğu doldurmak için mi bunu yapıyorum?”

Öncelikle, kendimize şu basit gerçeği söylemeliyiz, bu soruları kendinize sormanız yapıcı ve pozitif bir şeydir, bu davranışın neden olduğu şeyleri bulmak için çabalama isteğinin açık bir göstergesidir. Fakat, bazı insanlar kendilerine bunu sormazlar hiç ve aşırı derecede yemeye devam ederler.

Bu mide kazınmalarının, bitmek bilmeyen iştahın altında hangi faktörlerin olduğunu görelim:

 • Yeme arzusunun altında her zaman duygusal bir faktör olduğu söylenebilir, yiyecek anında tatmine ulaşmanın bir yolu olmuştur, veya tatlı, tuzlu, lezzetli veya yağlı şeyler bizi doldurur ve kısa bir anlığına çok güzel bir an yaşamamızı sağlar. Tatlı şeyler endorfinin salınmasına yardımcı olur, bu da bize bazı duygusal problemleri örtmek için bazen küçük hazlar verir.
 • Bazen, ilişkisel problemler bu bahsettiğimiz süreçlerde çok açık bir etkiye sahiptir, bu zamanlarda yeme arzusu kilo alımına yol açar. Bazı şeyler vardır ki partnerimize söylemek isteriz ama bu cesareti kendimizde bulamayız, çok açık bir şekilde mutsuzlukta yuvarlanırız fakat bunu nasıl çözeceğimizi bilemeyiz… Onunla baş etmek yerine bazen acımızı yemeklerden çıkarırız.
 • Kendimiz hakkında iyi şeyler hissetmediğimiz zamanlar da olabilir; aynaya bakarız ve gördüğümüzden hoşlanmayız. Bu anksiyeteye, tatminsizliğe ve fark etmesek de atıştırmaya yol açar. Bir paket cips bizi düşünmekten alıkoyduğu için, bir paket şeker bazen mutluluk verdiği için, bazen de geceleri uyuyamayıp yataktan kalktığımızda buzdolabında bir şeyler aramamızdandır.
 • Bazı günler vardır ki eve bir stres yığını ile geliriz, bir çok endişe ve düşünce ile. Bir duş alırız ve hemen ardından boş midemiz atağa geçer ve bir parça kek ile, nutellalı ekmek ile ve atıştırmalıklarla yatıştırılır… Anksiyete bazen hayatımıza biz farkında olmadan girer ve yemek yemek de günlük bir rahatlama aktivitesi olarak hayatlarımızda yer eder. Bu kadar basit. Midemize bir şey ikram ettiğimizde tatmin oluruz ve kesin bir rahatlama duyarız.

Mide kazınmalarını nasıl kontrol ederiz?

bisiklet

1. İlk olarak, mantıksal düşündüğümüzde, bu anksiyete veya yeme isteğine nelerin sebep olduğunu aramayı denemeliyiz. İş yüzünden mi? Evdeki ilişkilerinizde problem mi var? Kendiniz ile ilgili sevmediğiniz bir durum mu var? Belki de bu kendi durumunuzun sorumluluğunu almanız gereken zamandır, daha mutlu olmak için cesur olmalı ve riskler almaya açık olmalısınız, bu şekilde kendiniz ile ilgili daha iyi hissedersiniz. Denemeye değer!

2. Vücudunuzu dinleyin. Gerçekten gerçek bir açlık mı hissediyorsunuz? Bunu her seferinde, öğünlerin arasında atıştırmalıklarla midenizi doldurmak istediğiniz zaman kendinize sorun çünkü aslında bedeninizin o anda sizden istediği esas şey yiyecek değil. Vücudunuzun sizden istediği şey, problemlerinizi ve endişelerinizi çözmeniz, kendinizi tatlılarla ve yararsız besinlerle kandırmamanız. Açlığınız gerçek değil.

3. Nefes alın. Açlığın boşluğunu hissettiğiniz her anda bazı rahatlama hareketleri yapın. Yavaşça nefes alın, elinizi midenize koyun ve derince o nefesi verin. Bunu 5 defa ard arda yapın ve kendinizi rahatlatmayı deneyin.

4. Açlığınızı yeterince frenleyecek şeyleri yemeyi tercih edin. Bazı yiyecekler hem anksiyeteyi yatıştırır, hem açlığınızı giderir, hem de bir çok yararlara sahiptir, hatta vücudunuz için çok sağlıklı bile olabilirler. Aşağıda bahsedeceğimiz bu sağlıklı atıştırmalıkların notunu alın:

 • Yulaf ezmesi
 • Elma
 • Kuşkonmaz
 • Hindi göğüs
 • Şekersiz yoğurt
 • Ispanak
 • Karahindiba çayı
 • Çarkıfelek çiçeği çayı
 • Badem

5. Bir yürüyüşe çıkın.

Çok az şey dışarıda bir yürüyüş kadar terapi etkisi yaratabilir. Bu problemlerinize başka bir perspektiften bakmanıza yardımcı olacak, anksiyetenizi yatıştıracak, kalbinizi ve beyninizi özgür bırakmanızı sağlayacak. Bu yürüyüşten sonra, bazı şeyleri farklı bir bakış açısı ile görmeye başlayacaksınız. Denemeye değer diyoruz!