Asit Giderici İlaçlar Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

22 Mart, 2019
Mide asidi tüm dünyada karşılaşılan bir sorundur. Asit giderici ilaçlar bu sorunu çözmeye yardımcı olurlar ancak onları tedbirli bir şekilde kullanmak gerekir. 

Mide asidi, reflü sorunları ve sindirim problemleri neredeyse dünyanın yarısını etkiliyor. Bu sorunlar asit giderici ilaçlar kullanılarak yatıştırılabiliyor ancak zararlı etkilerinden kaçınmak için bu ilaçları dikkatli ve doğru bir şekilde almamız gerekiyor.

Asit giderici ilaçlardan en iyi şekilde faydalanmasını bilmeliyiz. Bu yazıda asit giderici ilaçlarla ilgili bilmeniz gereken bazı şeylerden bahsedeceğiz.

Asit Giderici İlaçlar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kendi kendinize ilaç içmekten kaçının

öksüren kadın

Bu ilaçları satın almak için bir reçete gerekmediğinden pek çok kişi rastgele içmeye eğilimli oluyor.

Ancak herhangi bir ilacı içmeden önce mutlaka bir uzmanın görüşünü almalısınız. Her vaka için her marka tavsiye edilmez.

Yüksek kan basıncı

Bazı asit giderici ilaçlar yüksek kan basıncı olan hastalarda sorunlara yol açabilirler. Ayrıca halihazırda böbrek taşı olan veya düşürmeye çalışan veya daha önce böbrek taşı düşürmüş olan kişiler için de tavsiye edilmezler.

Kişiselleştirilmiş tedavi

Kişiye özel tavsiye alabilmek için bir uzmana görünmek aşırı derecede önemlidir.

Uzmanlar sizin için özel ihtiyaçlarınıza uygun belli ürünleri yazacaklardır. Düzenli aldığınız başka bir ilaç varsa veya düşük sodyum diyeti uyguluyorsanız, uzmanlar bunları akıllarında tutacaklardır. Ayrıca size kalsiyum takviyesi alıp almadığınızı da soracaklardır.

Asit giderici ilaçlar, anlık kullanım içindir

asit giderici tablet su

Asit giderici ilaçlar belli asidite sorunlarına yardımcı olmaları, mide ekşimesi veya mide ağrısı gibi semptomları yatıştırmaları için yazılabilirler. Onları uzun süre kullanmamalısınız ve beslenme rutininizin bir parçası haline getirmemelisiniz.

İlaçları 1 hafta boyunca aldıktan sonra mide ekşimesi probleminiz hala geçmediyse doktorunuzla tekrar konuşmalısınız. Doktorunun tavsiyesini önemsemeyen kişiler çok daha büyük sorunlarla karşılaşırlar.

Asit giderici ilaçlar belli bir hastalığı olan kişiler için tasarlanmamışlardır. Bunların arasında apandisit, mide ülseri, böbrek taşı ve bağırsak sorunları vardır.

Asit giderici ilaçlar genellikle yan etkilere yol açarlar. Bazı hastalar sersem gibi hissedebilirler, mideleri bulanabilir ve hatta baş ağrısı oluşabilir.

Bunu da okuyun: Reflüyü Yatıştırmak İçin 4 Ev Yapımı Antiasit

Belli bazı minerallere dikkat edin

Ayrıca belli ürünler, farklı sorunlara yol açabilirler. Bu sorunlar tedaviyi bıraktığınızda yok olma eğilimindedirler. Örneğin magnezyuma dayalı formüller ishale neden olabilir. Kalsiyum veya alüminyuma dayalı formüller ise kabızlığa yol açabilir.

Ayrıca sık sık olmasa da kalsiyumlu asit gidericiler böbrek taşına neden olabilirler. Alüminyum içeren ilaçları yoğun olarak kullanmak kemikleriniz kalsiyum kaybına, böylelikle de osteoporoza yol açabilir.

Küçük çaplı mide asidi sorunlarının çoğu yüksek stres seviyesiyle ilişkilidir. Bu nedenle strese girmekten ve endişeye kapılmaktan uzak durmak için elinizden geleni yapın.

Bir kerede birden fazla asit giderici içmeyin ve bu ilaçları doktorunuz aksini söylemedikçe proton pompası inhibitörleri (PPI) veya H2 blokörlerle birlikte kullanmayın.

Sağlıksız beslenmekten kaçının

salata yiyen kadın

Sağlıksız beslenmek demek sağlık problemleri demektir. Sağlıksız beslenmenin sık karşılaşılan sonuçlarından biri de gastrik zorluklar ve sindirim sorunlarıdır.

Yiyecekleriniz dengeli olmalıdır ve taze sebze ve meyve miktarı bol olmalıdır. Rafine un veya şeker katkılı ürünlerden uzak durmalısınız. Aynı şekilde çok fazla yağ içeren yiyecekleri tüketmekten de kaçınmalısınız.

Yeme alışkanlığıyla ilgili sorunlar arasında öğün atlamak ve çok hızlı yemek yemek vardır. Yediklerinizi düzgün bir şekilde çiğnemeniz önemlidir. Sıcaklık seviyesi uçlarda olan, çok sıcak veya çok soğuk yiyecekler ya da içecekler tüketmeniz de sizin zararınıza olacaktır.

Yasak olan gıdalar

Mide asidi sorunu yaşayanlar beslenme programlarından kahve ve alkol gibi şeyleri çıkarmalıdırlar. Bazı durumlarda çikolata yemeyi de bırakmanız gerekebilir.

Ayrıca sigara içmek de midenizi ciddi boyutta etkiler.

pilates topu pilates yapan kadın

Doğal çözümler

Asidite sorunuyla karşılaşmanız durumunda klinik tedavi için doktora gitmeden önce deneyebileceğiniz bazı doğal çözümler vardır. Mide ağrınızın başlayacağını hissettiğinizde alabileceğiniz ilk önlem büyük bir bardak su içmektir.

Asit reflüsünü etkili bir şekilde tedavi etmek için kanıtlanmış bir yöntemdir. Ayrıca geçici bir çözüm olarak da çok faydalıdır.

Zencefil

asit giderici zencefil kökü toz zencefil

Zencefil kökü mide sorunlarına yardımcı olması için çok uzun zamandır kullanılan bir bitkidir.

Mide asidini engelleme gücü sayesinde sindirim sorunlarını iyileştirmek söz konusu olduğunda önemli bir doğal çözümdür. Ülser oluşumunu engellemede etkilidir. Yapılan çalışmalar da bunu destekler. Ayrıca mide koruyucu işlevi de görür.

  • De las Salas-Martínez, Roxana Patricia, and Elizabeth Villarreal-Cantillo. “Interacciones en el uso de antiácidos, protectores de la mucosa y antisecretores gástricos.” Salud Uninorte 29.3 (2013).
  • Divins, M. “Antiácidos y antiulcerosos.” Farmacia Profesional 22.10 (2008): 30-33.
  • Galan, A. Cerezo, et al. “Estudio multicentrico prescripcion-indicacion de antiacidos y ulcerosos.” Farm. Hosp 208 (1996): 91-103.
  • White, L. El recetario herbario: las mejores alternativas naturales a los medicamentos. Rodale, 2002.