Asit Giderici İlaçlar Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

Mide asidi tüm dünyada karşılaşılan bir sorundur. Asit giderici ilaçlar bu sorunu çözmeye yardımcı olurlar ancak onları tedbirli bir şekilde kullanmak gerekir. 
Asit Giderici İlaçlar Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

Tarafından yazılmıştır Francisco María García

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Mide asidi, reflü sorunları ve sindirim problemleri neredeyse dünyanın yarısını etkiliyor. Bu sorunlar asit giderici ilaçlar kullanılarak yatıştırılabiliyor ancak zararlı etkilerinden kaçınmak için bu ilaçları dikkatli ve doğru bir şekilde almamız gerekiyor.

Asit giderici ilaçlardan en iyi şekilde faydalanmasını bilmeliyiz. Bu yazıda asit giderici ilaçlarla ilgili bilmeniz gereken bazı şeylerden bahsedeceğiz.

Asit Giderici İlaçlar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kendi kendinize ilaç içmekten kaçının

öksüren kadın

Bu ilaçları satın almak için bir reçete gerekmediğinden pek çok kişi rastgele içmeye eğilimli oluyor.

Ancak herhangi bir ilacı içmeden önce mutlaka bir uzmanın görüşünü almalısınız. Her vaka için her marka tavsiye edilmez.

Yüksek kan basıncı

Bazı asit giderici ilaçlar yüksek kan basıncı olan hastalarda sorunlara yol açabilirler. Ayrıca halihazırda böbrek taşı olan veya düşürmeye çalışan veya daha önce böbrek taşı düşürmüş olan kişiler için de tavsiye edilmezler.

Kişiselleştirilmiş tedavi

Kişiye özel tavsiye alabilmek için bir uzmana görünmek aşırı derecede önemlidir.

Uzmanlar sizin için özel ihtiyaçlarınıza uygun belli ürünleri yazacaklardır. Düzenli aldığınız başka bir ilaç varsa veya düşük sodyum diyeti uyguluyorsanız, uzmanlar bunları akıllarında tutacaklardır. Ayrıca size kalsiyum takviyesi alıp almadığınızı da soracaklardır.

Asit giderici ilaçlar, anlık kullanım içindir

asit giderici tablet su

Asit giderici ilaçlar belli asidite sorunlarına yardımcı olmaları, mide ekşimesi veya mide ağrısı gibi semptomları yatıştırmaları için yazılabilirler. Onları uzun süre kullanmamalısınız ve beslenme rutininizin bir parçası haline getirmemelisiniz.

İlaçları 1 hafta boyunca aldıktan sonra mide ekşimesi probleminiz hala geçmediyse doktorunuzla tekrar konuşmalısınız. Doktorunun tavsiyesini önemsemeyen kişiler çok daha büyük sorunlarla karşılaşırlar.

Asit giderici ilaçlar belli bir hastalığı olan kişiler için tasarlanmamışlardır. Bunların arasında apandisit, mide ülseri, böbrek taşı ve bağırsak sorunları vardır.

Asit giderici ilaçlar genellikle yan etkilere yol açarlar. Bazı hastalar sersem gibi hissedebilirler, mideleri bulanabilir ve hatta baş ağrısı oluşabilir.

Belli bazı minerallere dikkat edin

Ayrıca belli ürünler, farklı sorunlara yol açabilirler. Bu sorunlar tedaviyi bıraktığınızda yok olma eğilimindedirler. Örneğin magnezyuma dayalı formüller ishale neden olabilir. Kalsiyum veya alüminyuma dayalı formüller ise kabızlığa yol açabilir.

Ayrıca sık sık olmasa da kalsiyumlu asit gidericiler böbrek taşına neden olabilirler. Alüminyum içeren ilaçları yoğun olarak kullanmak kemikleriniz kalsiyum kaybına, böylelikle de osteoporoza yol açabilir.

Küçük çaplı mide asidi sorunlarının çoğu yüksek stres seviyesiyle ilişkilidir. Bu nedenle strese girmekten ve endişeye kapılmaktan uzak durmak için elinizden geleni yapın.

Bir kerede birden fazla asit giderici içmeyin ve bu ilaçları doktorunuz aksini söylemedikçe proton pompası inhibitörleri (PPI) veya H2 blokörlerle birlikte kullanmayın.

Sağlıksız beslenmekten kaçının

salata yiyen kadın

Sağlıksız beslenmek demek sağlık problemleri demektir. Sağlıksız beslenmenin sık karşılaşılan sonuçlarından biri de gastrik zorluklar ve sindirim sorunlarıdır.

Yiyecekleriniz dengeli olmalıdır ve taze sebze ve meyve miktarı bol olmalıdır. Rafine un veya şeker katkılı ürünlerden uzak durmalısınız. Aynı şekilde çok fazla yağ içeren yiyecekleri tüketmekten de kaçınmalısınız.

Yeme alışkanlığıyla ilgili sorunlar arasında öğün atlamak ve çok hızlı yemek yemek vardır. Yediklerinizi düzgün bir şekilde çiğnemeniz önemlidir. Sıcaklık seviyesi uçlarda olan, çok sıcak veya çok soğuk yiyecekler ya da içecekler tüketmeniz de sizin zararınıza olacaktır.

Yasak olan gıdalar

Mide asidi sorunu yaşayanlar beslenme programlarından kahve ve alkol gibi şeyleri çıkarmalıdırlar. Bazı durumlarda çikolata yemeyi de bırakmanız gerekebilir.

Ayrıca sigara içmek de midenizi ciddi boyutta etkiler.

pilates topu pilates yapan kadın

Doğal çözümler

Asidite sorunuyla karşılaşmanız durumunda klinik tedavi için doktora gitmeden önce deneyebileceğiniz bazı doğal çözümler vardır. Mide ağrınızın başlayacağını hissettiğinizde alabileceğiniz ilk önlem büyük bir bardak su içmektir.

Asit reflüsünü etkili bir şekilde tedavi etmek için kanıtlanmış bir yöntemdir. Ayrıca geçici bir çözüm olarak da çok faydalıdır.

Zencefil

asit giderici zencefil kökü toz zencefil

Zencefil kökü mide sorunlarına yardımcı olması için çok uzun zamandır kullanılan bir bitkidir.

Mide asidini engelleme gücü sayesinde sindirim sorunlarını iyileştirmek söz konusu olduğunda önemli bir doğal çözümdür. Ülser oluşumunu engellemede etkilidir. Yapılan çalışmalar da bunu destekler. Ayrıca mide koruyucu işlevi de görür.

İlginizi çekebilir ...
Mide Yanmasına Karşı 5 Doğal Tedavi
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Mide Yanmasına Karşı 5 Doğal Tedavi

Mide yanmasına karşı kullanabileceğiniz doğal ve etkili çözümler mevcut. Daha fazlası için bu yazımızı mutlaka okuyun ve önerilerimizi uygulayın!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Paz MFCJ, de Alencar MVOB, de Lima RMP, Sobral ALP, do Nascimento GTM, Dos Reis CA, Coêlho MDPSS, do Nascimento MLLB, Gomes Júnior AL, Machado KDC, de Menezes APM, de Lima RMT, de Oliveira Filho JWG, Dias ACS, Dos Reis AC, da Mata AMOF, Machado SA, Sousa CDC, da Silva FCC, Islam MT, de Castro E Sousa JM, Melo Cavalcante AAC. Pharmacological Effects and Toxicogenetic Impacts of Omeprazole: Genomic Instability and Cancer. Oxid Med Cell Longev. 2020 Mar 28;2020:3457890. doi: 10.1155/2020/3457890. PMID: 32308801; PMCID: PMC7146093.
  • Wieërs G, Belkhir L, Enaud R, Leclercq S, Philippart de Foy JM, Dequenne I, de Timary P, Cani PD. How Probiotics Affect the Microbiota. Front Cell Infect Microbiol. 2020 Jan 15;9:454. doi: 10.3389/fcimb.2019.00454. PMID: 32010640; PMCID: PMC6974441.
  • Islam MA, Amin MN, Siddiqui SA, Hossain MP, Sultana F, Kabir MR. Trans fatty acids and lipid profile: A serious risk factor to cardiovascular disease, cancer and diabetes. Diabetes Metab Syndr. 2019 Mar-Apr;13(2):1643-1647. doi: 10.1016/j.dsx.2019.03.033. Epub 2019 Mar 16. PMID: 31336535.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.