Aspirinli Saç Bakımı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Saç bakımı için kullanacağınız aspirinde bulunan kimyasal bileşenler kepeğe neden olan mantarların yok edilmesine yardımcı olur. Ayrıca saç derisinin daha iyi nefes almasını sağlar.
Aspirinli Saç Bakımı Nedir ve Nasıl Yapılır?
Karla Henríquez

tarafından incelendi ve onaylandı. Doktor Karla Henríquez.

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Saçınızı nemlendirmek ve güçlendirmek için kullanabileceğiniz alternatif ürünler olduğunu bilmediğiniz için, saç bakımı için ticari ürünler kullanmaya alışmış olabilirsiniz. Fakat saçlarımız için ev yapımı yöntemler de kullanabileceğimizi ve bunlardan birinin de aspirinli saç bakımı olduğunu biliyor muydunuz?

Yayınlanan reklamlar ve piyasadaki kozmetik ürün çeşitliliği, saçlarınızın sağlığını korumak ve problemlerin oluşmasını engellemek için en iyi seçeneğin ticari kimyasal ürünler olduğu algısını yaratır.

Ancak ticari saç bakım ürünleri piyasayı işgal etmeden önce, kadınlar saç kuruluğu, kepek ve diğer sayısız problem için ev yapımı malzemeler kullanırdı.

Bugünlerde bazılarımız bu eski tariflere dönerek, bu tariflerin ne kadar etkili olduğunu fark etmeye başladık. Bu yazımızda özellikle kepek gibi belli başlı problemlerin tedavisi ve saç uzamasını hızlandırmak için kullanılan ev yapımı aspirinli saç bakımı ile ilgili bilgi vermek istiyoruz.

Aspirinli Saç Bakımı Ne Gibi Faydalar Sağlar?

aspirinli saç bakımı

Aspirin, dünyada en yaygın olarak kullanılan ağrı kesicilerden ve kan sulandırıcılardan biridir. Gerçekten de neredeyse herkesin evindeki ecza dolabında aspirin muhakkak bulunur.

Doktorlar aspirini çeşitli ağrılar ve genel rahatsızlıklar için önerir; bunun yanı sıra aspirinin ateş düşürücü ve kalp sağlığını koruyucu etkisi de bulunmaktadır.

İçeriğindeki aktif madde, salisilik asit ile kalp krizi riskini ciddi oranda azaltır ve özellikle dolaşım problemi olan kişilerde kan pıhtısı oluşumunu engeller.

Aspirin, ilaç olarak sağladığı tüm faydalara ek olarak, içeriğindeki çeşitli maddeler sayesinde kozmetik amaçlarla da kullanılabilir.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir:

Kepek Sorunu için Aspirin Kullanmanın Yolları

Bu ilaç, lokal olarak kullanıldığında saçlarınızı derinlemesine temizleyip kepeğe ve saç derisinin kurumasına neden olan mantarları yok eder. Cilt hücrelerine oksijenin daha rahat ulaşmasını sağlayarak dolaşımı hızlandırır ve saçların daha hızlı uzamasına katkıda bulunur.

Ayrıca sahip olduğu peeling etkisiyle ölü hücreleri arındırarak, besinlerin daha iyi emilimini sağlar ve saç köklerini güçlendirir.

Aspirinli Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

aspirinli şampuan

Günlük olarak kullanabileceğiniz ve aspirinin saçlarınıza olan tüm faydalarından yararlanabileceğiniz bu tarifi hazırlamak çok kolaydır.

Malzemeler

 • 3 tablet aspirin
 • 3 yemek kaşığı şampuan (30 gram)

Nasıl hazırlanır?

 • Aspirinleri havanda ezerek un haline getirin.
 • Normalde kullandığınız şampuanla aspirini karıştırın.
 • Duştayken saçlarınızı ıslatın ve tüm saçınızı kaplayana kadar karışımı uygulayın.
 • Beş dakika yıkamadan bekleyin ve ardından saçınızı durulayın.
 • Eğer dilerseniz saçınızı duruladıktan sonra kendi saç nemlendiricinizi kullanabilirsiniz.

Aspirin Kullanarak Saç Losyonu Nasıl Yapılır?

aspirin kullanarak saç losyonu

Bu aspirinli saç bakımı ise saçınızın doğal rengini güçlendiren ve onu çeşitli olumsuz etkilerden koruyan bir losyondur.

Ayrıca saçlarını daha önceden boyamış; ancak saç rengini doğal rengine geri çevirmek isteyen kişiler için de önerilir.

Malzemeler

 • 8 tablet aspirin
 • Yarım litre su

Ne yapmanız gerek?

 • Aspirini ezerek toz haline getirin ve yarım litre sıcak suyla karıştırın.
 • Hazırladığınız karışımı bir sprey şişesine aktarın ve saçınızın tamamına spreyleyerek uygulayın.
 • Bu işlemi her gece tekrarlayın.
 • Aspirin tozları şişenin dibine çöktüğü için her kullanımdan önce iyice çalkalayın.

Unutmayın!

 • Buradaki aspirinli saç bakımlarının etkileri saç tiplerine ve günlük alışkanlıklara göre kişiden kişiye farklılıklar gösterebilir.
 • En iyi sonucu elde etmek için her gün düzenli şekilde uygulamaya çalışın.
 • Ayrıca su tüketiminizi arttırmakla birlikte biotin, E vitamini ve protein yönünden zengin gıdaları da tercih etmeyi unutmayın.
 • Herhangi bir alerjik reaksiyona yol açmamak için hazırladığınız ürünleri, öncelikle saç derisindeki ufak bir alana uygulayarak tepkileri takip etmekte fayda vardır. Eğer bir tahriş veya kaşıntı ile karşılaşırsanız kullanmayı hemen bırakın.

Daha önce saçınıza aspirinli saç bakımı yapacağınız aklınıza gelir miydi? Artık aspirinin bütün faydalarını biliyorsunuz. Bu ipuçlarını denemekten çekinmeyin.

Sonuçları hemen ortaya çıkmasa da birkaç gün içerisinde saçlarınızın daha temiz, ipeksi ve sağlıklı olduğunu fark edeceksiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Vane, J. R., & Botting, R. M. (2003). The mechanism of action of aspirin. In Thrombosis Research. https://doi.org/10.1016/S0049-3848(03)00379-7.
 • Gonzáles, M. A. (2002). La Aspirina. Revista Médica de La Universidad Veracruzana.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.