Boyalı ve Yıpranmış Saçlar İçin Bakım

Boyalı ve Yıpranmış Saçlar İçin Bakım

Son Güncelleme: 20 Eylül, 2018

Pek çok kadın saçlarının rengini değiştirmeye bayılır. Sadece boyayarak değil, aynı zamanda saç kurutma makinesi, düzleştiriciler ve kimyasal maddelerle de saçlarımıza hasar veririz. Peki yıpranmış saçlar için yapabileceğimiz bir şey var mıdır? Endişelenmeyin, ışıltınızı korumanızı sağlayacak bazı ev yapımı reçeteler vardır.

Boyalı ve Yıpranmış Saçların Bakımı

Biliyoruz ki saç yeni boyandığında parlak ve sağlıklı görünür; ancak birkaç yıkama sonrası kurulaşır ve matlaşır. Sonucunda, endişelenmemize yol açan soluk bir renk alır.

O halde ne yapabilirsiniz? Bu yazımızda boyalı ve hasar görmüş saçların bakımı için ev yapımı reçeteler önereceğiz. Hemen not alın!

Aloe Vera ve Bira Maskesi

yıpranmış saçlar için aloe vera

Bu sizi şaşırttı mı? Evet, doğru okudunuz.İster inanın ister inanmayın; bira, saçınızı beslemek ve daha da ötesi parlaklık kazandırmak konusunda birebirdir. Bu çok basit bir tariftir ve ünlüler arasında da çok iyi bilinir. Biranın özelliklerini aloe veranın iyileştirici gücüyle birleştiren bu maskeyi haftada en az 2 kez kullanmalısınız.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Daha Sağlıklı ve Hacimli Saçlara Kavuşun

İhtiyaç listesi:

 • Yarım bardak bira
 • İki aloe vera sapı
 • Bir çorba kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı:

 • Bir bardak bira alın ve aloe veranın özünü bunun içine sıkın.
 • Bir kaşık zeytinyağı ekleyerek malzemeleri karıştırın. Başta zor olabilir; ama karıştırmaya devam ederseniz bir karışım elde edeceksiniz.
 • Bu karışımı saçınıza uygulayın ve 15 dakika boyunca saç kökünden ucuna kadar masaj yapın.
 • Arkasından ılık -asla sıcak değil- suyla yıkayın. Bunu haftada 2-3 kez uygulayın.

Mayonez Bakımı

boyalı saçlar için bakım

Çok klasik bir reçete olduğu şüphesiz; ama çok etkilidir. Biraz pahalı olabilir, o nedenle en iyisi haftada bir kez yapmaktır. Mayonezin içindeki yumurta ve sirke, saç bakımı konusunda harikadır. Aynı zamanda saça parlaklık, doğal nem ve güç kazandırır.

Hazırlanışı:

Bu müthiş ve basit maskeden faydalanabilmek için tek yapmanız gereken, nemli saça mayonez uygulamaktır. Yarım saat beklettikten sonra ılık suyla yıkayın. Saçınız parıl parıl olacak.

Avokado Maskesi

avokado maskesi

Saç bakımı konusunda avokado, bir diğer klasiktir. Avokado, cildin yenilenmesi ve tamiri için en iyi ilaçlardan biridir. Ayrıca saçı onarır ve tekrar sağlıklı, renkli ve parlak olmasını sağlar. Kırık saç uçlarını iyileştirir ve kuru saçı yumuşatır.

Avokado gerçekten saç bakımı için mükemmel bir seçenektir, saçınıza vitamin ve güzellik verir.

Hazırlanışı:

Bu maske için olgun bir avokadoyu ezin. Bir çorba kaşığı buğday tohumu yağı ekleyin. Çatalla karıştırın ve saçınıza uygulayarak bir saat bekletin. Sonra saçınızı ılık suyla yıkayın.

Elma Sirkesi Bakımı

elma sirkesi

Elma sirkesinin müthiş kullanım alanlarını hepimiz öğrendik. Elma sirkesinin kullanım alanları arasında saç bakımı da vardır. Boya nedeniyle yıpranmış saçlar söz konusu ise, saçlarınızı onarmak ve bakımını yapmak için elma sirkesiyle saçınızı durulayın. Bu, saçınızın pH seviyesini düzenleyecek ve kepeği de önleyerek parlaklık verecektir.

Hazırlanışı:

Çok basittir. Yarım bardak elma sirkesi alın ve üzerine yarım bardak su ekleyin. Sprey şişesine koyarak saçınıza uygulayın. 15 dakika bekletip ılık suyla durulayın.

Boyalı ve Yıpranmış Saçlar için Genel Bakım Önerileri

saç boyaları
 • Ayda iki kereden fazla saçınızı boyamamaya çalışın. Eğer saç renginizi değiştirmek istiyorsanız, bunu yavaş yavaş yapın ve fazla amonyak içeren boyalardan kaçının.
 • Boyalı saçlar için üretilmiş şampuanları kullanın.
 • Saçınızı çok sıcak suyla yıkamayın. En iyisi ılık suyla yıkamaktır, yoksa saçınızı tahrip edebilirsiniz. 
 • Saç düzleştirici, maşa ve saç kurutma makinesi saç sağlığını büyük ölçüde etkiler. Bunları orta sıcaklıkta kullanmaya gayret edin.
 • Güneş de boyalı saçları etkiler. Güneş koruyucu kullanmayı deneyin.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Pavan Chaudhary, J. K. and P. D. D. J. S., & Shri. (2015). Avocado: the holistic source as a natural doctor! World Journal of Pharmaceutical Research.

 • Mustapic, M. (2002). Cosmetic preparations for skin and hair care/Cosmetic preparations for skin and hair care comprising zeolite, kuzu root, and ginger. U.S. Pat. Appl. Publ.

 • Galley, E., Gray, D. A., Long, S. P., White, D. A., & Palin, J. (2007). A composition comprsing oil curd and its preparation. PCT Int. Appl.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.