Boyalı ve Yıpranmış Saçlar İçin Bakımlar

Pek çok kadın saçlarının rengini değiştirmeye bayılır. Bu kadar da değil, sıklıkla saç kurutma makinesi, düzleştiriciler ve kimyasal maddelerle saçlarımıza hasar veririz. Peki yıpranmış saçlarınızı nasıl geri kazanırsınız? Endişelenmeyin, ışıltınızı korumanızı sağlayacak ev yapımı reçeteler var.

Boyalı ve yıpranmış saçların bakımı

Biliyoruz ki saç yeni boyandığında parlak ve sağlıklı görünür, ancak birkaç yıkama sonrası kurulaşır ve matlaşır, endişelenmemize yol açan soluk bir renk alır.O halde ne yapabilirsiniz? Bu yazımızda boyalı ve hasar görmüş saçların bakımı için ev yapımı reçeteler önereceğiz. Not alın!

Aloe vera ve bira maskesi

Aloe-vera-catlak izleri

Bu sizi şaşırttı mı? Evet, doğru okudunuz. İster inanın ister inanmayın, bira saçınızı tamir etmede ve daha da ötesi parlaklık kazandırmada birebirdir. Bu çok basit bir tariftir ve ünlüler arasında da çok iyi bilinir. Biranın özelliklerini aloe veranın tamir gücüyle kombine eden bu maskeyi haftada en az 2 kez kullanmalısınız.

İhtiyaç listesi:

  • Yarım bardak bira
  • İki aloe vera sapı
  • Bir çorba kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı:

Bir bardak bira alın ve aloe veranın özünü bunun içine sıkın. Bir kaşık zeytinyağı ekleyerek malzemeleri karıştırın. Başta zor olabilir ama karıştırmaya devam ederseniz karışım oluşacağını göreceksiniz. Bunu saçınıza uygulayın, 15 dakika boyunca saç kökünden ucuna kadar masaj yapın. Arkasından ılık -asla sıcak değil- suyla yıkayın. Bunu haftada 2-3 kez uygulayın.

Mayonez bakımı

Avokado-maske

Bir diğer klasiktir. Avokado şüphesiz cildin yenilenmesi ve tamiri için en iyi ilaçlardan birisidir, ayrıca saçı da onarır ve tekrar sağlıklı, renkli ve parlak olmasını sağlar. Kırık uçları iyileştirir ve kuru saçı yumuşaklaştırır. Mükemmel bir seçenektir, saçınıza vitamin ve güzellik verir.

Hazırlanışı:

Bu maske için olgun bir avokadoyu ezin. Bir çorba kaşığı buğday tohumu yağı ekleyin. Çatalla karıştırın ve saçınıza uygulayarak bir saat bekletin. Sonra saçınızı ılık suyla yıkayın.

Elma sirkesi bakımı

sac boyaları

  • Ayda iki kereden fazla saçınızı boyamamaya çalışın. Eğer saç renginizi değiştirmek istiyorsanız bunu yavaş yavaş yapın ve fazla amonyak içeren boyalardan kaçının.
  • Boyalı saçlar için üretilmiş şampuanları kullanın.
  • Saçınızı çok sıcak suyla yıkamayın. En iyisi ılık suyla yıkamaktır, yoksa saçınızı tahrip edebilirsiniz. 
  • Saç düzleştirici, maşa ve saç kurutma makinesi saç sağlığını büyük ölçüde etkiler. Bunları orta sıcaklıkta kullanmaya gayret edin.
  • Güneş de boyalı saçları etkiler. Güneş koruyucu kullanmayı deneyin.