Zarar Vermeden Saç Düzleştirmek için İpuçları

Zarar Vermeden Saç Düzleştirmek için İpuçları

Son Güncelleme: 23 Şubat, 2022

Bazen saçınızı bir saç düzleştiricisiyle düzleştirip işin içinden çıkmak isteyebilirsiniz. Bu saçınızın güzel görünmesini sağlayabilir; ancak aşırı ısı kullanımının saçlarınıza ciddi zarar verebileceğini de unutmayın. Bu makalede zarar vermeden saç düzleştirmek için bazı basit önerilerimizi bulabilirsiniz.

Saçlarınıza zarar vermeden saç düzleştirmek için ipuçları

Saçlarınız kuru olmalı

Saç düzleştirmek için dikkat etmeniz gereken ilk şey, saçlarınızın kuru olmasıdır. Saçlarınızı kurutma makinesiyle maksimum ısıda ısıtmayın. Orta sıcaklıkta kurutma işlemi biraz daha uzun sürebilir; ancak bu saçlarınız açısından daha iyidir.

Yüksek ısıdan kaçının

Saçlarınıza uyguladığınız ısının yüksekliği çok önemlidir; çünkü aceleniz oldukça saçınıza daha yüksek ısı uygulamaya başlayabilirsiniz. Bu yüksek ısı düzleştirmeyi hızlandırır; ancak saçınıza verdiğiniz zararı daha sonra fark edersiniz.

Saç bakımı yapın

Ayda en az bir kere saçlarınıza onarıcı bir tedavi uygulamayı ihmal etmeyin. Bu saç türünüze göre (yağlı, kuru veya karışık) ve aynı zamanda sürekli olarak saçınızı ısıya maruz bırakıp bırakmadığınıza göre değişecek bir tedavi olacaktır.

Saçlarınız kuruduğunda kestirin

Saç uçlarınız çok kuruduğunda en iyisi onları kestirmektir. Bunun sonucunda saçlarınız daha sağlıklı bir şekilde uzamaya devam eder. Kuru uçlar saçların sağlıklı olmasını engeller. Ayrıca onların hoş olmayan bir görünüme sahip olmasına neden olur.

kırık saç uçları

Diğer Yöntemler

 • Saçlarınızı düzleştirmeden önce koruyucu bir ürün uygulamak da iyi bir fikirdir. Ürünü uyguladıktan sonra bir süre bekleyin, daha sonra saçınızı iyice kurutun. Artık zarar vermeden saç düzleştirmek için hazırsınız.
 • Saçlarınızı düzleştirmeye başlamadan önce saçlarınızda oluşan düğümleri tamamen çözmeniz önerilir. Eğer bunu yapmazsanız saçınızın yanma ihtimali oluşur.
 • Saçınızı kıskaçlar yardımıyla ufak bukleler şeklinde ayırın.
 • Saçınızı sıkça boyuyorsanız, zarar vermemek için daha da dikkatli olmanız gerekir; çünkü kimyasal içermesi nedeniyle bu tür saçların zarar görme ihtimali daha da yüksek olur.
 • Ayrıca kullandığınız saç düzleştiricisinin iyi kalitede olmasına özen gösterin. Ucuz olanlar sizin açınızdan uzun vadede ne yazık ki daha maliyetli olacaktır.

Saçlarınız İçin Sağlıklı Besinler

Yukarıda açıkladığımız ipuçlarına ilaveten, diyetinizin de saçınızın sağlığını belirlediğini not etmekte yarar var. Yetersiz bir diyetle aşırı ısı kullanımı saçlarınız için oldukça zarar verici bir kombinasyondur.

bir bardak su

Aşağıda saçlarınızın güzel ve güçlü görünmesi için gerekli besinlerin ve onları hangi gıdalarda bulabileceğinizin bir listesini bulabilirsiniz.

 • Saçlarınızın sağlığı açısından su da önemli bir yere sahiptir. Her gün yeterli miktarda su içmeyi ihmal etmeyin.
 • Demir: Ispanak, su teresi, tavuk, balık, vs.
 • Omega 3: Sardalye, ton balığı, ceviz, ıspanak, çilek.
 • Çinko: Balık, et, yumurta, peynir.
 • Selenyum: Sarımsak, soğan, erik, kavun, üzüm.
 • A Vitamini: Ciğer, yumurta, havuç, badem.
 • B Vitamini: Süt ürünleri, meyve, balık, kırmızı et, yumurta.
 • C Vitamini: Guava, kivi, kırmızı biber, papaya, portakal, ıspanak.
 • Folik asit: Nohut, fasulye, ciğer, mercimek, avokado, domates, muz.

Eğer saçınız çok kuru, durgun ve kırılgansa, bir doktorun tavsiyesi dâhilinde, gerekli besinleri içeren takviyeler alabilirsiniz. Bunun sonucunda saçlarınız mümkün olan en iyi durumuna kavuşacaktır.

İlginizi çekebilir ...
Saçlarınıza Zarar Vermeden Düzleştiren 5 Krem
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Saçlarınıza Zarar Vermeden Düzleştiren 5 Krem

Düz saç hala modasını korumaktadır. Siz de saçlarınıza zarar vermeden saçlarınızı düzleştirmek istiyorsanız makalemizi okumaya devam edin!


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.