Kuru Saçlar İçin Bakım Tavsiyeleri

Saçlarınız kuru, kırık veya zayıf mı? Eğer öyleyse bu yazımız sizin için! Bu yazımızda kuru saçları doğal yoldan nasıl tedavi edeceğinizi öğrenin.
Kuru Saçlar İçin Bakım Tavsiyeleri
Karla Henríquez

tarafından incelendi ve onaylandı. Doktor Karla Henríquez.

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Kuru saçlar çoğu insan için adeta bir kabus gibidir. Üstelik sadece kadınlar değil, erkekler de bu sorundan muzdariptir. Sonuçtakim güzel, parlak, hacimli ve iyi beslenen saçlara sahip olmak istemez ki?

Birçok kişi aslında kuru saçlara neyin sebep olduğunu bilmemektedir. Çünkü çoğu durum birbirinden farklıdır. Kuru saçlar havuzlardaki klor, güzellik ürünleri, dehidrasyon vb. durumlardan kaynaklanıyor olabilir.

Bunlara saçlarınızı boyamak, düzleştirmek veya kurutmak da dahildir. İyi haber şu ki, sorunun nedeni ne olursa olsun, her zaman bir çözümü vardır.

Bu yazımızda kuru saçlar için bakım tavsiyelerine bir göz atın ve en sevdiğinizi seçin. Bu tavsiyeler, capcanlı ve parlak görünümlü saçlara sahip olmanızı sağlayacaktır.

Kuru Saçlar İçin Avokado Tedavisi

ortadan kesilmiş avokado

Avokado, kuru saçları beslemek için kullanabileceğiniz en iyi seçeneklerden biridir. Bu meyve, vitamin, mineral ve omega 3 yağ asitleri açısından oldukça zengindir. Bu nedenle saçlarınızın daha parlak görünmesine, sağlıklı olmasına ve su dengesini korumaya yardımcı olur.

Malzemeler

 • Yarım olgun avokado
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı

Nasıl Hazırlanır?

 • Avokadoyu bir kasede kaşık ile ezin. İşlemi kolaylaştırmak için olgun bir avokado kullanmanızı öneririz.
 • Zeytinyağını ekleyin ve iyice karıştırın.
 • Yumuşak bir krema kıvamına gelince nazik bir masaj ile saçınıza uygulayın. Çok uzun saçlarınız varsa size yardımcı olması için tarak kullanabilirsiniz.
 • 15-20 dakika bekletin. Daha sonra her zaman yıkadığınız gibi yıkayın.

Saç Kremi Yerine Hindistan Cevizi Yağı Kullanın

Hindistan cevizi yağı, zayıf ve kuru saçlar için uygulanabilecek en iyi yöntemlerden biridir. Bu yağ, saçınıza birçok vitamin ve mineral sağlamaktadır.

Saçınız kuru gibi görünmeye başlıyorsa, haftada bir kez Hindistan cevizi yağı uygulayabilirsiniz. Saçlarınız çok kuruysa ya da zarar görmüşse, birkaç gün için saç kremi kullanmayı bırakın. Bunun yerine, Hindistan cevizi yağı kullanın.

Başka bir seçenek de, uyumadan önce saçlarınıza biraz Hindistan cevizi yağı sürmektir. Ardından, yastığınızın leke olmaması için saçınızı bir duş başlığı veya havlu ile örtün. Bütün gece bekletin. Ertesi gün, saçlarınızı her zaman yıkadığınız gibi yıkayın.

Doğal veya Az Miktarda Kimyasal Madde İçeren Şampuanlar Kullanın

kimyasal madde içermeyen şampuan

Şampuanınızın arkasındaki içindekiler listesini okudunuz mu? Siz inanmıyor olsanız da, piyasadaki şampuanlar genellikle kimyasallarla doludur. Bunlar kuru saçlara neden olabilir.

Kadın ya da erkek olmanız ya da ne çeşit bir saç tipine sahip olduğunuz fark etmez. Nazik bitki özlerinden yapılmış doğal şampuanlar seçmek her zaman iyi bir fikirdir.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Kuru Saçların Tedavisi İçin 5 Doğal Bileşen

Bazı insanlar doğal şampuanları pek köpürmedikleri için sevmez. Ancak aslında doğal şampuanın köpürmemesi normaldir. Hatta öyle ki, belirli kimyasallar eklemediğiniz sürece, köpük doğal bir şey değildir.

Dikkat etmeniz gereken şey şampuanın köpürmesi değil, verdiği temizlik hissi olmalıdır. Doğal şampuanlar biraz daha pahalıya mal olabilir. Fakat eğer doğal ürün mağazalarına bakarsanız, en iyi fiyatları bulursunuz.

Argan Yağı, Zeytinyağı ve E Vitamini Tedavisi Uygulayın

Argan yağı su dengesini sağlama özellikleri ile bilinir. Aynı zamanda, omega 3, 6 ve 9 yağ asitleri sayesinde saçlarınızı güçlendirir, onarır ve canlandırır.

Benzer olarak, zeytinyağında da yüksek miktarda C ve E vitamini vardır. Bunlar, doğal antioksidanlar sayesinde saçlarınızı doğal olarak besler ve iyileştirir.

Malzemeler

 • 5 kapsül E vitamini
 • 2 yemek kaşığı argan yağı
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı

Talimatlar

 • E vitamini kapsüllerini bir kaba boşaltın.
 • Yağları ekleyin ve iyice karıştırın. Daha sonra saçınızı nemlendirin ve karışımı saçlarınıza uygulayın.
 • 30 dakika bekletin. Daha sonra saçınızı her zamanki gibi yıkayın.

Saçınız eğer çok hasarlı ise bu tedaviyi haftada iki kez uygulayın. Saçlarınız daha iyi görünmeye başladığında haftada bire düşürebilirsiniz.

Balın Faydalarından Yararlanın

petek ve süzme bal

Kuru, zarar görmüş ve donuk bir saça sahipseniz, bal kullanarak onarmaktan daha iyi bir yol yoktur. Hasar görmüş saçların önemli besin maddeleri ile iyileştirilmesi gerekir.

Bu şekilde, parlaklığını ve ipeksi dokusunu geri kazanabilir. Bal bunu harika bir şekilde yapabilir. Eğer doğal şampuanınızdan daha fazla güç istiyorsanız, bu doğal tedaviyi kullanabilirsiniz.

Malzemeler

 • Doğal bal.
 • Uygulayacağınız balın miktarı, ne kadar saçınız olduğuna bağlıdır.

Nasıl Hazırlanır?

 • Saçınızı ıslatın ve bir havluyla kurutun.
 • Tarayın.
 • Balı köklerden saç uçlarına kadar masaj yaparak uygulayın.
 • 20-25 dakika bekletin.
 • Ilık suyla durulayın.
 • Bu tedaviyi haftada bir kez uygulayın.

Kuru Saçlarla Savaşın

Saçlarınız sağlığına kavuştuğunda bu tedavileri unutmayın. Bu tariflerdeki tüm malzemelerin bulunması oldukça kolay ve hepsi tamamen doğaldır. Son olarak, bu yöntemlerin hepsini haftada bir kez kullanabilirsiniz.

Ana görsel referans © wikiHow.com

İlginizi çekebilir ...
Kuru Saçlar İçin Bu 3 Doğal Reçeteyi Öğrenin
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Kuru Saçlar İçin Bu 3 Doğal Reçeteyi Öğrenin

Kuru saçlar, belki de en rahatsız edici saç tiplerinden biridir. Kuru saçlar için olan bu doğal reçetelerle kabarıklığı giderin ve ayrık uçlara eng...


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.